Mondeon avaimen koodaus

Eli oli lopettanut avaimen kauko-ohjaus toimintansa. Koodaus tehdään kai kahdella avaimella, mutta pystyykö sitä tekemään itse ?

Entä muuten, jarrupoljin tärisee niin perkeleesti jarrutettaessa, olisiko jarrulevyt kierot ?
117591
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

En tiedä, tyhmyyttäsikö noita kyselet, mutta ei koodaus kyllä vaikuta kauko-ohjauksen toimintaan, pitää vaihtaa patterit avaimeen.Tärinä polkimessa taas johtunee ABS-järjestelmästä eli ei mitään luonnotonta.

Äänestä
  • Mulla on ollut vajaan kolmen vuoden aikana -97 Mondeossa että kaksi kertaa on koodaus hävinnyt avaimesta ja sen lisäksi kaksi kertaa vaihdettu patterit. Mondeoissa kahdenlaista keskuslukon kaukosäätöä, itselläni on "tyhmempi" versio josta koodaus voi kadota joskus. En tarkalleen tiedä miten se tapahtuu, tyyliin virrat päälle, painetaan avaimesta jotain, virrat pois ja taas painellaan... Se vaikuttaa myös ajonestolaitteeseen, en itse viitsi kokeilla kun tutussa paikassa koodaavat avaimen ilmaiseksi. Koodaus ei paha kustannus ole muutenkaan, 10 €:n tietämissä.

    Äänestä

  • No sanotaan vaikka näin, että kun ammatikseen autoa ajaa, niin abs:n toiminta on tullut sen verran tutuksi, että TUOMMOINEN tärinä ja tutina ei takuuvarmasti ole normaalia, tai sitten Mondeon ABS:t ovat maailman surkeimmat, ja sitä ne eivät kyllä kunnossa ollessaan ole.

    Äänestä

  • Jape kirjoitti:

    No sanotaan vaikka näin, että kun ammatikseen autoa ajaa, niin abs:n toiminta on tullut sen verran tutuksi, että TUOMMOINEN tärinä ja tutina ei takuuvarmasti ole normaalia, tai sitten Mondeon ABS:t ovat maailman surkeimmat, ja sitä ne eivät kyllä kunnossa ollessaan ole.

    Joop, kyllä ne jarrulevyt on todennäköisesti kierot. Minulla oli tuokin vika tuossa 100tkm:n paikkeilla. Muuten jarrut toimi suht ok mut moottoritienopeuksista jarruttaessa auto tärisi ja tutisi pirusti... Tietty mitä kierommat levyt sitä alhaisemmassa nopeudessa tärinä tuntuu. Jos itse aiot vaihtaa kannattaa poistaa KAIKKI ruoste levyn alta. Itsellä levyjen /jarrupalojen vaihto maksoi merkkiliikkeesä mummonmarkkoina 1600,- :-(

    Äänestä

  • Kyllä vaikuttaa ainakin mk4

    Äänestä

Selaile ohjekirjaa. Siellä on ihan selvät ohjeet miten pitää menetellä. On sen verran simppeli homma, mutta jos sitä tässä rupeaa selittämään. niin aina joku tajuaa väärin...Jos ei ole ohjekirjaa, niin käänny aln liikkeen puoleen.

Äänestä
  • Kiitos vinkeistä joita ko hommaan löytyi vanhoista viesteistä. Itsekin kokeilin pariston vaihdon ( turhaa) jälkeen kaikkia variaatioita virta/päällee ja pois ja nappien painamista avaimista...ei auttanut. ajattelin jotta autothan tietokoneita niin otin sulakkeen nro 25 ( keskuslukitus yms )pois ratin alla olevasta rasiasta ja laitoin takaisin ja ihme tapahtui...kauko-ohjaus alkoi toimimaan, ilman "koodauksia".
    Toinen oli tuo air-bagin merkkivalon vilkkuminen. Etupenkkien alla olevien turvavöiden esikiristimien liittimien aukaisuja ja kiinnityksiä muutamia kertoja niin sekin "vika" talttui.
    Ps malli STW GLX -97
    -TEijo

    Äänestä

  • Anteeksi hiukan törkeä toteamudeni, ajattelin tosiaan tuota helpointa vika eli priston vaihtoa.Focuksessa koodaus tapahtuu kahdella avaimella eli jos omistaa kaksi avainta ja toisesta koodaus häviää, ei kyllä koodaus onnistu.Itse ostin Fokkeriin vara-avaimen ja koodasin sen, joten nyt aina koodaus onnistuu, kun on kolme koodattua avainta.Periaate on se, että ensin vuoron perään kaksi koodattua avainta virtalukkoon ja virta päälle, sitten koodaamaton avain virtalukkoon ja virta päälle, niin avain koodautuu.Homma pitää hoitaa muutaman kymmenen sekunnin aikana.Ehkä monimutkainen juttu, mutta takaa sen, että kukaan ei pysty koodaamaan uutta virta-avainta autoon, jos ei omista kahta koodattua avainta.

    Äänestä

Mites voin koodata toisen avaimen -98 mondeoon kun minulla on vain yksi avain?

Äänestä
  • Kuinka onnistuu?

    Äänestä

Paalattu rusinaksi jo!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jape kirjoitti:

Eli oli lopettanut avaimen kauko-ohjaus toimintansa. Koodaus tehdään kai kahdella avaimella, mutta pystyykö sitä tekemään itse ?

Entä muuten, jarrupoljin tärisee niin perkeleesti jarrutettaessa, olisiko jarrulevyt kierot ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu