punaisen ristin uudet lelut (airbus a400m)

heavy liftiä!

Kansainvälinen punainen risti on hankkimassa kalliita leluja lähitulevaisuudessa... nimittäin tuliteriä kuljetuskoneita. Kyseessä on Airbus A-400M-sarjan taktisia raskaita kuljetuskoneita koskeva ilmeisen varma hankinta. Punaisen ristin kone löytyy jo varmuudella Wilco publishing:n sivuilta A400M koneversioista jo tiedettyjen tilaajien koneväritysten (textures) joukosta.

Airbus A-400m on etupäässä sotilaskuljetuskone, joten herää kysymys, että mihin kansainvälinen punainen risti tarvitsee moisia roikaleita? Luulisi, että jos punainen risti tarvitsee raskaampaa kuljetuskapasiteettia, niin halvemmalla pääsisi hankkimalla USAF:lta erän loppuun käytettyjä C-130 Hercules koneita tai vaikka uusia CASA-koneita, joita saa varmaan kymmenkunta tai enemmänkin yhden A400M:n hinnalla.

Jos tämä luokan kauppa Airbusin kanssa toteutuu, niin on mielenkiintoista nähdä millaisen varustuksen punainen risti meinaa koneisiinsa hankkia. Mistähän red cross meinaa rahat repiä pikku projektiinsa muuten?

1

899

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tulperi

      Ei ole kerrassaan mitään ideaa hankkia "loppuun käytettyjä Herculeksia" USAFilta tai minkään muunkaan maan ilmavoimilta. Hercules edustaa ikivanhaa tekniikkaa, ja käyttökustannukset ovat mm. polttoaineenkulutuksen vuoksi suhteettoman suuret. Karkeasti arvioiden Airbusin käyttö- ja huoltokustannukset lentotuntia kohti ovat 50-70% Herculesin vastaavista.

      Herculesin ja A400:n kuljetuskapasiteetista sen verran, että koneiden hyötykuorma on suurinpiirtein sama (A 400 37 t, Hercules 33 t), kun taas A400:n rahtitila on 17,7 m pitkä (Hercules 13,7 m) ja 3,8 m korkea (Hercules 3 m) Tilaa on siis reilusti enemmän.

      Tilanne on siis sama kuin valittaessa upouuden MB Sprinterin ja yli 700 000 tkm ajetun vm-88 VW LT:n välillä.

      En muuten löytänyt esittämällesi ostoväitteelle mitään vahvistusta, ainoastaan yhden simulaattorisivustolla olevan kuvan jossa A400 on maalattu ICRC:n väreihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      272
      3392
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      21
      1863
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      28
      1537
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1411
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      1058
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1014
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      66
      906
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      86
      786
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      707
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      51
      686
    Aihe