Mökillä on mukavaa. Vesi tulee letkusta saunalle, mutta kun tahtois suihkun. Olen joskus -aikaa sitten--törmännyt muoviseen suihkuämpäriin, mutta nyt kun sellaisen haluaisin,en mistään löydä. Olisiko jollakin tietoa tai jotain muuta ehdotusta, millä keinolla saunassa käynnit saisi vieläkin nautinnollisemmiksi suihkun avulla ??
Suihkuämpäri haussa
Suihkunisti
3113910
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Ensimmäisenä tulee mieleen liittää kasteluämpärin suihkuosa suoraan letkuun, voi tosin vaatia pienen pätkä sopivaa letkua ja pari kiristintä... :)
Vai miten teknistä ratkaisua on haussa? Itselle suihkuämpäri ei sano mitään sinänsä (ellei kyseessä ole ämpäri jonka pohjassa on reikiä).
Ostin muovisen suihkuämpärin nelisen vuotta sitten Helsingin Hämeentien alkupäästä olevasta "sekatavarakaupasta". Liikkeen en muista.
Oma suihkuämpärini on pois käytöstä
( hyväkuntoinen), koska mökkiini on nyttemin rakennettu kph. Soita jos kiinnostaa p. 040-5287785.
Ämpäri on Itä-Uudenmaalla. Voin postittaa tai lähettää rahtina matkahuollon kautta.
Joten jos joku myy - osta ihmeessä.
Toki se firma varmaan toimittaisi sinulle vielä postitse: en muista nimeään kyllä... Yksi löytyi:
www.saloy.net
Toinenkin toimiva ratkaisu löytyy ! Googlaa : Kare Valkama
Heippa !
Vanhat sivut lopetti toimintansa !
Uudet sivut löytyy : saunasuihku.arkku.net
T; Kare Valkama
Sivut aukeaa : www.saunasuihku.arkku.net
T; Kare Valkama
Porasin muoviämpärin pohjaan reikiä, ei toiminut kunnolla. Ostin sinkkiämpärin ja porasin keskeltä aloittaen aina hieman vinosti keskustaan päin 1 mm terällä reikiä kehään. Piirrä harpilla ensin ympyrät. Toimii todella loistavasti!
Riittääkö kolmen minuutin suihku?
Katso:
http://www.aijaa.com/v.php?i=760803.jpg
noita saa clas ohlssonilta. Lataa kuvasto netistä.
Hei ! olemme myyneet kyseistä tuotetta vuodesta
1992 alkaen ja harrastelemme edelleen suihkuja.
jos olet kiinnostunut kirjoita tai soita 040 5069810
t:) valkama kare
vieläkö niitä suihkuämpäreitä saa jostakin ostaa?
Harrastelen niitä edelleenkin !
Noutaa voi Vihdistä , Vantaan Myyrmäestä tai
postitoimituksena. 040 5069810 Valkama.
Vieläkö teet ämpäreitä?
http://www.saunalahti.fi/~kvalkama/
Tämmöset esittelysivut on nyt!
Toimii hyvin jo kolme vuotta ollut käytössä. Vanhemmille hieman raskas nostaa kattoon.
Kyllä tämä on hyvä!
Muutaman vuoden viiveellä vastaus löytyy 040 506 9810 .
Saunan suihku on aivan helppo tehdä. Täytyy olla vain pumppu sähkömoottorilla, joka kehittää paineen. Lisäksi kraanat jolla painetta voi säätää. Lämmintä vettä voi ottaa 200 litran tynnöristä, jota voi täyttää ympärillä.
itsekkin etsin mutta ei taho löytyä myynnissä olevia mistään enää toi Valkaman 60€ hinta on aivan liikaa ämpäristä
Honkkarissa oli viime kesänä myytävänä sellainen suihku, jossa oli letkun toisessa päässä suihkusuutin, toisessa päässä ladattava pumppu. Sen pumppupään kun upotti ämpäriin, sai suihkusta vettä. En ostanut, kun koitan vähentää kaikenlaista elektronista roskaa.
Minulla on tuollainen ladattava suihku ja toimii hyvin. Ajaa hyvinsuihkun tarpeen.
hyvä toi honkkarin suihku vaikuttaa lupaavalta :)
Osta sinkkiämpäri ja ammu haulikolla pohjan läpi. Tarvittaessa laseta toinenkin piippu.
Tein sen mutta latasin pyssyn vahingossa susihauleilla. Ei tullu kun 5 reikää.
http://www.hongkong.fi/fi/kalastus-ja-veneily/veneily/veneilytarvikkeet/muut-veneilytarvikkeet/deuzer-ladattava-akkukayttoinen-suihku/p/1922389/
Tuollainen on se honkkarin suihku
http://www.biltema.fi/fi/Vapaa-aika/Asuntovaunu-ja-asuntoauto/Vesi-ja-viemarointi/Kannettava-suihku-2000034257/
näköjään Biltema myy täysin samaa tuotetta 5€ halvemmalla
Pitäisiköhän tuollainen ostaa? Riittäisi ämpärillinen vettä pidempään. No, onneksi on kesään aikaa.
http://www.saunalahti.fi/~kvalkama/index.html Toimii hyvin jo kolme vuotta ollut käytössä. Vanhemmille hieman raskas nostaa kattoon.
Itsellä mökillä on 5l ämpäri jonka pohjaan on porattu reikiä, ja ämpärissä on naru. Kattoon on laitettu koukku johon ämpäri laitetaan. On todella kätevä. Ei tarvitse kun vain tehdä sopivan lämpöinen vesi, ja kaataa se ämpäriin.
Motonetissä oli eilen mökkisuihku myynnissä, 20 ecuu. Kannettsva tai joku nimellä.
Olisit ostanut mökkisuihkun puuilosta vain 14,90 juroa se on edoa
Sen mökkisuihkun letkut kannattaa kasatessa liimata suosiolla ikuisesti kiinni superliimalla niin ei irtoile ne osat kesken suihkuttelun :D Nämä ei muutenkaan ole mitään ikuisia