punaisen ristin uudet lelut (airbus a400m)

heavy liftiä!

Kansainvälinen punainen risti on hankkimassa kalliita leluja lähitulevaisuudessa... nimittäin tuliteriä kuljetuskoneita. Kyseessä on Airbus A-400M-sarjan taktisia raskaita kuljetuskoneita koskeva ilmeisen varma hankinta. Punaisen ristin kone löytyy jo varmuudella Wilco publishing:n sivuilta A400M koneversioista jo tiedettyjen tilaajien koneväritysten (textures) joukosta.

Airbus A-400m on etupäässä sotilaskuljetuskone, joten herää kysymys, että mihin kansainvälinen punainen risti tarvitsee moisia roikaleita? Luulisi, että jos punainen risti tarvitsee raskaampaa kuljetuskapasiteettia, niin halvemmalla pääsisi hankkimalla USAF:lta erän loppuun käytettyjä C-130 Hercules koneita tai vaikka uusia CASA-koneita, joita saa varmaan kymmenkunta tai enemmänkin yhden A400M:n hinnalla.

Jos tämä luokan kauppa Airbusin kanssa toteutuu, niin on mielenkiintoista nähdä millaisen varustuksen punainen risti meinaa koneisiinsa hankkia. Mistähän red cross meinaa rahat repiä pikku projektiinsa muuten?

1

840

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tulperi

      Ei ole kerrassaan mitään ideaa hankkia "loppuun käytettyjä Herculeksia" USAFilta tai minkään muunkaan maan ilmavoimilta. Hercules edustaa ikivanhaa tekniikkaa, ja käyttökustannukset ovat mm. polttoaineenkulutuksen vuoksi suhteettoman suuret. Karkeasti arvioiden Airbusin käyttö- ja huoltokustannukset lentotuntia kohti ovat 50-70% Herculesin vastaavista.

      Herculesin ja A400:n kuljetuskapasiteetista sen verran, että koneiden hyötykuorma on suurinpiirtein sama (A 400 37 t, Hercules 33 t), kun taas A400:n rahtitila on 17,7 m pitkä (Hercules 13,7 m) ja 3,8 m korkea (Hercules 3 m) Tilaa on siis reilusti enemmän.

      Tilanne on siis sama kuin valittaessa upouuden MB Sprinterin ja yli 700 000 tkm ajetun vm-88 VW LT:n välillä.

      En muuten löytänyt esittämällesi ostoväitteelle mitään vahvistusta, ainoastaan yhden simulaattorisivustolla olevan kuvan jossa A400 on maalattu ICRC:n väreihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      365
      3967
    2. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      1433
    3. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      94
      1297
    4. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      65
      1084
    5. Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?

      The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass
      Tv-sarjat
      14
      927
    6. Perjantaita!

      Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔
      Ikävä
      58
      907
    7. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      38
      870
    8. Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"

      Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise
      Suomalaiset julkkikset
      11
      870
    9. Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua

      Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään
      Ähtäri
      60
      859
    10. Ei sua mies varmaan kauheasti haittaa

      Jos otan sut omakseni, tässä lähiaikoina ❤️
      Ikävä
      65
      851
    Aihe