Karstulahan on pieni pitäjä Keski-Suomessa,
mutta kovasti näyttää olevan erilaisia keskusteluja näillä sivuilla.
Sinänsä positiivista, mutta jotenkin ihmeellistä.
Karstula,otsikkojen kärkipitäjä !??
22
5018
Vastaukset
- KarstunenKun tämä on niin pirteä sekä elinvoimainen kylä. 
 Ja täällä aina sattuu ja tapahtuu kaikenlaista ja etenkin sitä positiivista meininkiä.
 Ja sitten vielä kun väki on kovasti kantaa ottavaa kaikkiin tapahtumiin ja keskusteluihin ja katos ku täällä ei nukuta sellaisessa horroksessa koskaan.
- N IhmeinenSiis karstuset ovat aktiivisia monessa suhteessa. Kulttuurielämä on maakunnan vilkkainta ja muukin osallistuminen runsasta. Siis hyvin avoimesti, mutta myös kriittisesti suhtautuvia ihmisiä on paljon. Keskustelunhalua löytyy... 
- Ukko Karstun haamuKarstulassa ei jumiuduta poaikoilleen. Täällä uskotaan parempaan huomiseen. Karstulassa ei jäädä tuleen makaamaan vaan halutaan itse vaikuttaa omaan tulevaisuuteen. Vaikka ollaan hieman sivussa suuremmista kaupungeista ei se meitä sureta, täällä osataan nauttia siitä mitä meillä on ja mitä tulee vielä olemaan. 
- Pecos BillKarstula on kuin automaailman Mersu. Kaunis, kehittyvä, asioita kyseenalaistava ja hyvä paikka olla. 
 Ei se, että paljon käydä keskustelua ole ollenkaan huono asia. Lueppas alapuolella oleavasta piiiitkästä viestiketjusta karstulasta. Tulet huomaamaan, että Kakissa asuu oikein fiksuja immeisiä!!- KultturiköpöKyllä sen voi mersuun rinnastaa, vaikkapa pienin varauksin. 
 Jotenkin ei oikein kunnan imagoon saa sopimaan tuota kesäteatterin juttua. Onko se liian stadilainen? Hyvät katsojamäärät se on koonnut, mutte en ole vielä yhtäkään positiivista lausuntoa kuullut. Oliko Virkkuryhmällä ihan oikea pelinavaus? Josko perinteisemmällä olisi pitänyt aloittaa?
 Moni katsomassa käynyt vertaa Mieslaulajiin ja se ei ehkä sittenkään oikea vertailukohde. Mieslaulajat tekee omalla tavallaan ja omalla korkealla tasollaan. Kesäteatterit ovat aina kesäteattereita olipa siinä kuin ammattilaisia tahansa. Vielä kylältä kantautunutta negatiivista on se, että kunta on tukenut kesäteatteria huomattavalla summalla, mutta Mieslaulajilta peritään jo nykyään esitytilasta vuokraa. Se kertoo jo jotain kunnan ja päättäjien kulttuuriarvostuksista!
- MustalampiKultturiköpö kirjoitti:Kyllä sen voi mersuun rinnastaa, vaikkapa pienin varauksin. 
 Jotenkin ei oikein kunnan imagoon saa sopimaan tuota kesäteatterin juttua. Onko se liian stadilainen? Hyvät katsojamäärät se on koonnut, mutte en ole vielä yhtäkään positiivista lausuntoa kuullut. Oliko Virkkuryhmällä ihan oikea pelinavaus? Josko perinteisemmällä olisi pitänyt aloittaa?
 Moni katsomassa käynyt vertaa Mieslaulajiin ja se ei ehkä sittenkään oikea vertailukohde. Mieslaulajat tekee omalla tavallaan ja omalla korkealla tasollaan. Kesäteatterit ovat aina kesäteattereita olipa siinä kuin ammattilaisia tahansa. Vielä kylältä kantautunutta negatiivista on se, että kunta on tukenut kesäteatteria huomattavalla summalla, mutta Mieslaulajilta peritään jo nykyään esitytilasta vuokraa. Se kertoo jo jotain kunnan ja päättäjien kulttuuriarvostuksista!Totta pakiset. Hyvin tehty ja näytelty se Emmauksen tielläkin oli kun kävin katsomassa, mutta jotenkin tuntuu, että esim Kouheron kesäteatterissa menossa oleva Mooseksen pontikkapisnes on amatöörinäyttelijöistä huolimatta (tai juuri siksi) jopa parempi ja riemastuttavampi. Makuasiahan tämäkin on vain. 
 Silti hieno juttu silti kun Karstulan kesäteatteri aloitti ja ilmeisesti jatkanee vielä ainakin viisi kesää.
 Mistä sen tietää, mitä kaikkea tämän uuden teatterin tulo Karstulaan vielä poikii.
 Monipuolinen kesäteatterikesä meillä on meneillään. Kaikki vaan joukolla katsomaan ja kannustamaan!
- PerustuuMustalampi kirjoitti:Totta pakiset. Hyvin tehty ja näytelty se Emmauksen tielläkin oli kun kävin katsomassa, mutta jotenkin tuntuu, että esim Kouheron kesäteatterissa menossa oleva Mooseksen pontikkapisnes on amatöörinäyttelijöistä huolimatta (tai juuri siksi) jopa parempi ja riemastuttavampi. Makuasiahan tämäkin on vain. 
 Silti hieno juttu silti kun Karstulan kesäteatteri aloitti ja ilmeisesti jatkanee vielä ainakin viisi kesää.
 Mistä sen tietää, mitä kaikkea tämän uuden teatterin tulo Karstulaan vielä poikii.
 Monipuolinen kesäteatterikesä meillä on meneillään. Kaikki vaan joukolla katsomaan ja kannustamaan!Onkohan siellä se tossukuja ja joulukuusi ja Harkko ?Niin ja neljän tussarin majatalo ?? 
- Back to the 70'sPerustuu kirjoitti:Onkohan siellä se tossukuja ja joulukuusi ja Harkko ?Niin ja neljän tussarin majatalo ?? Väärin. 
 Harkko on nykyään vaatimattomasti "Blue Lagoon". Syntinen sellainen. Ja kaukana ovat ne kulta-ajat, jolloin Wanhan tussun majataloon teki mieli jäädä koko viikonlopuksi. Nyt se on niin steriiliä touhua, ettätuopin allakäytetaan jo alusia.
- hoitsutBack to the 70's kirjoitti:Väärin. 
 Harkko on nykyään vaatimattomasti "Blue Lagoon". Syntinen sellainen. Ja kaukana ovat ne kulta-ajat, jolloin Wanhan tussun majataloon teki mieli jäädä koko viikonlopuksi. Nyt se on niin steriiliä touhua, ettätuopin allakäytetaan jo alusia.hoitelivat ennen hommat Tussarissa ja ja vain kaiholla muistelen niitä aikoja miten hyvin Karstulassa sai aikoinaan Pillua. Paikkakunnan ahdasmielisyys ja leimaantumisen pelko ajoi kiimaiset Martinkievariin aikoinaan joka näivetti Harkon. Käpykylä. 
- oikeinko ihanmersu? 
 Uhoa ja itsetuntoa ainakin tuntuu olevan...
- ollaoikeinko ihan kirjoitti:mersu? 
 Uhoa ja itsetuntoa ainakin tuntuu olevan...Mersu tai volvo ,eihän sitä nyt muulla kehtaa : 
 Laihtua saa mutta ei köyhtyä
- mustalaisetolla kirjoitti:Mersu tai volvo ,eihän sitä nyt muulla kehtaa : 
 Laihtua saa mutta ei köyhtyäajaa Mersulla tai Volvolla. 
- Autoliikemustalaiset kirjoitti:ajaa Mersulla tai Volvolla. Kokkolassa tai muualla Keski-Pohjanmaalla! 
 Moniko karstunen todella itse omistaa autonsa?
- tila-autoAutoliike kirjoitti:Kokkolassa tai muualla Keski-Pohjanmaalla! 
 Moniko karstunen todella itse omistaa autonsa?Kyllä niitä on sellasiakin autoilijoita, joilla on ihan omissa nimissään auto. 
 Ne autojen mallit ovat vähän nykyaikaisempia ja kevyempiä.
 
- tällaanen pitäjä se onKaikkea sitä näyttää mahtuvan kaikkivaltiaan karjaan. - keisalaJep, sanos muuta. Näitä hyviäkin paikkoja silloin tällöin mukaan mahtuu! 
 
- O. v. KattoPaikalliseen Agriin marssin perjantaina, joka ei ollut 13.pvä ja olisin tehnyt 850 - 1.000 €:n kaupat, mutta kun ei ollut myyjää! Oli vain mustatukkainen mies, joka kertoi, että kyllä meiltä sellastakin on saatavana, mutta eipä vaan ollut halukas myymään. Hän ilmeisesti oli joku kaupan asiakkaiden viihdyttäjä, koska aikaa kyllä näytti riittävän seurusteluun, vaan ei myyntityöhön. 
 Nyt minua kiinnostaisi, onko Karstulassa muissa liikkeissä vastaavia suojatyöpaikkoja, niin hakisin mielelläni. Jos mitään muuta ei tarvi tehdä, kuin seurustella, niin senhän minä osaan ja tarvittaessa koulutan itseäni lisää!
 Kyllä maalla on mukavaa - pitää paikkansa!- SentäänOnhan siellä simpsakoita tyttöjä myymässä ja nättejäkin vielä mikset kysynyt heiltä ? 
 Älä nyt lannistu vielä vaan käväiseppäs uudelleen ,kyllä siellä palvellaan hyvin.
 Mikä lienee jokin häiriö olis ollut silloin kun kävit siellä huonolla menestyksellä.
- Pecos BillSentään kirjoitti:Onhan siellä simpsakoita tyttöjä myymässä ja nättejäkin vielä mikset kysynyt heiltä ? 
 Älä nyt lannistu vielä vaan käväiseppäs uudelleen ,kyllä siellä palvellaan hyvin.
 Mikä lienee jokin häiriö olis ollut silloin kun kävit siellä huonolla menestyksellä.Mitä omaan kokemusta Agrissa asioinnista, luulenpa, että kysymyksessä on ollut jokin poikkeuksellinen juttu. Mielestäni Matilaisen Ramppa on saanut putiikin hyvään iskuun! 
- kuukelitottiPecos Bill kirjoitti:Mitä omaan kokemusta Agrissa asioinnista, luulenpa, että kysymyksessä on ollut jokin poikkeuksellinen juttu. Mielestäni Matilaisen Ramppa on saanut putiikin hyvään iskuun! Juu niin hyvään ettei siellä enää kukaan mitään sanotuksi saa. Pistäsivät kiinni koko paskan! Tiistain kuormakin ehti tulla ja männä jo! 
 
- AnonyymiKarstulassa asuu erittäin sivistymättömiä romaneja. Eräskin nainen petti miestään ja jäätyään raskaaksi antoi ventovieraille valkolaisille poikansa kasvatiksi. Siveää leikitään vaikka pyllykutiee niin ettei oo väliä kelle sitä jakaa. Ja valkolaisia haukutaan, mutta kuitenkin lapsesi annoit valkolaiselle kasvatiksi. Hyi häpeä 
- AnonyymiVieläkö se talebaani katsastus hommissa on asemalla,että osaa kiertää sen katsastusaseman. 
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset717133
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti845674
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut393806
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1112935
- SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensaSDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral952774
- IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k422750
- Anteeksi TAamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa132061
- En mä tahallani ole näin hankala.Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta161796
- Harmittaako mies, että yhteys katkesi?Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?2371676
- 1561404