Minkälaisia kokemuksia teillä on Bailatinosta? Onko aloittelijoillekin sopiva? Missä olette käyneet (Helsingissä tai Espoossa) ja mitä paikkaa suosittelette?
Kiitos jo etukäteen.
Kiitos jo etukäteen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
järjestetään myös alkeiskursseja. Kävin jonkin aikaa ja oli mukavaa. Jonkin ajan päästä yksinään hytkyminen alkoi tuntumaan tylsältä ja puuduttavalta. Lavatanssia harrastaneenä ei cha chan tai jiven perusaskeleen tinttaaminen yksinään tuntunut kovin kummoiselta, kun lavoilla lattarit olen tottunut tanssimaan miehen viennissä. Kurssin vetäjä oli kyllä innostava ja muutenkin sai kurssilaiset irrottelemaan. Ei vaan ollun mun juttu tuo laji.
Ainakin Motivus ja High Heels järjestävät Helsingissä eri tasoisia Bailatino-tunteja. Kannattaa ehdottomasti aloittaa alkeistunneista, koska olen liian usein nähnyt aloittelijan tulevan vahingossa jatkotunnille ja turhautuvan tunnin vaikeuteen. Kumpikin paikka aloittaa joskus elokuussa syyslukukauden, jolloin tunteja on enemmän ja jolloin tanssiin pääsee "sisälle" jo heti ensimmäisistä tunneista.
Edelliselle kirjoittajalle: Kävitkö kokeilemassa bailatinoa alkeis-vai jatkotunneilla? Jos olet harrastanut lavatanssia pitkään, alkeistunti oli luultavasti liian helppo sinulle, ei ihmekään että turhauduit. Suosittelen lämpimästi jatkotunteja ja/tai miksei myöskin tanssikoulujen (BailaBaila, SalsadeCuba) järjestämiä soolosalsa ja soolochacha-tunteja. Jatkotuntien ideana on, että opitaan haastavia jalkatyöskentelyliikkeitä ja myöskin opettajasta riippuen, jotkut opettajat opettavat naisen käyttämään kauniisti käsiään, joka on avuksi parin kanssa tanssittaessa.
Sen vuoksi mielestäni soolotunnit (olivat ne sitten bailatinoa tai jotain muuta lajia) tukevat erinomaisesti parilattareita.
Itse olen käynyt noilla high heelsin tunneilla, ja aloitin ihan alkeista. En ollut aikaisemmin harrastanut oikeastaan mitään yksilölajia, joten alkeistunnit oli silloin sopivia.
Nyt olen sitten käynyt myös keskitason tunneilla, mutta välillä toki käyn myös alkeistunneilla kertaamassa perusteita.
Kivaa on ollut, eikä kyllästymistä ole tullut. Ohjaajat ja tilat oikein hyvät ja suosittelun arvoiset.