Kansainvälinen punainen risti on hankkimassa kalliita leluja lähitulevaisuudessa... nimittäin tuliteriä kuljetuskoneita. Kyseessä on Airbus A-400M-sarjan taktisia raskaita kuljetuskoneita koskeva ilmeisen varma hankinta. Punaisen ristin kone löytyy jo varmuudella Wilco publishing:n sivuilta A400M koneversioista jo tiedettyjen tilaajien koneväritysten (textures) joukosta.
Airbus A-400m on etupäässä sotilaskuljetuskone, joten herää kysymys, että mihin kansainvälinen punainen risti tarvitsee moisia roikaleita? Luulisi, että jos punainen risti tarvitsee raskaampaa kuljetuskapasiteettia, niin halvemmalla pääsisi hankkimalla USAF:lta erän loppuun käytettyjä C-130 Hercules koneita tai vaikka uusia CASA-koneita, joita saa varmaan kymmenkunta tai enemmänkin yhden A400M:n hinnalla.
Jos tämä luokan kauppa Airbusin kanssa toteutuu, niin on mielenkiintoista nähdä millaisen varustuksen punainen risti meinaa koneisiinsa hankkia. Mistähän red cross meinaa rahat repiä pikku projektiinsa muuten?
punaisen ristin uudet lelut (airbus a400m)
1
908
Vastaukset 1
- Tulperi
Ei ole kerrassaan mitään ideaa hankkia "loppuun käytettyjä Herculeksia" USAFilta tai minkään muunkaan maan ilmavoimilta. Hercules edustaa ikivanhaa tekniikkaa, ja käyttökustannukset ovat mm. polttoaineenkulutuksen vuoksi suhteettoman suuret. Karkeasti arvioiden Airbusin käyttö- ja huoltokustannukset lentotuntia kohti ovat 50-70% Herculesin vastaavista.
Herculesin ja A400:n kuljetuskapasiteetista sen verran, että koneiden hyötykuorma on suurinpiirtein sama (A 400 37 t, Hercules 33 t), kun taas A400:n rahtitila on 17,7 m pitkä (Hercules 13,7 m) ja 3,8 m korkea (Hercules 3 m) Tilaa on siis reilusti enemmän.
Tilanne on siis sama kuin valittaessa upouuden MB Sprinterin ja yli 700 000 tkm ajetun vm-88 VW LT:n välillä.
En muuten löytänyt esittämällesi ostoväitteelle mitään vahvistusta, ainoastaan yhden simulaattorisivustolla olevan kuvan jossa A400 on maalattu ICRC:n väreihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092280Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???23903- 103896
- 71892
- 48845
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha563816- 82718
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76660Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik24612- 57571