Olen 13 vuotias tyttö, ja kuukautiseni alkoivat juuri äsken. Kokeilin tänään ekaa kertaa tamponia, ja kuinka ollakkaan, kun olin saanu sen oikeen syvälle, niin naru katkesi!! Miten saan sen pois... ...sieltä?? Auttakaa pliiiiis!!!!
APUA APUA!!!!!!
kauhuissaan
61268
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
itse yritä kaivella vaan pyydä poikaystävää tai siskoa jos et kehtaa mennä lekurille.
Tosin saattaa ulos putkahtaa itsestään ajan kuluessa (aika haisevana)
joo eipä oo oikeen kokemusta noista mut koita pynnätä tai jotain liuku voiteita kandeis kokeilla? kerros miten sait ulos :D
mulla kävi iha samal taval mut se tuli sielt sit itestää;)
veikkaan ettei tampooni tule itsestään ulos..!!
Sormilla näppärästi se sieltä lähtee!!!
Älä ainakaan jää odottelemaan, että se TULISI SIELTÄ ITSESTÄÄN. Tiedä mitkä TSS:t ja tulehdukset siitä vielä saat. Voit odottaa että se imee itsensä täyteen verta, jolloin se on liukkaampi, ja sitten kaivella sen sieltä joko ihan omin tai sitten lainasormin.
Ensimmäiset menkat (jos sitä tarkoitit kuukautisten alkamisella) jää usein niukoiksi eikä tamponia siksi kannattaisi heti sisään survaista. Liian suurella imuteholla valmistettu tamponi voi kuivattaa limakalvot pahastikin.
käyttöohjeet!!!!niissä neuvotaan oikeen kuvien kanssa mitä pitää tehä. joskus itellä kävi samalla tavalla mut onneks eräänä tylsänä päivänä olin lueskellu kaiken näkösiä käyttöohjeita.