kumpi

olen ekaa sähköä ostamassa niin kumpi ase ois parempi maruin m16 a2 vai maruin g36c
niin et voisko sanoo plussia ja miinuksia ja kumman ite ottaisit. ja kokemuksii
8336
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ehdottomasti g36c koska maruin m16 a2 on täysi roju, johtuen vanhanmallisesta rungosta, joten metallejen saanti voi osoittautua erittääinin vaikeaksi, joten jos haluat pitkän m16 osta ca tai g&p: een tekele.

M16 a2 pahimamt miinukset:

Runko
erittäin paljon heiluva piippu.
voi oikeastaan laskea lähinnä
.
g36c ssä ei oikeastaan miinuksia ole, ellei mini akkua lasketa, vaikka ei sitä miinuksesksi ominaisuudeksi

Äänestä
  • no kuinka monta kuulaa voi ampuu tolla miniakulla ja onko totta että siihen takatukkiin saa vaikka teipattua large akun?

    Äänestä

  • airsoft-äijä kirjoitti:

    no kuinka monta kuulaa voi ampuu tolla miniakulla ja onko totta että siihen takatukkiin saa vaikka teipattua large akun?

    Vai että on metallien saanti vaikeaa.. En nyt niinkään sanoisi koska uusissa M sarjan aseissa runko on samanlainen (vietnam versiossakin pitäisi olla samanlainen), joten oman M4:ni metallirunko käy ihan yhtä hyvin Maruin M16:een.. Totta on kuitenkin että kannattaa melkein ostaa CA:n coltti jos coltin osaa.. Parempi rakenne yms.

    Miniakulla ampuu baut 1000-1200lks, mutta kylmyys vähentää siitäkin vielä aika paljon. Tietysti voi teipata, mielikuvitusta voi käyttää. Selässä voi kantaa vaikka generaattoria/agregaattia jos haluaa. Tosin, on tietysti vähän ikävän näköistä kun ne johdot kulkee aseen ulkopuolella jos akku on tukissa, ja vaarana on se että kastuessaan/likaantuessaan tapahtuu oikosulku. Sulake tietysti suojaa jos sellainen vain on paikallaan..

    Äänestä

osta G&P:n M16 A3 se on rautaaaaaaaaaa

Äänestä
  • Gekko kannattaa ostaa! Marui m16 hajoo kirjaimellisesti käsiin! Multa lähti kantohihnan kiinnikkeet, "kantokahva" halkeaa jne. Ja kaverilla ei enää ammu koko ase ja toisella katkes piippu tyvestä asti.....

    Äänestä

  • Ezki kirjoitti:

    Gekko kannattaa ostaa! Marui m16 hajoo kirjaimellisesti käsiin! Multa lähti kantohihnan kiinnikkeet, "kantokahva" halkeaa jne. Ja kaverilla ei enää ammu koko ase ja toisella katkes piippu tyvestä asti.....

    rusty on ikävä kyllä väärässä koska m4 runko ei todellakaan sovi maruin vanhan coltin kanssa yhteen, johtuen mm. uuden ja vanhan tyyppisestä 2 mechasta.
    Rungoissa on myös muita eroja. Lisäksi vanhan tyypppistä runkoa ei enää valmisteta metallisena, mutta sitä voi löytää jostain nettikaupasta säkällä.

    Äänestä

  • old_profile_40150 kirjoitti:

    rusty on ikävä kyllä väärässä koska m4 runko ei todellakaan sovi maruin vanhan coltin kanssa yhteen, johtuen mm. uuden ja vanhan tyyppisestä 2 mechasta.
    Rungoissa on myös muita eroja. Lisäksi vanhan tyypppistä runkoa ei enää valmisteta metallisena, mutta sitä voi löytää jostain nettikaupasta säkällä.

    Jaa'a, no muusta en tiedä, mutta itselläni on mm. M16A2:nen (ikää kaksi kolme vuotta) jossa on ihan perus metallirunko, joka sopisi yhtä lailla new type M4:eeni.. Rungon sai hankittua PCB:stä ja se meni aivan täysin paikalleen. Vietnam version kanssa en ole aivan varma miten asia on..

    Äänestä

kannattaa ostaa g36. minun mielestäni m16 ei ole kovin käytännöllinen koska se on niin pitkä. esimerkiksi tiheissä metsissä lyhyt ja tehokas ase on hyvä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


airsoft-äijä kirjoitti:

olen ekaa sähköä ostamassa niin kumpi ase ois parempi maruin m16 a2 vai maruin g36c
niin et voisko sanoo plussia ja miinuksia ja kumman ite ottaisit. ja kokemuksii

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu