Mitä mieltä
olette tästä...?
5721
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
oli suhde juuri loppunut? Silloin minäkin aina manaan, etten kyllä enää ikinä rakastu...
Kyllähän nainen tai mies voi olla bi-seksuaalinen. Itse olen bi ja olen ollut suhteisiini hyvin tyytyväinen. Kokemuksia on ollut muutama: 3m 1n / 2n minä ja toisen naisen mies. Pari kertaa olen ollut m m ja kaksi kertaa olen saanut katsella naisten keskeistä rakastelua osallistumatta itse.
naiset humalassa? ("kaksi kertaa olen saanut katsella naisten keskeistä rakastelua osallistumatta itse.")
Samaa mieltä itse jutusta olen. Bi taitaa olla kyseessä hyvinnii. Tai sitten lahjottu/peloteltu tyyppi.
No ne naiset olivat kyllä humalassa mutta aika kiimaisia. En saanut koskeakaan vain katsella vierestä.
Uskoon tulemiselle tyyppillinen piirre on täydellinen hullaantuminen itselle uuteen asiaan. Äkkirakastumisella ja uskoon tulemisella onkin hyvin paljon yhteistä. Sellaisessa tilanteessa ihminen voi oikeasti luulla pystyvänsä mihin vain, etenkin uskonsisarten ja -veljien sekä tietenkin korkeamman voiman tuella.
Tiedän/tunnen muutaman "homoseksuaalin" ihan täällä Suomessa, joka on yrittänyt "parantua" seksuaalisuudestaan uskon ja uskonnollisen yhteisön tuella.
Eräs heistä meni naimisiin ja perusti perheen uskovaisen naisen kanssa. Ero tuli muutamaa vuotta myöhemmin, hän ei pystynyt olemaan onnellinen naisen kanssa. Toinen perui heterohäänsä viime tingassa, koska viime metreillä ei voinut olla täysin varma miten avioliiton tulisi käymään. Molemmat olivat jo uskoontulonsa jälkeen kieltäytyneet seksistä oman sukupuolensa kanssa ja eläneet vuosia selibaatissa.
Loput tuntemistani uskovaisista homoista tai lesboista elää joko täydellisessä selibaatissa tai on joutunut luopumaan uskonnollisesta yhteisöstä voidakseen olla onnellinen.
Mitään tieteellistä näyttöä siitä, että joku voisi oikeasti muuttaa seksuaalisuuttaan uskonnon avulla en ole minä ainakaan nähnyt.
Mielenkiintoista olisi kyllä tietää kuinka suuri osa itsemurhista on seurausta tästä joidenkin uskonnollisten yhteisöjen harjoittamasta pakkokäännyttämisestä ja henkisestä väkivallasta seksuaalivähemmistöjen edustajia kohtaan.