Paras kypärä

Kertokaa kokemuksianne hyvistä kypäristä myös huonoista ( ei avopotta)Esim Shoe, Arai, Agv, Bmw, Nolan jne... myös uudet merkit.Kun Bike-lehdessä on tiemmä viimeksi ollut jotain testejä vuonn 97.
132572
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Nooh Arai on aina Arai..Ehkä arvokas mutta hyvä. Varaosia, visiireitä etc nippeleitä on ollut hyvin saatavilla jo vuosia. Vanha vakaa tavaramerkki. Ei kai siinä
sitte muuta.

Äänestä
  • Sanovat että jos Arai ei sovi päänmuotoosi niin sitten Shoei...
    Itselläni on ollut vuosikaudet Arai

    Äänestä

Mulla on ollu jonkun aikaa bemarin system IV ja jos avattavista tykkkää, niin kyllä tää on ihan huippu. Kohtuu hiljainen ja hiton mukava päässä. Ja pitäisi olla melko turvallinen myöskin...

Äänestä

Olen itse ajanut pari kesää Bemarin System 4 päässä ja se on tuntunut hyvältä. Helppo panna päähän, helppo avata ja suht hiljainen. Visiiri huurtuu joskus huonolla kelillä, mutta niin se taitaa huurtua kaikissa kypärissä. Onneksi huuru häviää nopeasti kun ajaa hetken visiiri raollaan.

Asensin omaani myös kuulokkeet ja mikin radiopuhelinta varten ja piuhat sai hyvin piiloon pehmusteisiin.

Ainoa 'ongelma' on ollut koko. Taisin ostaa hiukan liian ison kypärän. Normaaliajossa - customilla puksutellen - kypärä pysyy hyvin päässä, ei heilu eikä pyöri. Viime syksynä pääsin sitten vähän kovemman pelin puikkohin ja kunnon vauhdissa - yli 200 km/h - koko kypärä tuntui jäävän kyydistä. Ei se päästä lähtenyt, mutta takaraivon ja kypärän väliin tuntui jäävän reilusti tyhjää tilaa. Hyvä ettei naama litistynyt visiiriin kiinni. Voi olla, että näin käy kaikille malleille kun vauhtia on kylliksi, en tiedä kun ei ole kokemusta.

Kaiken kaikkiaan BMW System 4 on hyvä.

Vaimo käyttää Shoein Synchrotecia ja jaksaa kehua sitä koko ajokauden. Siihenkin puhelimenjohdot upposivat kätevästi.

Jotenkin olen vaimon jutuista ymmärtänyt, ettei Shoei huurru niin herkästi kuin Bemari. Kun minä ajelen visiiri raollaan, hän paahtaa vielä luukku kiinni. Voihan se olla, että olen raskaampi huohottaja...

Äänestä
  • Niin huurtui mullakin, mutta sit huomasin ilmaläpän otsalla ja leuassa. Huurtuminen loppu sihe. Hyvä potta!

    Äänestä

Minulle myytiin pyörän kylkiäisenä sen värinen "huippuhyvä" Shoei, täyttänee turvavaatimukset ajossa ja kolhuissa, mahtuu silmälasit, ei oikein pahasti ulvo viimassa mutta ei sisältänyt ohjetta käyttöön ei huoltoon, huurtuu joillain säillä venttiilien säädöstä välittämättä ja koreaksi maalattu pinta naarmuuntuu kosketuksesta. Ostin halvasta korista satunnaiselle kyytiläiselle satasilla toisen ja sain käytössä saman veroisen. Saksalaissa lehdissä näkee halvempia joten mieleen tulee epäilys kypäräverosta? Hyllyjä katsellessa näyttää tosin siltä että ala on koristemaalareiden ja kiskureiden kynsissä, että järki on korvattu muodilla ja muovin kilohinta nostettu taivaisiin. Onko parempaa tietoa?

Äänestä
  • Shoei ei ole muovia. Parhaat kypärät mielestäni ovat Shoei ja Arai. Shoei sopii paremmin minun päähäni. Onhan noita kypäriä ollutkin tähän mennessä jo ainakin seitsemän kappaletta, merkkeinä AGV, Arai, LEM, Nolan ja Shoei. Lisäksi koeajoja Marushinista ja BMW IV- kypäristä, kumpikaan ei käynyt minun päähäni.

    Äänestä

  • Subbari kirjoitti:

    Shoei ei ole muovia. Parhaat kypärät mielestäni ovat Shoei ja Arai. Shoei sopii paremmin minun päähäni. Onhan noita kypäriä ollutkin tähän mennessä jo ainakin seitsemän kappaletta, merkkeinä AGV, Arai, LEM, Nolan ja Shoei. Lisäksi koeajoja Marushinista ja BMW IV- kypäristä, kumpikaan ei käynyt minun päähäni.

    mieltä subbarin kanssa. Aikoinani ostelin halpoja muovipottia ja niitä sai sitten ostella vähän väliä, kun sisukset yms menivät pahaksi. Sitten v.86 ostin Arain se oli huippuhyvä ja sen jälkeen olen ostanut 2kpl Shoei-kypäriä. Tämä viimeisin, (mallia en muista) on aivan upea. Sillä voi ajaa vaikka täysillä eikä tunnu pahalta. Lisäksi pään kääntäminen vauhdissa ei ole sellainen inhoittava tapahtuma kuin esim. sillä vanhemmalla Shoeilla. Huurtuu kyllä, mutta hengitystekniikkaa käyttäen ei mikään paha. Tuuletuksetkin toimivat muuten hyvin, mutta etummainen leuassa oleva venttiili rämisee. Älä osta halpaa, vaan kuitukypärä on ehdoton, jos meinaa ajaa pitkään samalla potalla!

    Äänestä

  • tdipd ja xx kirjoitti:

    mieltä subbarin kanssa. Aikoinani ostelin halpoja muovipottia ja niitä sai sitten ostella vähän väliä, kun sisukset yms menivät pahaksi. Sitten v.86 ostin Arain se oli huippuhyvä ja sen jälkeen olen ostanut 2kpl Shoei-kypäriä. Tämä viimeisin, (mallia en muista) on aivan upea. Sillä voi ajaa vaikka täysillä eikä tunnu pahalta. Lisäksi pään kääntäminen vauhdissa ei ole sellainen inhoittava tapahtuma kuin esim. sillä vanhemmalla Shoeilla. Huurtuu kyllä, mutta hengitystekniikkaa käyttäen ei mikään paha. Tuuletuksetkin toimivat muuten hyvin, mutta etummainen leuassa oleva venttiili rämisee. Älä osta halpaa, vaan kuitukypärä on ehdoton, jos meinaa ajaa pitkään samalla potalla!

    Ostin 3 vuotta sitten Shoei Duotecin (avattava malli) maksoi silloin melkein 3 tonttua, mutta en ole katunut päivääkään. Ainoa ongelama on että istuu päässä liiankin hyvin ei esim. pysty jauhamaan purkka kun leuat kipeytyvät aika pian, mutta ei myöskään heilu kovassakaan vauhdissa kokeiltu vain 205km/h mutta yleensä jo tuossa vauhdissa entiset kypärät pyrkivät heilumaan aika reippaasti.

    Äänestä

Nolan on pärjännyt hyvin noissa turvallisuustesteissä.Sen hinta laatu suhde on korkea... Nolan ei ehkä ole hiljaisin, mutta itse käytän kuitenkin lähes aina korvatulppia, joten se ei haittaa. Arai ja Shoei ovat markkinoiden huippukypäriä!

Äänestä
  • Kiitti tiedoista. Taidan hankkia joko Shoei tai Bmw "potan". Tuntuvat olevan laatukypäriä.

    Äänestä

  • Pääasia kirjoitti:

    Kiitti tiedoista. Taidan hankkia joko Shoei tai Bmw "potan". Tuntuvat olevan laatukypäriä.

    Jos sinulla on rillit, suosittelen ehdottomasti aukeavaa etuosaa (kuten BMW System kypärässä on). On se muutenkin mukava, kun ei joka hetki tarvitse ottaa kypärää pois, kun haluaa jonkun kanssa puhua. Eikä tule tunnetta, että puhuu kottaraispöntöstä.

    Muista myös, että uusi kypärä pitää puristaa (olla tiukka), mutta ei saa kiristää.

    Äänestä

jopas jotain

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pääasia kirjoitti:

Kertokaa kokemuksianne hyvistä kypäristä myös huonoista ( ei avopotta)Esim Shoe, Arai, Agv, Bmw, Nolan jne... myös uudet merkit.Kun Bike-lehdessä on tiemmä viimeksi ollut jotain testejä vuonn 97.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu