Tarkoitus lähteä omatoimimatkalle Kuubaan loppuvuodesta. Tämän vuoksi muutama kysymys:
Löytyykö autovuokraamoja? Mikähän mahtaa olla hintataso?
Onko mahdollista varailla majoitusta paikan päällä, vai pitääkö varata etukäteen? Tarkoitus olis kierrellä maata ristiin rastiin, ja varata majapaikka aina sieltä missä sattuu olemaan.
Auton vuokraus Kuubassa
5
1751
Vastaukset
- Che
Ainakin jonkin verran... Ainakin hotellien yhteyksissä. Varoittaisin vain erittäin huonoista teistä! Pimeällä saattaa rikkoa auton kun ajaa monttuun-- > laskua. Valaistus teillä on myös huono
- judith
Kyllä majoitusta löytyy runsaasti myös paikan päältä, mutta parempi varata etukäteen ainakin hiukan pienempiin paikkoihin. Kotimajoitusta tarjotaan joka kylässä ihan kadulla, rannalla ym ja se on myös mainiota. Hinnat kohtalaista tasoa, mut kannattaa tinkiä, virallisissa majoituspisteissä ja kaupoissa helposti huijaavat ylihintaa ja korjaavat heti jos siitä naputtaa.
Auton saa hotellien autonvuokrauspisteistä ja taso on laaja, tiet huonoja. Liftareita uskaltaa ottaa kyytiin, koska heiltä kuulee parhaat vinkit ja ruokapaikat, majoitukset. Poliiseja paljon ja maassa on turvallista, ihmiset tosi kilttejä.
- autoilusta
Tiet ovat todella karseet ja pimeään aikaan ei kannata ajaa ollenkaan. Bensa-asemia ei ole joka nurkassa, joten kannattaa tankata aina täyteen kun jostain löytää bensaa. Autossa pitää tietty olla ilmstointilaite, siellä on tosi kuuma. Itselleni riitti bussimatka Varaderosta Havannaan ja takaisin, aika rasittavaa oli tien päällä, 80 km:n matka kesti varmaan kaksi tuntia. Ja vaikka bussi oli ilmastoitu, kuumahan siellä tuli silti..
- jrhoffa
Olen pari kertaa viettänyt Kuubassa pidemmän jakson ja kulkenut bussilla ympäri maata. Pääteiden kunto on Kuubassa on hyvä, kaupungeissa ja sivuteillä niiden kunto vaihtelee. Casoista löytyy aina edullista majoitusta ja pääsee tutustumaan paikalliseen elämänmenoon paremmin. Majoitusta ei kannata etukäteen varata, ellei välttämättä halua johonkin tiettyyn hotelliin tai resorttiin. Netistä näistä löytyy kyllä joskus edullisia hintoja esim. all-inclusive paketeista, jotka voivat tuoda mukavan löhöilypaussin Kuuban kiertelyyn. Jos matkustat yksin, taloudellisesti järkevämpää on tehdä matkat Viazul-busseilla,joilla voi mukavasti matkustaa kaikkien isompien kaupunkien välillä.
Kuubassa on tosi kiva kierrellä, joten hyvää reissua vain. - Horokainen
Hienoa, kiitti vastauksista. Taidammepa sitten varata etukäteen vaan lennot ja parin päivän majoituksen. Sitten vaan paikan päältä loput. Nuo huonot tiet ei kyllä pelota yhtään, eivät voi olla huonompia kuin Venäjällä, Tansaniassa tai Vietnamissa, missä myös on tullut ajeltua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.583713Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j723085Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin562290Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.141510Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m651299- 861156
Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä261004Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?1981Huippu, kaupunki ostaa hotellin
Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä55955- 47942