Arena PvP

eli miten vaikeaa on saada areena setit esim. 2v2 sarjassa, riippuu varmaan menestyksestä vai? ja mitä nämä "seasonit" on? loppuuko areena "matsi" heti kun molemmat pelaajat samalta puolelta on kuollut(2v2) ja voiko areena matseja vetää niin paljon kun vain jaksaa vai onko joku rajoitus esim. 1matsi per vuorokausi? kiitos jo etukäteen vastanneille! :)
2391
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

2v2 sarjassa saa vähiten arena pisteitä

T2 arena setti maksaa jotain 8200 pistettä.
Eli jos tiimin rating on 2000 saatte 711 per vk eli setin kasaaminen kestää n 3kk. 2000 ratingi on kohtuu korkea. 1500 ratingilla (aloituspiste) tämä kestää n 8kk.

5v5 saa 100% pisteitä, 3v3 80% ja 2v2 70% muistaakseni, joten huono 5v5 tiimi saa helpommin pisteitä kuin hyvä 2v2.

Saadut arenapisteet riippuvat tiimin ratingista, pisteet saa joka keskiviikko n 02 peliaikaa aamuyöllä.

Pelattujen pelien lukumäärä ei vaikuta (kunhan tiimi pelaa min 10 peliä), vain ratingilla on merkitystä. Voittaessa saa ratingia (jotain 5-30, riippuu vastustajan ratingista) ja hävitessä sitä menettää.

Jos pelaatte 10 peliä ekalla viikolla ja voitatte kaikki ja sanotaan että saatte 15 rating per matsi, olette 1650 ratingissa. Jos taas pelaatte 100 peliä viikossa ja voitatte puolet, häviätte puolet, kaikki 15 rating pelejä, ratingi pysyy samana 1500.

Matsi loppuu heti kun toiselta puolelta kuolee kaikki pelaajat.

Äänestä
  • hyvästä ja selventävästä vastauksesta. vielä sitä kysyisin, että millon toi rating sit aina "nollaantuu" eli menee takas 1500pts. Ja olisiko helpoin tapa saada areenasetit pelaamalla esim. 15 matsia ja sitten vain odotella ja pelata vaikka alteilla sen aikaa, että pisteitä on kertynyt tarpeeksi vai pitääkö olla esim. 1 matsi per viikko?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kysymyksiä kirjoitti:

eli miten vaikeaa on saada areena setit esim. 2v2 sarjassa, riippuu varmaan menestyksestä vai? ja mitä nämä "seasonit" on? loppuuko areena "matsi" heti kun molemmat pelaajat samalta puolelta on kuollut(2v2) ja voiko areena matseja vetää niin paljon kun vain jaksaa vai onko joku rajoitus esim. 1matsi per vuorokausi? kiitos jo etukäteen vastanneille! :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu