Onko joku ollut yliaikaa?

kukkuu..

Onko kukaan ollut lähiaikoina yliaikaa jenkeissä, ja jos yrittänyt takaisin onko sinut käännytetty?

Olin yli 6kk yliaikaa vuonna 2005, ja kuulemma en lähetystön mukaan pääse takaisin 3vuoteen.

Olen kuitenkin ollut yliaikaa ennenkin (alle 6kk, v.2004), virkailija tokaisi usaan mennessä, "milloin lähdit viimeksi usasta"? koska ei nähnyt sitä koneella (en palauttanut vihreää lappua), kerroin valkoisen valheen ja pääsin läpi.

Toimiiko uudestaankin?En tiedä tästä kerrasta.. Viimeksikkään en antanut takaisin lappua, kun oletin että se on taas ihan easyä seuraavalla kerralla.

Ottaako ne johonkin puhutteluun? Saako sakkoja/iän ikuisen kiellon?

Älkää ihmiset tehkö samaa virhettä, jos haluatte joskus usaan uudestaan. Kannattaa noudattaa niitä 90pvä lakeja.

2

844

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kraa

      tuttava oli yliaikaa jokunen vuosi sitten pari viikkoa ja kun hän meni seuraavan kerra USAan, hänet pysäytettiin rajalla ja otettiin kunnon kuulusteluihin, pari tuntia ainakin oli tiukattu erilaisia asioita ja lopulta oli päästetty maahan, mutta muistaakseni siinä oli joku sellainen juttu, että ei saanut sitä 3 kk:n aikaa, vaan kysyttiin paluulennot ja jos sillä ei olisi palannut olisi seurannut jotakin. Tämä jäi nyt vähän hämäräksi... mutta jotenkin noin se meni.

      • ...

        ok, koska tosiaan silloin kaksi vuotta sitten pääsin minäkin, piti vaan ilmoittaa päivämäärä milloin olin mukamas lähtenyt ja siinä se, ei mitään puhutteluja, tällä kertaa saattaa joutuakkin, no se nähdään sitten.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      470
      6670
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      198
      3988
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2553
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      30
      2134
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      144
      1501
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      79
      1366
    7. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      86
      1208
    8. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      68
      1196
    9. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      66
      1151
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1109
    Aihe