Kansainvälinen punainen risti on hankkimassa kalliita leluja lähitulevaisuudessa... nimittäin tuliteriä kuljetuskoneita. Kyseessä on Airbus A-400M-sarjan taktisia raskaita kuljetuskoneita koskeva ilmeisen varma hankinta. Punaisen ristin kone löytyy jo varmuudella Wilco publishing:n sivuilta A400M koneversioista jo tiedettyjen tilaajien koneväritysten (textures) joukosta.
Airbus A-400m on etupäässä sotilaskuljetuskone, joten herää kysymys, että mihin kansainvälinen punainen risti tarvitsee moisia roikaleita? Luulisi, että jos punainen risti tarvitsee raskaampaa kuljetuskapasiteettia, niin halvemmalla pääsisi hankkimalla USAF:lta erän loppuun käytettyjä C-130 Hercules koneita tai vaikka uusia CASA-koneita, joita saa varmaan kymmenkunta tai enemmänkin yhden A400M:n hinnalla.
Jos tämä luokan kauppa Airbusin kanssa toteutuu, niin on mielenkiintoista nähdä millaisen varustuksen punainen risti meinaa koneisiinsa hankkia. Mistähän red cross meinaa rahat repiä pikku projektiinsa muuten?
punaisen ristin uudet lelut (airbus a400m)
1
899
Vastaukset
- Tulperi
Ei ole kerrassaan mitään ideaa hankkia "loppuun käytettyjä Herculeksia" USAFilta tai minkään muunkaan maan ilmavoimilta. Hercules edustaa ikivanhaa tekniikkaa, ja käyttökustannukset ovat mm. polttoaineenkulutuksen vuoksi suhteettoman suuret. Karkeasti arvioiden Airbusin käyttö- ja huoltokustannukset lentotuntia kohti ovat 50-70% Herculesin vastaavista.
Herculesin ja A400:n kuljetuskapasiteetista sen verran, että koneiden hyötykuorma on suurinpiirtein sama (A 400 37 t, Hercules 33 t), kun taas A400:n rahtitila on 17,7 m pitkä (Hercules 13,7 m) ja 3,8 m korkea (Hercules 3 m) Tilaa on siis reilusti enemmän.
Tilanne on siis sama kuin valittaessa upouuden MB Sprinterin ja yli 700 000 tkm ajetun vm-88 VW LT:n välillä.
En muuten löytänyt esittämällesi ostoväitteelle mitään vahvistusta, ainoastaan yhden simulaattorisivustolla olevan kuvan jossa A400 on maalattu ICRC:n väreihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2723392Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell211863Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.281537- 841411
- 1371058
- 811014
Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.66906Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.86786Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.61707Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗51686