ikäraja sovittelijoilla ?

mielipiteitä....

Mitä mieltä olette, pitäisikö sovittelijoina toimivilla olla jonkinlainen ikäraja? Sovitellaan esim. lähisuhdeväkivaltaan liittyviä asioita tms. Itse en haluaisi, että joku kaksikymppinen sovittelisi sellaisia. Ikärasismia puoleltani??? Tämä on vain oma mielipiteeni, mutta olisi kiva kuulla muidenkin kommentteja, kiitos..

4

899

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei tietoa,

      mutta kai noissa joku järki on. Kakskymppisellä ei ole sellaista elämänkokemusta, että vois noita hoitaa, vaikka olis kuinka kypsä ikäisekseen.

      • Tarina

        Ainakin Kanta-Hämeessä oikein toivottiin, että kurssille tulisi vähän "vanhempia" ihmisiä. Kyllä kai se antaa jo jonkilaisen turvallisuuden tunteenkin kun sovittelija on nähnyt elämää. Onneksi nuorillakin sovittelijoilla on kyllä aina sitten toimiston tuki ja apu lähellä jos tulee asioita joita ei kunnolla tiedä. Sitä paitsi käsittääkseni, sitä voi itse pyytää että saa vähän kokeneemmat sovittelijat.


    • Torkkuja

      jos todellakin saisi vähän iältään vanhempia sovittelijoita hoitamaan asioita. Minä olen myös sitä mieltä, että en haluaisi joidenkin parikymppisten hoitavan minun asioitani. Jotenkin tuntuisi luontevammalta jos he olisivat vanhempia.

    • novelle

      Hei!
      Ikärasismia, ei toki. Ihan asiallinen kommentti.
      18 vuottahan se virallisesti ikäraja on. Käytännössä ei alta 25 v kursseilla juurikaan näy, vertaissovittelua lukuun ottamatta.
      Vertaissovittelu on Opetusministeriön tukemaa ja Suomen Sovittelufoorumin [SSF] toteuttamaa toimintaa kouluille. Suomen sovittelufoorumin vertaissovittelun koulutusohjelma antaa kouluille valmiudet aloittaa vertaissovittelutoiminnan.

      Vertaissovittelu tarkoittaa sitä, että sovittelukoulutuksen saaneet oppilaat sovittelevat koulussa oppilaiden kesken syntyneitä ristiriitoja erikseen kehitetyn järjestelmän mukaisesti. Toiminnan tavoitteena on ehkäistä ennakolta toimintahäiriöitä kouluissa edistämällä oppilaiden vuorovaikutus- ja elämänhallintataitoja.

      Lähisuhdeväkivaltatapausten sovittelu vaatii jo muutakin kuin pelkkää ikää. Elämänkokemusta ja näkemystä asioista vähän laajemmalti. Lähdisuhdeväkivallan sovittelijoille on omat lisäkoulutukset, mikäli kyseisen henkilön oma ammatti ei satu olemaan sellainen ettei sitä katsota tarpeelliseksi. Pääsääntöisesti kokemukseni mukaan alta 30-vuotiaat eivät edes halua niitä sovitella, sillä tunnistavat toki itsekin ettei vielä ole oikea aika.

      Toivottavaa toki olisi, että nuoria aikuisia saataisiin lisää sovittelun piiriin. Nykyään tulee enenevissä määrin juttuja, jotka ovat saaneet alkunsa verkkokeskusteluista, irc-calleriasta tai chatista. Lähinnä peruskoulun yläasteelta ja lukiolaisten parista. Myös RuneScapessa huijattujen kamojen ja huutokaupassa myytyjen tavaroitten seurauksena on käynyt niin, et hahmot ovatkin lähteneet ulkomaailmaan rähisemään keskenään:=)Pieni määrähän se kokonaisuudesta on, mutta tuo taas yhden todellisuuden sovittelunkin maailmaan. Ja juuri tuota maailmaa nuoret itse tuntevat parhaiten. Jutut käsitellään muutenkin parityönä, joten ainahan voi valita parin juttuun sopivuuden mukaan. Jos on mistä valita.

      Nove

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      116
      4755
    2. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      183
      4479
    3. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      117
      1922
    4. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1701
    5. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      33
      1462
    6. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      6
      1189
    7. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      368
      1176
    8. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      74
      1100
    9. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      74
      1045
    10. Miksi et halua

      Seksiä sen kanssa jota rakastat? Vai ajatteletko että hän ei halua?
      Ikävä
      92
      988
    Aihe