Mistä saa tietoo auton tuomisesta Suomeen? Olen kuullut jotta 1 vuoden omistus pitää olla ja sit
ei mene veroa
Muuttoauton tuominen
7
3573
Vastaukset
- niin että sinne vaan soitte...
Tulli se on big king näissä asioissa.
- Olisiko tästä apua
Tutkipa Tullin (www.tulli.fi) sivuja, sieltä löytyy tietoa.
- 6 kk. omistus
Muutin suomeen v. 2000, silloin riitti 6 kk. omistus. Ei menny veroa. Liekkö säännöt siitä muuttuneet?
- asumisesta
Eli, kun lähdet muuttaan Suomeen sen pirssin kans, ota matkaas paperi, josta käy ilmi, että olet asunut Ruotsissa viimeset puol vuotta. Multa ainakin tulli vaati tollasen paprun, usko pois. Sanottiin, sen voi kirjottaa työantaja, vuokranantaja, tms.
- auton kanssa naimisissa
Otapa yhteys verovirastoon ja autoliittoon. Kun tuot autosi muuttoautona, et joudu maksamaan veroja etc. mutta olet autosi kanssa naimisissa seuraavat 3 vuotta, jos et halua tuloveroa muita ylimääräisiä kustannuksia tulevaisuudessa maksaa.
- huulipelle
Pakkoko tanne on kirjoittaa jos ei aiheesta mitaan tieda. Autoliitolla ja verottajalla ei ole mitaan tekoa muuttoauton tuonnin kanssa.
Veron maaraa tulli ja sinne se maksetaankin. Sielta myos neuvovat asiassa, joten sinne se yhteys pitaa ottaa.
Ja veroahan siita autosta joutuu maksamaan jos se on riittavan kallis, mutta tastakin tarkemmin tullin sivuilla.
- Nimetön
olen muuttanut ruotsista 5vuotta sitten
silloin se oli 1/2 vuotta,ja on tulli mikä voi neu
voa sinua.minun kohdallani se oli helppoa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2502239- 1921684
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä471329Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad501035- 41836
- 14820
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä31790Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver23768Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .25766Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46647