Olen miettinyt vehnäterrierin hankkimista jo noin vuoden ajan. Haluaisinkin kuulla vehnän omistavilta ja/tai tuntijoilta mielipiteitä ja kokemuksia? En ole ainakaan kuullut että vehnän kanssa olisi mitään erityisiä ongelmia kun ottaa koiran luotettavalta kasvattajalta. Terrierihän se on, mutta koirassa saa mielestäni ollakin luonnetta :) Siis hyvällä tavalla.
Miten vehnä muuten? Kumpi olisi ekaa koiraa hankkivalle sopivampi, uros vai narttu? Kertoilkaapa kokemuksia.
vehnäterrieristä
6
2798
Vastaukset
- .....
Meillä on ollut vehnäterrierin narttupentu nyt 5 kk ja aivan on meidän sydämet tämä varastanut. luonteeltaan on huomionhakuinen, erittäin seurallinen, osaa olla oikukaskin, joskus omapäinen mutta kaiken kaikkiaan aivan ihana. Pahojaan ei ole tehnyt juurikaan mitään ja kouluttaminen on onnistunut hyvin kun vain koulutuksesta tekee pennulle mielenkiintoista ja mukavaa. meidän pentu on oppinut ainakin tosi nopeasti tavoille.
- vehnäterrieristä
eli haukkuuko se ehkä paljonkin? Mulla on vaan sellanen mielikuva että terrierit haukkuu aika paljon, mutta entä tämä? siis mitenkään erityisesti... vai onko ehkä hiljasempi?
- wehnisti
vehnäterrieristä kirjoitti:
eli haukkuuko se ehkä paljonkin? Mulla on vaan sellanen mielikuva että terrierit haukkuu aika paljon, mutta entä tämä? siis mitenkään erityisesti... vai onko ehkä hiljasempi?
Meillä ei vehnä juurikaan hauku normaali tilanteissa, eikä muutkaan tuntemani vehnät ole kovia haukkumaan. Toki ääntä saattaa päästä esim. leikkimisen yhteydessä, mutta haukkuminen ei ole esim. kerrostaloelämää häiritsevää.
- Wehnisti
Vehnät ovat oikein mukavia koiria, oikeissa käsissä. Vehnän kanssa "eläminen" vaatii ehkä hieman huumorintajua ja kärsiväälisyyttä koiran itsepäisyyden ja vilkkauden takia. Vehnästä saa kuitenkin koulutettua kivan yksilön, kun alusta asti kiinnittää huomiota perustottelevaisuuteen ja totuttaa pennun hoitotoimenpiteisiin. Vehnän energisyys on myös hyvä muistaa. Etenkin nuorena vehnät voivat olla hyvin toimeliaita ja jos koiralle ei tarjota tarpeeksi aktiviteettejä, voi kotona odottaa tuhoja, kun vehnä itse aktivoi itseään.
Vehnää harkitessa kannattaa muistaa, että kyseessä on turkkirotu. Vehnän turkki vaatii hoitoa ja siihen kuluu aikaa. Viikoittaiseen turkin läpi kampaamiseen (johon aikaa voi kulua takkumäärästä riippuen tunti parikin) tulee varautua, samoin kuin vähintään kuukausittaiseen turkinpesuun. Vehnä on trimmattava rotu. Usein suositellaan trimmausta 2-4krt vuodessa, mutta jos trimmaus tehdään n. 2kk välein tai aina pesun yhteydessä, pysyy turkki helppohoitoisempana.
Usein narttua suositellaan ensimmäiseksi koiraksi, mutta kyllä uroksenkin kanssa pärjää. Täytyy vain asennoitua oikein elämään kenties hyvinkin omapäisen otuksen kanssa. - Manteli^84
Itselläni on reilun 2 vuoden ikäinen vehnispoika. Kannattaa tosiaan muistaa, että kyseessä on terrieri ja omapäisyyttä löytyy, sekä energisyyttä vaikka muille jakaa:) Luonteeltaan vehnikset ovat kuitenkin iloisia ja kaikille ystävällisiä otuksia. Meidän Vehnäpoika on ollut kyllä todella kiltti luonteeltaan ja nopea oppinen, mutta sen huomaa että mielyttämisen halu puuttuu, joten kärsivällisyyttä tarvitaan. Rotuna vehnis on mitä mukavin lenkkikaveri/harrastuskaveri. Kun se kerran sulattaa sydämen niin se on menoa, en vaihtaisi rotua mistään hinnasta:)
- Anonyymi
Vehnät ei oikein muista koirista välitä ja aika paljon lenkillä muille koirille rähisee. Tykkää lapsista ja ihmisistä yleensäkin. Lapsia rakastaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1467841Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?1007310Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit317202Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t216828Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle
Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht26376Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t756374Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv236084Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1126002Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?475478Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa845380