Perustele

Ovatko nykyisin yhä enempi alkaneet, naiset "miehistymään" ja miehet "naisistumaan" ??
7760
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

kasvaa Ihmisiksi ja uskaltavat luopua perinteisistä, keinotekoisista sukupuolirooleihin liittyvistä rajoituksista. Ei ihmisten tarvitse muuttua toisen sukupuolen kaltaiseksi voidakseen hyödyntää osaamista ja taitojaan sekä jakaa tehtäviä kodissakin ilman sukupuolirooleja. Mielestäni ei esim. kyky tunteiden ilmaisemiseen tee miestä yhtään naismaiseksi, eikä tekninen osaaminen ja miesten maailmassa tasa-arvoisesti pärjääminen tee naista miehekkääksi. - Olen tosin huomannut, että jotkut (nuoret?) naiset ovat omaksuneet aikaisemmin vain miehisiksi luettuja paheita.

Äänestä

Kyllä ainakin se pätee työelämässä, tädit liituraitaliiveissään ovat kuin ukkoja. Vain parta puuttuu. Hirveä pätemisen tarve, paljon isompi kuin ukoilla.

Ja kallista tulee, ajatelkaapa nyt vaikka tätä Soneran lyyliä: menee ostamaan 30 miljardilla ilmaa saksalaisilta. Vitsi hiekan myymisestä Saharaan tai jääkaapeista eskimoille kalpenee tuollaiseen kaupan edessä.

Mutta maksetaan ja ihmetellään kopsaamista Ruotsin puolta: Jokaisen pörssiyhtiön hallitukseen puolet "kiintiönaisia". Osaamisella ei väliä. Kunhan ovat muodollisesti päteviä, siis tissi-ihmisten rotua.

Äänestä
  • Minusta sukupuolikiintiöt ovat yksi älyttömistä nykyajan keksinnöistä, jolle on todella vaikea keksiä hyviä perusteluja. Olin jo kirjoittamassa, etten hyväksy niitä missään muualla kuin pariskunnille tarkoitetuilla parisuhdeleireillä, mutta huomasin, ettei sekään enää päde nykyaikana. ;))

    Mihin sukupuolikiintiöt sopisivat ja missä sellaisia tarvittaisiin? Keksittekö hyviä ehdotuksia mies- ja naiskiintiöille? En kiellä, etteikö tarve voisi olla ihan perusteltu; olisi kiva kuulla ehdotuksia perusteluineen.

    Äänestä

katsopa vaikka urheilusaavutuksista,
tms.

naiset hyppivät silmille,
toivovat tasa-arvoa,

tasa-arvon voisi aloittaa siitä kun urheilussa ei eroteltaisi miesten ja naisten sarjoja.

Äänestä
  • En hallitse tilastoja, mutta näin mututuntumalla sanoisin, että miehet ovat pitäneet miesten puolia ja ehkä naiset ovat tehneet samoin. Mennyt maailma on ollut miesten hallinnoimaa eikä jäänteet siitä suinkaan ole vielä kokonaan hävinneet.

    Jos ei sukupuolikiintiöitä olisi julkisessa hallinnossa, olisi miehiä huomattavasti enemmän siellä. Joten jonkinlainen siirtymäaika (sukupuolikiintiöt) on ollut ihan oikea tapa saada nopeammin naisia vastuullisiksi toimijoiksi. Naiset ovat tuoneet toisenlaista näkökulmaa asioihin, sitä eivät varmaan miehetkään kiellä. Koulutuseroja ei enää ole miesten ja naisten kesken, päinvastoin vaaka on tainnut kallistua naisten miehiä paremman koulutuksen puolelle. Eihän sekään takaa aina parempaa asioiden hallintaa, mutta lisää kuitenkin tietoa.

    Pidän Optimisti-Orvokin asiallisesta puheenvuorosta ja toivottavasti samalla tasolla olevia miesten puheenvuorojakin ilmestyy tänne.

    Äänestä

  • julkastiin jossain lehdessä uutinen, että yritykset, joitten ylimmässä johdossa on nainen,
    tekivät keskimääräistä parempaa tulosta. Mielipide oli, että miehet johtaa rutiinilla, mutta naiset joutuvat paneutumaan enemmän johtamiseen. Mutta mielikuvissahan tämä on päinvastoin.

    Äänestä

Miehet ja naiset ovat fyysisiltä ominaisuuksiltaan erilaisia, Tietenkin on joitakin poikkeuksia. Niidenhän sanotaan vahvistavan sääntöä. Erilaisuudesta johtuen on luonnollista, että arkipäivän toiminnoissa jotkut asiat sopivat paremmin naisille ja toiset taas miehille. Sitä tosiasiaa eivät mitkään mies- tai naisasialiikkeet taikka eri seksuaalijärjestöt voi muuksi muuttaa.

Mielestäni vain mies ja nainen yhdessä muodostavat täydellisen kokonaisuuden. Tehtävistä riippumatta parasta on, jos naiset säilyttävät naisellisuutensa ja miehet miehisyytensä.

Olen todennut, että yleensä, vastakkaiselta sukupuolelta omaksutaan ainoastaan heikkoudet ja huonot ominaisuudet.

Väitänkin, että elämä ilman naisia tai miehiä olisi tylsää ja merkityksetöntä. Hyvä puoli siinä olisi, ettei se ainakaan kauan kestäisi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


näm䤤 kirjoitti:

Ovatko nykyisin yhä enempi alkaneet, naiset "miehistymään" ja miehet "naisistumaan" ??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu