Onko kenelläkään tietoa/kokemusta,millainen operaatio on kuorma-auton liikenneluvan vaihtaminen/muuttaminen liikennetraktorin l.luvaksi? Onnistuuko suoraan,vai onko käytävä l.traktorin kurssi?
Liikennelupa
Masi
22556
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
C LIIKENNETRAKTORILUPA
Luvan myöntämisen edellytyksenä ovat samat kuin kohdassa A Yhteisölupa. Tavaraliikenteen yrittäjäkurssin sijaan hakijan on suoritettava liikennetraktoriyrittäjäkurssi, jonka pituus on vähintään 40 tuntia. Kurssi voidaan korvata näyttökokeella.
http://www.laaninhallitus.fi/lh/lappi/liikenne/home.nsf/webprint/2A7485C89B9F210FC2256DB0003D7C62?OpenDocument
Liikennetraktorilupa oikeuttaa liikennöimään kotimaassa. Voimassaoleva kotimaan liikennelupa kuorma-autolle tai yhteisölupa on ylemmän asteen liikennelupa jolla voi anoa ammattimaiseen tavaraliikenteeseen liikenneluvan joko kuorma-, paketti- tai henkilöautolle tai liikennetraktorille sellaisenaan. Tilintarkastajan voimavaratodistus lääninhallitukseen osoitettavan liikennelupahakemuksen liitteeksi voimassaolevan kuorma-auton liikenneluvan valokopio. Yhtiömuodossa toimivalta lisäksi kaupparekisteriotteen valokopiot.