ikäraja sovittelijoilla ?

mielipiteitä....

Mitä mieltä olette, pitäisikö sovittelijoina toimivilla olla jonkinlainen ikäraja? Sovitellaan esim. lähisuhdeväkivaltaan liittyviä asioita tms. Itse en haluaisi, että joku kaksikymppinen sovittelisi sellaisia. Ikärasismia puoleltani??? Tämä on vain oma mielipiteeni, mutta olisi kiva kuulla muidenkin kommentteja, kiitos..

4

966

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei tietoa,

      mutta kai noissa joku järki on. Kakskymppisellä ei ole sellaista elämänkokemusta, että vois noita hoitaa, vaikka olis kuinka kypsä ikäisekseen.

      • Tarina

        Ainakin Kanta-Hämeessä oikein toivottiin, että kurssille tulisi vähän "vanhempia" ihmisiä. Kyllä kai se antaa jo jonkilaisen turvallisuuden tunteenkin kun sovittelija on nähnyt elämää. Onneksi nuorillakin sovittelijoilla on kyllä aina sitten toimiston tuki ja apu lähellä jos tulee asioita joita ei kunnolla tiedä. Sitä paitsi käsittääkseni, sitä voi itse pyytää että saa vähän kokeneemmat sovittelijat.


    • Torkkuja

      jos todellakin saisi vähän iältään vanhempia sovittelijoita hoitamaan asioita. Minä olen myös sitä mieltä, että en haluaisi joidenkin parikymppisten hoitavan minun asioitani. Jotenkin tuntuisi luontevammalta jos he olisivat vanhempia.

    • novelle

      Hei!
      Ikärasismia, ei toki. Ihan asiallinen kommentti.
      18 vuottahan se virallisesti ikäraja on. Käytännössä ei alta 25 v kursseilla juurikaan näy, vertaissovittelua lukuun ottamatta.
      Vertaissovittelu on Opetusministeriön tukemaa ja Suomen Sovittelufoorumin [SSF] toteuttamaa toimintaa kouluille. Suomen sovittelufoorumin vertaissovittelun koulutusohjelma antaa kouluille valmiudet aloittaa vertaissovittelutoiminnan.

      Vertaissovittelu tarkoittaa sitä, että sovittelukoulutuksen saaneet oppilaat sovittelevat koulussa oppilaiden kesken syntyneitä ristiriitoja erikseen kehitetyn järjestelmän mukaisesti. Toiminnan tavoitteena on ehkäistä ennakolta toimintahäiriöitä kouluissa edistämällä oppilaiden vuorovaikutus- ja elämänhallintataitoja.

      Lähisuhdeväkivaltatapausten sovittelu vaatii jo muutakin kuin pelkkää ikää. Elämänkokemusta ja näkemystä asioista vähän laajemmalti. Lähdisuhdeväkivallan sovittelijoille on omat lisäkoulutukset, mikäli kyseisen henkilön oma ammatti ei satu olemaan sellainen ettei sitä katsota tarpeelliseksi. Pääsääntöisesti kokemukseni mukaan alta 30-vuotiaat eivät edes halua niitä sovitella, sillä tunnistavat toki itsekin ettei vielä ole oikea aika.

      Toivottavaa toki olisi, että nuoria aikuisia saataisiin lisää sovittelun piiriin. Nykyään tulee enenevissä määrin juttuja, jotka ovat saaneet alkunsa verkkokeskusteluista, irc-calleriasta tai chatista. Lähinnä peruskoulun yläasteelta ja lukiolaisten parista. Myös RuneScapessa huijattujen kamojen ja huutokaupassa myytyjen tavaroitten seurauksena on käynyt niin, et hahmot ovatkin lähteneet ulkomaailmaan rähisemään keskenään:=)Pieni määrähän se kokonaisuudesta on, mutta tuo taas yhden todellisuuden sovittelunkin maailmaan. Ja juuri tuota maailmaa nuoret itse tuntevat parhaiten. Jutut käsitellään muutenkin parityönä, joten ainahan voi valita parin juttuun sopivuuden mukaan. Jos on mistä valita.

      Nove

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. "Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"

      Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk
      Maailman menoa
      51
      5390
    2. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      417
      5069
    3. Olen Päivi Räsäsen puolella

      En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit
      Maailman menoa
      559
      3399
    4. SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"

      Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit
      Maailman menoa
      81
      2897
    5. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      132
      2730
    6. Nuhteettomia edustajia

      Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no
      Politiikka
      261
      2690
    7. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      201
      2656
    8. "Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."

      Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –
      Maailman menoa
      93
      1794
    9. Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...

      ...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a
      Maailman menoa
      656
      1714
    10. Huumeliika mellastaa Suomussalmella

      Varastanut S-marketissa, jopa kolme kertaa päivässä. Päätekijä pitänyt kuumeorjanaan naistaan useita vuosia. Mies potki
      Suomussalmi
      18
      1600
    Aihe