Eli tekeekö miehenne näin että kun sinulla on alkamassa menkat niin miehestänne tulee ihmeen etäinen? Minun mieheni on sellainen, eikä se ole kivaa...olen yrittänyt sanoa että olen sama ihminen kuin ennenkin vaikka onkin side takapuolessa, kyllähän nainen hellyyttä kaipaa menkkojenkin aikaan!
Hän jotenkin aina "pelkää" että alan raivoamaan hänelle jos hän on läheinen menkkojeni aikaan, vaikka en koskaa ole hänelle raivonnut...hän itse sanoi minulle niin.
Hän jotenkin aina "pelkää" että alan raivoamaan hänelle jos hän on läheinen menkkojeni aikaan, vaikka en koskaa ole hänelle raivonnut...hän itse sanoi minulle niin.
Vastaukset 6
Vanhimmat
onnekseni, samalla tavalla.
Ei käyttäydy, enemmän se osoittaa hellyyttä kun huom aa että on se aika ja kurja olo.
Mun mies käyttäytyy ihan normaalisti. Tosin usein se ei edes tiedä että mulla on kuukautiset, ellen sitten ole jostain syystä sitä maininnut. Kuukautiskuppia kun ei näe päällepäin, eikä mulla mielialat vaihtele merkittävästi kuukautisten aikaan.
Kyllä minun mieheni on ihan normaalisti menkkojen
aikana, vaikka äksyilenkin silloin vähän
tavallista enemmän. Sehän on ihan luonnollista..
Oletteko seurustelleet pitkään, ja oletko päässyt
tarpeeksi usein osoittamaan, ettet ole mikään
räjähdysvaara-alue menkkojenkaan aikaan? Ja oletko
kysynyt mieheltä miksi häntä niin hirvittää,
vaikka vähän kiukkuaisitkin kerran kuussa. Eikö
sen pitäisi olla ihan ymmärrettävää?
Oletko sanonut miehelle selkeästi ja suoraan,
että kaipaat hellyyttä menkkojenkin aikaan, ja
että sinua tosissaan vaivaa hänen etäisyytensä.
Miehet kun eivät tunnu olevan mitään
ajatuksenlukijoita...
Ja voisiko miehellä olla -äksyilyvälttelyt
lisäksi- jotain vanhanaikaisia käsityksiä ja
ennakkoluuloja menkoista? että ne olisivat
jotenkin likainen asia tms.
Yrittäkää puhua ja selvitellä asiaa ihan avoimesti:)
Viikonloppuna kysyin mieheltäni että mikä häntä menkoissa hirvittää, sanoi että hänen siskonsa on kamala hirviö menkkojen aikaan ettei uskalla mitään sanoakkaan hänelle...sanoin miehelleni että en ole samanlainen kuin hän, että jokainen nainen on erilainen menkkojen aikaan. Minulla olikin sopivasti menkat viikonlopun aikana ja osoitin kuinka rauhallinen oikeasti olen :)
Mutta, kiitos kaarne-tyttö vinkistä...toivottavasti vinkit auttoivat, sen näkee ensi kuussa :)
Vai sisko oli kammon takana:) Joskus vain tulee
tuommoisia traumoja, olivat ne sitten aiheellisia
tai eivät. Tuttunikin pelkää kuollakseen kissoja,
koska hänen niskaansa hyökkäsi joskus pienenä
sellainen...mutta eiväthän kaikki kissat ole
samanlaisia, hih.
Hyvä, että saitte puhuttua asiasta. Ehkä miehen
"kammo" helpottaa, kun on nyt saanut kerrottua siitä.
Eiköhän kohta ala hellyyttä herumaan menkkojenkin
aikana, tsemiä:)