Mua ihmetyttää toisten suhtautuminen jos joku haluaa tehä omalla koiralla pennut. Heti aletaan kritisoimaan ja haukkumaan, varsinkin jos on kyse sekarotuisista. Mitä se muille kuuluu....
Tää palsta on käsittääkseni sitä varten että voi kysyä neuvoa. Ihan sama mitä kysyy ni aina löytyy enemmän negatiivisten kommenttien antajia ku neuvojia.
On kuitenkin aika paljon sellaisia ihmisiä jotka haluaa ostaa ihan vaan sekarotuisen koiran lemmikiks. Ja hirveetä paasaamista että muka sekarotuiset on ihan sairaita ja muutenkin pimeitä.....Yhtä lailla niissä on terveitä ja sairaita ku puhdasrotuisissakin.
Itselläni on sekarotuinen ja puhdasrotuinen. Ovat ihan erottamattomat kaverukset keskenään, syövät samaa ruokaa ja ovat yhtä terveitä.
Pointti täs mun jutus on että antakaa muitten tehä niin ku ne lystää ja jos ei halua vastata asiallisesti tai kannustaa niin olkaa hiljaa, masentaa toi kritisointi. Tuskin kukaan kuitenkaan luopuu omista suunnitelmista ihan vaan siks et joku täs sanoo.
Iloista päivänjatkoa....
Tää palsta on käsittääkseni sitä varten että voi kysyä neuvoa. Ihan sama mitä kysyy ni aina löytyy enemmän negatiivisten kommenttien antajia ku neuvojia.
On kuitenkin aika paljon sellaisia ihmisiä jotka haluaa ostaa ihan vaan sekarotuisen koiran lemmikiks. Ja hirveetä paasaamista että muka sekarotuiset on ihan sairaita ja muutenkin pimeitä.....Yhtä lailla niissä on terveitä ja sairaita ku puhdasrotuisissakin.
Itselläni on sekarotuinen ja puhdasrotuinen. Ovat ihan erottamattomat kaverukset keskenään, syövät samaa ruokaa ja ovat yhtä terveitä.
Pointti täs mun jutus on että antakaa muitten tehä niin ku ne lystää ja jos ei halua vastata asiallisesti tai kannustaa niin olkaa hiljaa, masentaa toi kritisointi. Tuskin kukaan kuitenkaan luopuu omista suunnitelmista ihan vaan siks et joku täs sanoo.
Iloista päivänjatkoa....
Vastaukset 11
Vanhimmat
neuvoja, mutta tuollahan lukee, että on keskustelu palsta. Täällä sit voi ihan anonyymina jakaa tietoaan/roskaansa.. Pitää myös jaksaa kuunnella ne negatiivisit palautteet.
oon täysin samaa mieltä tossa että kun kaikki aina kritisoi sitä että jos joku haluaa teettää pentuja koirillaan jotka on sekarotusia. Sekarotuset on varmaanki paljon terveempiä ku useimmat puhdasrotuset koirat.en nyt väitä että kaikki mutta useimmilla sekarotusilla ei oo esim. lonkkavikoja.
meillä oli sekarotunen koira ja se eli melki 18vuotiaaksi ilman mitää ongelmaa. että kyllä ne sekarotusekki on koiria :)
Kysele siellä.
Jos joku niitä piskejä teettää ja ne jollekin pöllöpäälle menvät, niin ei niitä mikään valistus auta.
Tuolla taas jollakin palstalla parutan koiran glaugoomaa, ja kipua ja ... siten se on sellainen rescue Viipurista. Toisaalla rescue panee kämpän remonttiin ja sitten sille åpitäisi löytyä uusi hima. Joo, joo.
´Hoitakaa, teettäkää, tuokaa sairaita ei enää EVVK.
sekarotuisen.
http://www.koiranjalostus.fi/sekarotu.html
Mä en sitten jonkun idiootin mieli piteesee tarttuis yhtää joku jolla on päässä et sekarotunen on terveempi ja elää pitempää tekee tutkimusta joo joo....miten kahdesta rotukoirasta tulis yhtä äkkiä terve? saako se sekarotunen geeninsä jostain muualta kun vanhemmistaa:)? Kyllä rotu koiratkin olis terveitä jos ihmiset osais niitä jalostaa;) Mut ehkä 1/miljardista!!
on ihan samanverran kuin rotukoirillakin. Rotukoiria terveempiä muutenkaan ne eivät ole. Seropeja harvoin tutkitaan samanlailla kuin rotukoiria.
Osaan ottaa kritiikkiä itse ainakin vastaan, sen pitää olla rakentavaa, ei toisen alistamista ja maahan lyömistä!!!
Täällä suurin osa ei ymmärrä mitä on rakentava kritiikki. En toki tarkoita kaikkia, vaan juuri niitä jotka heti hyökkäävällä asenteella käyvät jonkun kysyjän kimppuun ja lynkkaa sen heti!
On se jännä ku vaikka jotain kysyykin niin se ei periaatteessa vaikuta kenenkään muun elämään kuin itse kysyjän...
olla etupäässä sellainen pahanolon purkaus palsta.
helppo purkaa huonoa tuultaan johonkin ihmiseen joka vilpittömästi kysyy täältä jotain tai muuten laittaa kommentteja.
Olen itsekin laittanut aivan samat asiat merkille kuin sinäkin.
Toisaaltaan on hyvä että tämä palsta on, ajatelkaas jos ihmiset tuolla livenä käyttäytyisivät yhtä törkeästi toisiaan kohtaan.
Vaikka kyllä sitäkin tapahtuu varsinkin koirapiireissä, ihmetyttää usein miksi.
Julkisuudessa paljon keskusteltu rotukoirien terveydestä, PEVISASTA, tutkimuksista, luonteista jne.
Samoin pitäisi olla laita sekarotuisten kanssa. Lonkka-polvi-kyynärä tutkimukset ja eläinlääkärin todistus tuloksista, kuin myös silmäpeilaus.
Niin kauan ei ole sinun asiasi mitä teet, mikäli olet niin piittaamaton että et tutkituta narttua jolla pennut meinaat teettää, kuin myös pentueen isää. Sen verta pitää kunnioittaa sitä elävää olentoa jonka meinaa maailmaan saattaa, että se on mahdollisimman terve ja luusto kivut eivät kiusaa. Samoin myös pitää kunnioittaa pennun ostajaa, ja pyrkiä että hänelle menevä pentu olisi mahdollisimman terve.
Joten oletko eriä mieltä.
Miksiköhän suurin osa tietämättömistä pentujen teettäjistä, jotka eivät osaa muualta kysellä, kuin keskustelupalstoilta miten niiden pitäisi toimia, omaavat nimenomaan sekarotuisen koiran?!
Moniko kasvattajaksi aikova tai rotukoiran omistaja tällaisilla pulinapastoilla kyselee, kuinka niiden tulee toimia isä- ja emokoiran terveyden suhteen, pentujen hoidon suhteen, kantoajan tai asutuksen suhteen tms... Totta kai on poikkeuksia, kun pidetään urosta ja narttua samassa tilassa nartun juoksujen aikana ja tulee "Upsis"-pentuja, mutta valtaosaltaan tietämättömät omaavat seropinartun, jolla halutaan pentuja ties mistä syystä (ettei tule kohtutulehdusta tai koira rauhoittuisi tai kun kaksi pentua olisi jo varattukin tms. kuttua). Sehän sen seropin terveeksi takaakin, kun sitä ei ole elämänsä parina kolmena ekana vuotena tarvinnut kuin rokottaa. Ugh! Ei tarvitse rotukoiriakaan, mutta kun niistä halutaankin sitä todellista terveystietoa ja pitkältä aikaväliltä, niin niille teetetään erilaisia rotukohtaisia terveystarkastuksia. Astutettaessa koira kuin koira on sinänsä senhetkisesti terve, tietenkin!
On eri asia keskustella kuin meltota kuten eräät rotukoira tai seropi intoilijat tuntuvat tekevän.
Terveydestä saa ja kuuluu __keskustella__. Se ei ole keskustelua jos joku harkitsee koiransa pennuttamista ja siihen trollimaisesti 5 eri henkilöä __rähjää_ ja meuhkaa päälle kuinka ei kannata koska kyseessä on vain seropi ja rotukoiriakin olisi tarjolla.
Suomen sanakirjasta löytyy selitys sekä keskustelulle että hiljaa olemiselle. Myös ei niin viralliset sanat kuin "trolli", "fud" ja "peelo" ovat jotain mihin kannattaa tutustua.