Lämpimät terveiset Mustaltavuorelta!! (= Montenegro) Otimme sinne extempore lähdön viikkoa ennen reissua. Lähtö oli 11.7. Matka oli onnistunut ja paikka ihana. Viikko oli pilvetön, mutta ei tukalan kuuma vaikka lämpöä oli n. 33. Paikka oli positiivinen yllätys. Ihmiset ystävällisiä, rehellisiä ja pitkiä. Turisteja oli mutta EI paljoa suomesta, ruotsista, briteistä, eikä saksasta. Olivat varmaan balkanin maista :)) Siistiä ja edullista. Syötiin keskitason ravintoloissa, ruoka peruskamaa mutta tuoretta. Pikaruoka paikkoja löytyy runsaasti ja etnisiä ravintoloita on myös.
Rantoja riittää, vesi on tosi kirkasta, me ei valkattu uimapaikkoja, sattu sellasia nopeasti syveneviä kivikkorantoja, mutta nekin ok. Hyvä paikka, suosittelen!!
Montenegro
3
2506
Vastaukset
- Mies 60v
Tervehdys,
Olen menossa 12.09. Hotellini on Magnolia. Mahdoitko olla samassa hotellissa ? Jos olit niin olisi mukava saada kommentteja.
[email protected]- Käynnyt
Puolalaisia,Tsekkejä ja Unkarilaisia tuolla näkyi suurin osa olevan ainakin autojen mukaan.
Ruuathan on hyviä ja pihvit isoja,vedet ei ole kovin puhtaita,rannat pikkukiveä ja uimatossut kannattaa ostaa.
- Budvasta minäkin
Minäkin palasin juuri Montenegrosta. Budvassa käyvät paljon venäläiset turistit sekä kesäaikaan koko Montenegron väki "näyttäytymässä" (toden totta: kauniita, hoikkia ja pitkiä ihmisiä, jotenkin hyvin sopusuhtaisia ja siten ilo silmälle).
Suosittelen ehdottomasti luonnosta ja maisemaelämyksistä kiinnostuneita käymään Tara-joella rafting-melonnassa. Näin kesäkuivalla melontaosuus sujuu mukavasti kokemattomaltakin uskaltautujalta ja silmät saavat ahmia uskomattomia maisemia.
Itse majoituimme pieneen Vila Mirenza -hotelliin ja se tuntui hyvältä ratkaisulta. Hotellin henkilökunta oli ihanaa ja kielitaitoista, hotelli sijaitsi mukavasti kaupungissa ja joka paikkaan pääsisi jalkaisin. Becicin hotellikeskittymä ei noin pikaisesti vierailtuna vaikuttanut niinkään kiehtovalta, se oli jotenkin liian erillään ja liian "rantakohde" minun makuuni. Mutta toisaalta esim. lapsiperheelle luultavasti ihan mukava ratkaisu.
Matkatoimiston valmiit retket osoittautuivat hintansa arvoisiksi koska oppaat olivat työlleen omistautuneita ja valottivat hyvin historiaa ja kertoivat paljon paikallisesta elämänmenosta.
Kyllä oli hieno maa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2743497Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1391911Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3011641- 881524
- 801499
Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:531186Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001150Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois721081Uudessa testamentissa on kaksi ristiriidassa olevaa kastekäskyä
Uusi testamentti käskee kastamaan kahdella eri tavalla. Näinhän ei voi olla. Ilmiselvään ristiriitaan on löytynyt selity2881050- 631031