Corolla 1.4 D4-D

Tuolle pikkukoneiselle dieselille ilmoitetaan huippunopeudeksi 175 km/h. Mitenkähän on laita käytännössä, sillä tuon nopeuden saavuttaminen merkitsisi jo reippaita ylikierroksia. Suurimman tehon kierrosnopeudella (3800 rpm) nopeutta on suurimmalla vaihteella vain 152 km/h.
161840
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Koeajoin sedan-Corollan 1,4 d4d ja en uskaltanut ajokortin menetyksen pelossa ottaa kaikkea irti. Moottoritiellä peli kulki hyvin kevyesti 140-150 mittarissa, kulkua sen päälle vielä tuntui olevan reservissä, tuskin tuo 175 liioiteltua on. Toisaalta kuinka usein ajat 175 -siis Suomessa? Jos ajat, jossain vaiheessa se kamera tai tutkapartio nappaa kiinni ja lisenssi ajamiseen lähtee veke. Ja nykyisin saksanmaan baanoillakin alkaa kovemmat nopeudet olla aika vaikeasti toteutettavissa kelin, liikennemäärän jne takia. Joten teoriaa nuo huiput nykyaikana.

Äänestä

Mitäkähän takuuehdot sanoo jos laukottaa saksanreissulla ilmoitettua huippunopeutta ylikierroksilla? Käyttöohjekirjassa varmaankin on mainittu suurimmat sallitut nopeudet eri vaihteilla. Jos kerran välitykset ovat näin lyhyet, saako autolla ajaa nopeampaa kuin 152 km/h? 175 km/h vastaisi jo lähes 4400 rpm.

Äänestä
  • yli 5000 rmp (=punainen kierroslukumittarissa)
    vaikka suurinteho on 3800 on tehoa tehoa vielä ylempänäkin. Teho käyrässä ei ole bensakoneelle tyypillistä piikkiä vaan se on laakea, ja teho ei laske romahdusmaisesti 3800 rpm:n jälkeen.

    Katso sivu 10
    http://www.toyota.fi/Images/Corolla_0507_tcm304-527954.pdf

    Äänestä

  • alkaa vasta kirjoitti:

    yli 5000 rmp (=punainen kierroslukumittarissa)
    vaikka suurinteho on 3800 on tehoa tehoa vielä ylempänäkin. Teho käyrässä ei ole bensakoneelle tyypillistä piikkiä vaan se on laakea, ja teho ei laske romahdusmaisesti 3800 rpm:n jälkeen.

    Katso sivu 10
    http://www.toyota.fi/Images/Corolla_0507_tcm304-527954.pdf

    5000 rmp onkin sitten jo 212 km/h 2004-2006 malleissa, uudemmassa on vähän tiuhempi perävälitys. Vanha koppaisen huippunopeudeksi ilmoitetaan 180 ja kiihtyvyys 13,3s 0-100 km/h
    uuden vastaavat ovat 175 ja 12.
    Perän tiuhentaminen laskee huippunopeutta, mutta lisää kiihtyvyyttä.

    Äänestä

  • alkaa vasta kirjoitti:

    yli 5000 rmp (=punainen kierroslukumittarissa)
    vaikka suurinteho on 3800 on tehoa tehoa vielä ylempänäkin. Teho käyrässä ei ole bensakoneelle tyypillistä piikkiä vaan se on laakea, ja teho ei laske romahdusmaisesti 3800 rpm:n jälkeen.

    Katso sivu 10
    http://www.toyota.fi/Images/Corolla_0507_tcm304-527954.pdf

    Nyt et tiedä mistä kirjoitat.
    Katsohan oheista linkkiä bensa-Corollan tehomittauksesta. Mitään piikkiä ei ole. Tehokäyrä ei laske ennen kuin rajoitin puuttuu peliin. Toisin on Corollan dieselissä. Esittämäsi mainoksenkin tehokäyrä laskee heti 3800r jälkeen. 4500r kohdalla tehoa ei tule enää 60kW:kaan ja 5000r tuskin edes 50kW. Mainoksen tehokäyrä ei edes yletä 5000r saakka. 175km/h saavuttaminen noilla tehoilla on tuskaa.
    http://www.rri.se/popup/performancegraphs.php?ChartsID=46

    Jos katsoo saman sivuston (RRI) muiden Toyotien mittauksia, huomaa ettei yksikään saavuta lähellekään luvattuja tehoja. Jotkut kilpailijat jopa ylittävät ne.
    Harmi ettei Toyotan dieseleitä ole mitattu.
    http://www.rri.se/index.php?DN=29&List=S-T

    Äänestä

  • bensassa? kirjoitti:

    Nyt et tiedä mistä kirjoitat.
    Katsohan oheista linkkiä bensa-Corollan tehomittauksesta. Mitään piikkiä ei ole. Tehokäyrä ei laske ennen kuin rajoitin puuttuu peliin. Toisin on Corollan dieselissä. Esittämäsi mainoksenkin tehokäyrä laskee heti 3800r jälkeen. 4500r kohdalla tehoa ei tule enää 60kW:kaan ja 5000r tuskin edes 50kW. Mainoksen tehokäyrä ei edes yletä 5000r saakka. 175km/h saavuttaminen noilla tehoilla on tuskaa.
    http://www.rri.se/popup/performancegraphs.php?ChartsID=46

    Jos katsoo saman sivuston (RRI) muiden Toyotien mittauksia, huomaa ettei yksikään saavuta lähellekään luvattuja tehoja. Jotkut kilpailijat jopa ylittävät ne.
    Harmi ettei Toyotan dieseleitä ole mitattu.
    http://www.rri.se/index.php?DN=29&List=S-T

    vaivautua tutustumaan kovasti siteeraamasi lähteen testausmenettelyyn? Ko. lafka mittaa käppyrät VETÄVILTÄ PYÖRILTÄ. Lukemissa on siis mukana voimansiirron tehohäviöt. Jos joku moottori ei anna pyöriltä mitattuna samoja tehoja kuin tehdas on DIN-normin mukaan mitattuna ilmoittanut, niin se EI TODELLAKAAN tarkoita, että lukemat olisi ilmoitettu yläkanttiin.

    Äänestä

  • millään kirjoitti:

    vaivautua tutustumaan kovasti siteeraamasi lähteen testausmenettelyyn? Ko. lafka mittaa käppyrät VETÄVILTÄ PYÖRILTÄ. Lukemissa on siis mukana voimansiirron tehohäviöt. Jos joku moottori ei anna pyöriltä mitattuna samoja tehoja kuin tehdas on DIN-normin mukaan mitattuna ilmoittanut, niin se EI TODELLAKAAN tarkoita, että lukemat olisi ilmoitettu yläkanttiin.

    Espanjalaisessa Autovia-lehdessä oli kesäkuun 2007 numerossa vertailtu 90 hv (66 kW) pikkudieseleitä, Sitikka C4 (1,6 HDI), Focus (1,6 HDI), Kia (1,6) ja Auris (1,4 D4-D). Koeajon lisäksi myös moottoreiden tehot ja väännöt oli mitattu. Mitatut tehot olivat em. järjestyksessä 102, 102, 96 ja 94 hv. Vääntöä HDI-koneista löytyi lähes 250 Nm ja Toyotasta 200 Nm. Toyotan vääntöhuippu oli noin 2400 rpm kohdalla.

    Äänestä

  • tehoista väännöistä kirjoitti:

    Espanjalaisessa Autovia-lehdessä oli kesäkuun 2007 numerossa vertailtu 90 hv (66 kW) pikkudieseleitä, Sitikka C4 (1,6 HDI), Focus (1,6 HDI), Kia (1,6) ja Auris (1,4 D4-D). Koeajon lisäksi myös moottoreiden tehot ja väännöt oli mitattu. Mitatut tehot olivat em. järjestyksessä 102, 102, 96 ja 94 hv. Vääntöä HDI-koneista löytyi lähes 250 Nm ja Toyotasta 200 Nm. Toyotan vääntöhuippu oli noin 2400 rpm kohdalla.

    Ajan bensa-Tojolla, vana jos pitäis diesel ostaa niin varmaan olisi PSA:n HDI, on se vaan helvetin hieno moottori: pehmeäkäyntinen, tehokas ja erittäin pihi.

    Äänestä

  • dieselit.... kirjoitti:

    Ajan bensa-Tojolla, vana jos pitäis diesel ostaa niin varmaan olisi PSA:n HDI, on se vaan helvetin hieno moottori: pehmeäkäyntinen, tehokas ja erittäin pihi.

    Citroen xsara 1,9 66 kw ja nyt corolla 1,4 66 kw
    Corolla tuntuu pirteämmältä myös keskikulutus on n. 0,4 l/100 km pienempi. Xcran kulutus oli 4,9 ja corollan on nyt 4,5 ajettu 90 tkm(otettu kaikki tankatut litrat muistiin, eteenkin kaupunkiajossa corolla kuluttaa n. litran vähempi, maantiellä eroa on vain 0,2-0,3 l/100km.
    Lisäksi corolla on jonkiverran painavmpi, myöskin C4 on Xsaraa painavampi, joten C4 kuluttaa kaupungissa enempi kuin Xsara.
    Xsarassa oli ongelmia moottorin elektroniikan kanssa meni takuuseen, corollassa ei ole vielä ollut mitään takuukorjattavaa.

    Äänestä

  • molemmat autot kirjoitti:

    Citroen xsara 1,9 66 kw ja nyt corolla 1,4 66 kw
    Corolla tuntuu pirteämmältä myös keskikulutus on n. 0,4 l/100 km pienempi. Xcran kulutus oli 4,9 ja corollan on nyt 4,5 ajettu 90 tkm(otettu kaikki tankatut litrat muistiin, eteenkin kaupunkiajossa corolla kuluttaa n. litran vähempi, maantiellä eroa on vain 0,2-0,3 l/100km.
    Lisäksi corolla on jonkiverran painavmpi, myöskin C4 on Xsaraa painavampi, joten C4 kuluttaa kaupungissa enempi kuin Xsara.
    Xsarassa oli ongelmia moottorin elektroniikan kanssa meni takuuseen, corollassa ei ole vielä ollut mitään takuukorjattavaa.

    tuo Sitikan vanha 1,9 ei ole mikään HDI.

    Äänestä

  • ollutkaan kirjoitti:

    tuo Sitikan vanha 1,9 ei ole mikään HDI.

    2002

    Äänestä

  • millään kirjoitti:

    vaivautua tutustumaan kovasti siteeraamasi lähteen testausmenettelyyn? Ko. lafka mittaa käppyrät VETÄVILTÄ PYÖRILTÄ. Lukemissa on siis mukana voimansiirron tehohäviöt. Jos joku moottori ei anna pyöriltä mitattuna samoja tehoja kuin tehdas on DIN-normin mukaan mitattuna ilmoittanut, niin se EI TODELLAKAAN tarkoita, että lukemat olisi ilmoitettu yläkanttiin.

    Takerruit lillukan varsiin ja missasit koko viestini pääpointin, joka oli vastaus tähän väittämään:
    "Teho käyrässä ei ole bensakoneelle tyypillistä piikkiä vaan se on laakea". Minä kumosin linkilläni väittämän.
    Mitä muuten tarkoittaa "kovasti siteeraamasi" tässä yhteydessä? Mielestäni asiaa ei voi sen pehmeämmin siteerata kuin laittamalla linkki näkyviin. Sen avulla voi itse kukin tehdä pehmeitä tai kovia johtopäätöksiä.

    Toteamus Toyotien tehojen vähäisyydestä RRI:n mittauksissa, tarkoittaa tässä yhteydessä tietysti muihin RRI:n mittaamiin nähden. Pääsääntöisesti Toyotien tulokset noissa ovat laimeampia kuin muissa, varsinkin Volkswagen-konsernin autoissa.

    Äänestä

  • bensassa? kirjoitti:

    Takerruit lillukan varsiin ja missasit koko viestini pääpointin, joka oli vastaus tähän väittämään:
    "Teho käyrässä ei ole bensakoneelle tyypillistä piikkiä vaan se on laakea". Minä kumosin linkilläni väittämän.
    Mitä muuten tarkoittaa "kovasti siteeraamasi" tässä yhteydessä? Mielestäni asiaa ei voi sen pehmeämmin siteerata kuin laittamalla linkki näkyviin. Sen avulla voi itse kukin tehdä pehmeitä tai kovia johtopäätöksiä.

    Toteamus Toyotien tehojen vähäisyydestä RRI:n mittauksissa, tarkoittaa tässä yhteydessä tietysti muihin RRI:n mittaamiin nähden. Pääsääntöisesti Toyotien tulokset noissa ovat laimeampia kuin muissa, varsinkin Volkswagen-konsernin autoissa.

    lillukan varsia. Pääpointtisi oli ihan ok, mutta loppukaneetti meni pieleen. Niin kuin meni tässä jälkimmäisessäkin viestissä. Noin 0,9 on se tavallinen tulos. Joissain VAG-moottoreissa on isompi, ok. Joissain autoissa näyttää olevan huonompiakin, mm. joissain mersuissa 0,8 luokkaa. Ja suorista kilpailijoistakin mm. tässä Pösössä:

    http://www.rri.se/popup/performancegraphs.php?ChartsID=665

    Oletko käynyt Pösö-palstalla valittamassa, että tulokset ovat "pääsääntöisesti laimeampia kuin muissa"? "Pääsääntöisesti" tarkoittaisi, että selvä enemmmistö kilpailijoista olisi parempia eikä suinkaan, että muutamalta merkiltä löytyy jokunen malli, joissa tulos on parempi. Volkkarillakin vapaasti hengittävät näyttää olevan aika yleisesti 0,9 tienoilla.

    Ai niin, toivottavasti luit jo tämän:

    http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=581&posting=22000000027955346

    Äänestä

  • kirjoitit... kirjoitti:

    lillukan varsia. Pääpointtisi oli ihan ok, mutta loppukaneetti meni pieleen. Niin kuin meni tässä jälkimmäisessäkin viestissä. Noin 0,9 on se tavallinen tulos. Joissain VAG-moottoreissa on isompi, ok. Joissain autoissa näyttää olevan huonompiakin, mm. joissain mersuissa 0,8 luokkaa. Ja suorista kilpailijoistakin mm. tässä Pösössä:

    http://www.rri.se/popup/performancegraphs.php?ChartsID=665

    Oletko käynyt Pösö-palstalla valittamassa, että tulokset ovat "pääsääntöisesti laimeampia kuin muissa"? "Pääsääntöisesti" tarkoittaisi, että selvä enemmmistö kilpailijoista olisi parempia eikä suinkaan, että muutamalta merkiltä löytyy jokunen malli, joissa tulos on parempi. Volkkarillakin vapaasti hengittävät näyttää olevan aika yleisesti 0,9 tienoilla.

    Ai niin, toivottavasti luit jo tämän:

    http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=581&posting=22000000027955346

    Laskinpa hereillä pysyäkseni noita tuloksia (Power Rate). En ihmettele yhtään jos Pösö tai Mersupalstalla niiden huonoja tuloksia ei kukaan valita, kun ne pääsääntöisesti eivät ole niin huonoja kuin Toyotassa.
    Mersulla lähes puolet testatuista autoista on momentinmuuntimella varustettuja automaatteja. Keskinkertainen tulos selittyy sillä. Niissä tulos jää yleensä alle 0,9. Toyotalla näitä automaatteja ei ole kuin 1/10. Silti Mersun kaikkien mitattujen mallien keskiarvo on reilusti parempi kuin Toyotien. Samoin Pösön keskiarvossa ei ole valittamista.
    Lexus on oma lukunsa, se on vielä huonompi kuin Toyota. Selitys sille on sama kuin Mersussa.
    Volkkarin erittäin hyvä keskiarvo on sitäkin kunnioitettavampi kun muistaa mitatuissa malleissa olleen lukuisia 4-vetoja. 4-veto syö tehoa.
    Ihan mielenkiinnon vuoksi ynnäsin myös 3 muuta japsimerkkiä.
    Tällä pyöriviä uskovaisia lohduttanee tieto, että japsimerkeistä löytyy vielä Toyotaakin huonompi menestyjä Rototestin mittauksissa.

    Keskiarvoja:
    Volkswagen 0,946
    Peugeot 0,913
    Mersu 0,900

    Toyota 0,886
    Lexus 0,852

    Mazda 0,935
    Honda 0,907
    Kia 0,924
    Nissan 0,874

    Minulta pisteet nimimerkille "bensassa?"

    Äänestä

  • yötyöläisiä kirjoitti:

    Laskinpa hereillä pysyäkseni noita tuloksia (Power Rate). En ihmettele yhtään jos Pösö tai Mersupalstalla niiden huonoja tuloksia ei kukaan valita, kun ne pääsääntöisesti eivät ole niin huonoja kuin Toyotassa.
    Mersulla lähes puolet testatuista autoista on momentinmuuntimella varustettuja automaatteja. Keskinkertainen tulos selittyy sillä. Niissä tulos jää yleensä alle 0,9. Toyotalla näitä automaatteja ei ole kuin 1/10. Silti Mersun kaikkien mitattujen mallien keskiarvo on reilusti parempi kuin Toyotien. Samoin Pösön keskiarvossa ei ole valittamista.
    Lexus on oma lukunsa, se on vielä huonompi kuin Toyota. Selitys sille on sama kuin Mersussa.
    Volkkarin erittäin hyvä keskiarvo on sitäkin kunnioitettavampi kun muistaa mitatuissa malleissa olleen lukuisia 4-vetoja. 4-veto syö tehoa.
    Ihan mielenkiinnon vuoksi ynnäsin myös 3 muuta japsimerkkiä.
    Tällä pyöriviä uskovaisia lohduttanee tieto, että japsimerkeistä löytyy vielä Toyotaakin huonompi menestyjä Rototestin mittauksissa.

    Keskiarvoja:
    Volkswagen 0,946
    Peugeot 0,913
    Mersu 0,900

    Toyota 0,886
    Lexus 0,852

    Mazda 0,935
    Honda 0,907
    Kia 0,924
    Nissan 0,874

    Minulta pisteet nimimerkille "bensassa?"

    Meinaatko ettei ne Mersun ja Lexuksen momentinmuuntimet lukkiudu edes huipputehoa mitattaessa? Mahtavat tarjota pehmeää kyytiä.

    Mitä noita lukuja tuossa vähän kattelin, niin nelivetoiset ei ole olleet yleensä juurikaan vajaavetoisia huonompia. Mutta ahtaminen/vapaastihengittävä - jako on nähtävissä ihan selvästi. Ilmeisesti vaparikoneista on vaikeaa loihtia enää mainosmiehiä ilahduttavia lukuja, joten niihin laitetaan lähes kautta linjan vähän ilmaa mukaan. Ahdetuista koneista tehoja irtoaa ihan miten paljon halutaan ja siksi niiden lukemia ei tarvitse ainakaan yhtään liioitella. Toyotalta mukana on muuten vain yksi ahdettu moottori ja sekin on jo antiikkinen Celican kone. Luulenpa, että dieselien mukana Toyotan keskiarvo nousisi jonkin verran.

    Äänestä

Eli taitaa Toyota jatkaa lyhyillä välityksillään vanhaa linjaa D4D-koneiden osalta.

Omassani -01 D4D Avensiksessa huippunopeus 195 km/h saavutetaan kierrosluvulla 4600r/min, kun suurin 81 kW:n teho tulee ulos 4000:lla. Pienessä myötäisessä Saksan reissulla kone kiersi 4800 ja silloin mentiin yli kahtasataa. Baanalla suurimman tehon kierrosluvulla mentiin 170 km/h ja kone pyöri pehmeästi. Eihän se siitä enää hyökkäämällä kiihtynyt, koska teho ei noussut, mutta huippunopeus kuitenkin saavutettiin.

Aluksi minua häiritsi "liian" korkeat kierrokset, mutta ajan kanssa niihin on tottunut. Kone on taloudellinen vasta yli kahdentuhannen kierroksen, joten antaa kiertää vaan. Ja eipähän vaihteisto hajoa tai EGR-venttiili tukkeennu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


suorituskyvystä kirjoitti:

Tuolle pikkukoneiselle dieselille ilmoitetaan huippunopeudeksi 175 km/h. Mitenkähän on laita käytännössä, sillä tuon nopeuden saavuttaminen merkitsisi jo reippaita ylikierroksia. Suurimman tehon kierrosnopeudella (3800 rpm) nopeutta on suurimmalla vaihteella vain 152 km/h.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu