kertoisiko joku nyt että mitä sillä unikoululla ajetaan takaa, miten se toimii, mitä siinä tehdään ja miten se käytännössä toteutetaan? miten on onnistunut?
olen 2 kertaa aiemminkin tästä kysellyt mutta ei koskaan ole tullut normaalia ja selkeetä vastausta!!
joten kaunis kiitos etukäteen niille jotka VOISIVAT / OSAISIVAT selittää mahdollisimman TARKASTI ja YKSITYISKOHTAISESTI!
olen 2 kertaa aiemminkin tästä kysellyt mutta ei koskaan ole tullut normaalia ja selkeetä vastausta!!
joten kaunis kiitos etukäteen niille jotka VOISIVAT / OSAISIVAT selittää mahdollisimman TARKASTI ja YKSITYISKOHTAISESTI!
Vastaukset 2
Vanhimmat
Etsin Googlella ja löysin tälläsen:
Unikoulu
Unikoulun tarkoituksena on opettaa lapsi yöllisten heräämisten jälkeen nukahtamaan uudestaan ilman vanhempien nukuttelua. Unikoulun aloittaminen lähtee siitä, että elämänrytmin pitäisi olla säännöllinen. Unikoulu sopii yli puolivuotiaille lapsille. Parhaan ajan oppimiseen sanotaan olevan 6 - 9 kk:n iässä. Käytännössä unikoulu tarkoittaa sitä, että kun lapsi herää yöllä ja alkaa itkeä, vanhemmat eivät reagoikaan itkuun entiseen tapaan vaan odottavat, että lapsi nukahtaa uudestaan.
Tietoa ja neuvoja lapsen unirytmin korjaamisesta saa esimerkiksi neuvolasta, lehdistä ja internetistä. Unikouluistakin on olemassa erilaisia malleja. Esimerkiksi pehmeässä suuntauksessa lasta totutetaan yksin nukahtamiseen pikkuhiljaa. Ensimmäisenä yönä lapsen annetaan itkeä viisi minuuttia, seuraavana 10 minuuttia jne. Neuvolasta on mahdollisuus saada lähete sairaalaan unikoulua varten. Myös jotkut ensi- ja turvakodit järjestävät unikouluja. Unikoulua kannattaa kokeilla ensin esimerkiksi neuvolan ohjeiden mukaan kotona tai vaikkapa isovanhempien luona.
Kokeilepa netistä osoitteesta: www.lapsiperhe.net/unihiekka/