en osaa piirtää,

mutta kiinnostaisi,

eli piirtämistä en ole vuosia harrastanut, mutta jonkun taidealan opiskelu kiinnostaisi kovin. Pääseekö sisälle myös ilman taiteellista näyttöä?

6

2945

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vvv

      pääset, jos osaat sekoilla sopivassa suhteessa, ts. siellä ei nykyään mitään taidetta opeteta.
      H..tisti auttaa jos olet jonkun julkun mukula tai tunnet sisäpiirin porukkaa, heh!

      • nalukkaaaa

        Taikkiin päästäkseen ei tarvitse hyvää piirtotaitoa. Kyse on enemmänkin siitä että pärjäät kokeissa ilman että kuolet stressiin tai unenpuutteeseen. SIlloin ne tietää että selviät siellä opiskelemassa.

        Eri osastoilla on ihan eri pääsyvaatimukset, mutta yleisesti luovuus ja innostuneisuus auttaa. Ole valmis kertomaan myös sanallisesti miksi haluat juuri sille linjalle ja mitä aiot tehdä kun valmistut sieltä.


    • BARE

      Jos katsot jo sisällä olevien oppilaitten töitä, huomaat että sisälle pääsyyn ei tarvitse minkään näköistä taitoa. Ainoastaan tekotaiteellista soheltamista.

      • Pitkä oppimäärä

      • BARE
        Pitkä oppimäärä kirjoitti:

        http://www.nakokulma.net/index.php?topic=8681.0

        No se on just sitä sotkua mitä tuola ja kuvataideakatemiassa väsätään.

        Noi näkökulma irkki filosofit ei oo kyllä kauheen perillä taiteesta, joten en kyllä kauheesti luottais niihin. Kaikkea maailman asiota ei voi johtaa sellaseen filosofiseen teoriaan. Niinkuin esim. tätä... Nykypäivän maailmassa eletään aika pitkälti jossain helvetinmoisen ylitarjonnan maailmassa. Tuntuu siltä että suurin osa ihmisestä lähinnä pitää taidetta saman arvoisena kuin pikaruokailua, ne haluaa jonkun hassun konseptin naamalleen heti, pohdiskella jotain hauskaa ajatusleikkiä tai jotain siine suuntaan..

        Pelkkä simppeli kauneus on päässyt kokonaan unohtumaan. Taiteen ei tarvitse sisältää jotain psykoanalyysi tunteiden tulkitsemista tai jotain poliittista yhteiskuntakritiikkiä, se voi oikestikki olla vaan kaunista. Olis jotenkin suotavaa, että ne jotka haluaa tehdä pelkästään kaunista taidetta, saisivat siihen suomessa oman paikan opiskella sitä, koska nyt koko maassa ei ole yhtäkään koulua jossa sitä voisi treenailla.


    • : )))

      miten olis toi valokuvauspuoli. siihen ei piirtämistä tarvihe niin, sommittelu tärkeämpää pääsykokeissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      110
      2513
    2. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      84
      2201
    3. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      56
      1717
    4. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      60
      1703
    5. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      157
      1613
    6. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      46
      1506
    7. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      154
      1501
    8. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      118
      1270
    9. Paraneeko ilmapiiri nyt?

      Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket
      Hyrynsalmi
      27
      1207
    10. Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla

      Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!
      Puolanka
      26
      1206
    Aihe