Mitä mieltä olette, pitäisikö sovittelijoina toimivilla olla jonkinlainen ikäraja? Sovitellaan esim. lähisuhdeväkivaltaan liittyviä asioita tms. Itse en haluaisi, että joku kaksikymppinen sovittelisi sellaisia. Ikärasismia puoleltani??? Tämä on vain oma mielipiteeni, mutta olisi kiva kuulla muidenkin kommentteja, kiitos..
ikäraja sovittelijoilla ?
4
917
Vastaukset
- Ei tietoa,
mutta kai noissa joku järki on. Kakskymppisellä ei ole sellaista elämänkokemusta, että vois noita hoitaa, vaikka olis kuinka kypsä ikäisekseen.
- Tarina
Ainakin Kanta-Hämeessä oikein toivottiin, että kurssille tulisi vähän "vanhempia" ihmisiä. Kyllä kai se antaa jo jonkilaisen turvallisuuden tunteenkin kun sovittelija on nähnyt elämää. Onneksi nuorillakin sovittelijoilla on kyllä aina sitten toimiston tuki ja apu lähellä jos tulee asioita joita ei kunnolla tiedä. Sitä paitsi käsittääkseni, sitä voi itse pyytää että saa vähän kokeneemmat sovittelijat.
- Torkkuja
jos todellakin saisi vähän iältään vanhempia sovittelijoita hoitamaan asioita. Minä olen myös sitä mieltä, että en haluaisi joidenkin parikymppisten hoitavan minun asioitani. Jotenkin tuntuisi luontevammalta jos he olisivat vanhempia.
- novelle
Hei!
Ikärasismia, ei toki. Ihan asiallinen kommentti.
18 vuottahan se virallisesti ikäraja on. Käytännössä ei alta 25 v kursseilla juurikaan näy, vertaissovittelua lukuun ottamatta.
Vertaissovittelu on Opetusministeriön tukemaa ja Suomen Sovittelufoorumin [SSF] toteuttamaa toimintaa kouluille. Suomen sovittelufoorumin vertaissovittelun koulutusohjelma antaa kouluille valmiudet aloittaa vertaissovittelutoiminnan.
Vertaissovittelu tarkoittaa sitä, että sovittelukoulutuksen saaneet oppilaat sovittelevat koulussa oppilaiden kesken syntyneitä ristiriitoja erikseen kehitetyn järjestelmän mukaisesti. Toiminnan tavoitteena on ehkäistä ennakolta toimintahäiriöitä kouluissa edistämällä oppilaiden vuorovaikutus- ja elämänhallintataitoja.
Lähisuhdeväkivaltatapausten sovittelu vaatii jo muutakin kuin pelkkää ikää. Elämänkokemusta ja näkemystä asioista vähän laajemmalti. Lähdisuhdeväkivallan sovittelijoille on omat lisäkoulutukset, mikäli kyseisen henkilön oma ammatti ei satu olemaan sellainen ettei sitä katsota tarpeelliseksi. Pääsääntöisesti kokemukseni mukaan alta 30-vuotiaat eivät edes halua niitä sovitella, sillä tunnistavat toki itsekin ettei vielä ole oikea aika.
Toivottavaa toki olisi, että nuoria aikuisia saataisiin lisää sovittelun piiriin. Nykyään tulee enenevissä määrin juttuja, jotka ovat saaneet alkunsa verkkokeskusteluista, irc-calleriasta tai chatista. Lähinnä peruskoulun yläasteelta ja lukiolaisten parista. Myös RuneScapessa huijattujen kamojen ja huutokaupassa myytyjen tavaroitten seurauksena on käynyt niin, et hahmot ovatkin lähteneet ulkomaailmaan rähisemään keskenään:=)Pieni määrähän se kokonaisuudesta on, mutta tuo taas yhden todellisuuden sovittelunkin maailmaan. Ja juuri tuota maailmaa nuoret itse tuntevat parhaiten. Jutut käsitellään muutenkin parityönä, joten ainahan voi valita parin juttuun sopivuuden mukaan. Jos on mistä valita.
Nove
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest666053Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois
Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul1165331Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden4334281Aleksei Miltsakov - venäläinen uusnatsi antaa oppitunteja lapsille
34-vuotias Miltsakov palvelee Le Monden mukaan yhä Ukrainassa tiedusteluun ja sabotaasiin erikoistuneen Russitš-yksikön573563Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen
haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota1493362Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota
Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma612850- 292211
Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed1352204Pyydän anteeksi etten osannut ratkaista
Mitään muuta kuin lähtemällä. Et oikein tullut vastaan etkä kuunnellut. Tuntui että minun piti koittaa sopia ja sovitell852009Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"
"– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri191980