Nordea Pankki Suomi OYJ:n perusta on Suomen Yhdyspankki Oy:n ja Kansallisosakepankki OY:n fuusio 1995. Nuo kaksi edellä mainittua Merita OY:nä ja Merita Pankki Oy:nä rosvosivat 1980 -luvulla ns. valuuttaluttoja ottaneiden kotimarkkina yritysten omaisuudet. Tämä tapahtui lisäämällä 1991 ja 1992 devalvaatioiden (40%) kurssimuutos ns.valuuttakoriluottojen pääomaan, joka välittömästi kaatoi yrityksen.
Nyt on ilmennyt, että tuo devalvaatiokorotus oli LAITON. Varsinkin englanninkielisiä luottoinstrumentteja allekirjoittaneiden tai heille takauksen antaneiden on syytä vaatia voudilta tai perintäyhtiöltä sekä pankilta kopio ALKUPERÄISESTÄ SAAMISTODISTEESTA. Peli ei ole vielä välttämättä velallisen kannalta pelattu. Turvaamistoimenpide on välttämätön ennen maaliskuuta 1998, jolloin astuu voimaan Tuija Braxin ryhmän laki ulosottolain uudistuksesta, jolloin velka vanhenee. Sen jälkeen ei ole mitään takeita saamistodisteiden säilymisestä. Em dokumentit on välttämättömiä tuomionpurkuja haettaessa. Jokainen tuntee jonkun, joka kärsi lamassa joko velallisena, tai takaajana. PANKAA SANA KIERTÄMÄÄN, sillä informaatiota julkisuuteen on asiasta syksymmällä tulossa. Ja sillä välin......muistakaa olla käyttämättä NORDEAN palveluita. Tai ainakin hankkiutukaa niistä pois.
KENEN OMAISUUDEN RAHASTIT ?
3
1606
Vastaukset
- nordean osakkeenomistaja
toisella palstalla sanottiin aivan oikein. Ei kannata kirjoittaa nimeään paperiin jos sisältöä ei ymmärrä, etenkään jos on kysy lainoista.
päivän selvää on, että ulkomaisessa valuutassa otetusta lainassa on valuuttariski. ajatellaan asia toisinpäin: lainaat usassa asuvalle kaverillesi 100€ rahaa. Lainan korko on vaikka 5% eli vuoden päästä takaisin pitäisi maksaa 105€. Lainaushetkellä valuuttakurssi olkoon 1€=1USD. Vuoden kuluttua euro on revalvoitunut dollariin nähden ja 1€=1,30USD.
Paljonko kaverin kuuluu maksaa takaisin? tietenkin 105 euroa, mutta saadakseen 105EUR pitääkin antaa 136,5USD. Aika kallista vai mitä? - osakkeenomistaja
toisella palstalla sanottiin aivan oikein. Ei kannata kirjoittaa nimeään paperiin jos sisältöä ei ymmärrä, etenkään jos on kysy lainoista.
päivän selvää on, että ulkomaisessa valuutassa otetusta lainassa on valuuttariski. ajatellaan asia toisinpäin: lainaat usassa asuvalle kaverillesi 100€ rahaa. Lainan korko on vaikka 5% eli vuoden päästä takaisin pitäisi maksaa 105€. Lainaushetkellä valuuttakurssi olkoon 1€=1USD. Vuoden kuluttua euro on revalvoitunut dollariin nähden ja 1€=1,30USD.
Paljonko kaverin kuuluu maksaa takaisin? tietenkin 105 euroa, mutta saadakseen 105EUR pitääkin antaa 136,5USD. Aika kallista vai mitä? - Tarkkailija2
Ensinnäkin noin 20 miljardia FIM arvosta ns. SYP:n ja KOP:n "valuuttaluottoja" EI OLLUT jaettu ulos "vekakirjoilla" vaan aivan muunlaisilla kansainvälisillä luototusintrumenteilla, joiden perimiseen tuomioistuimissa vaikutti SUOMESSA kansainvälisten sopimusten mukaan luoton erääntymipaikkakunnan LAKI. Niitä lakejahan ei Suomessa noudatettu, koska SYP ja KOP olisivat joutuneet kantamaan itse kurssiriskin ja menneet konkurssiin.
Jos edellinen oli liian vaikeatajuista, niin yksinkertaistan toisella tavalla;
- 90 luvun alun voimassa olleeen SUOMEN PANKIN yleiskirjeen mukaan pankkien valuutta-asemasta VAIN 6% sai olla SUOJAAMATTOMIA valuuttoja. Silloisista pankkien taseista on helppo todeta, että kotimarkkinayritysten nostamaan luottokantaan nähden sitä määrää EI VOINUT OLLA SUOJAAMATTOMIA luottoja, mitä väitettiin. Siis monen kotimarkkinayrityksen ns. valuuttaluotto oli jo em. Suomen Pankin yleiskirjeen nojalla SUOJATTU.
......Mutta silloisia kielitaidottomia Suomalaisia yrittäjäjuntteja oli helppo Björn Wahlroosien yksinkertaisesti KUSETTAA.
Aloitustekstissäni on virhe. Tuo mainittu Ulosottolain kohtalokas alustava voimaantulo on maaliskuu 2008, eikä 1998.....Olennaista on kuitenkin velallisten ja heidän takaajien, sekä oikeuden omistajien(perikunnat) varmistaa, että ALKUPERÄISISTÄ SAAMISTODISTEISTA on hankittu oikeaksi todistetut kopiot KAKSIPUOLISESTI ja todistettuna.
.......keskustelun avaaja on pankkikriisiin ja sen taustoihin perehtynyt juridiikan asiantuntija.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632112Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51775Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2331260En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71940Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.87925Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki20842Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?111751Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin38698- 19696
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93679