Vauvan liikkeistä?

miisa99

Hei!

Olen raskausviikolla 15 4. Tämä on minun ensimmäinen raskaus, koska on mahdollista tuntea vauvan liikkeitä?? Minkälaisia ne sitten on, jotain kuplimista vai?

Seuraava neuvola-aika 2 viikon päästä!!

Olisi niin ihana tuntea jotain jo!!

6

670

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jouluodottaja79

      Heippa,

      Itse en osannut edes unelmoidakaan, että tuntisin liikkeitä ennen 20. raskausviikkoa.
      Niinpä yllätys olikin aikamoinen, kun tunsin ekat pienet "kuplimiset" jo viikolla 17.
      Nyt menossa RV 20 1 ja liikeet ovat jo selkeämmin tunnettavissa potkuiksi. Masukin on jo kasvanut niin, ettei syystä voi erehtyä.
      Mulla kanssa seuraava neuvola kahden viikon päästä. On taas ihana kuulla pikkuisen sydänäänet. :)
      Onnellista odotusta.

    • jouluodottelija

      1.kerran (siis oletan niin) tunsin hennon muljahduksen masussa rv17 jotain ja eilen illalla sängyssä kirjaa lukiessani tunsin 4-5 hentoista potku-potkua...ei siis mitään muljahtelua tai ilmakuplaa. En ole yrittänyt kuulostella noita liikkeitä, mutta tosiaan eilen ne tuntui niin voimakkaina, että reagoin niihin vaikka olin tiiviisti kirjaani uppoutuneena. Siinä sitten silmät kosteina ja ilme kuin hangon keksillä, jatkoin lukemista. Kyllä sen jotenkin tunnistaa ja erottaa muusta vatsan väänteestä.

      • jouluodottelija

        rv18 4


    • sanottiin

      neuvolassakin, että ensisynnyttäjä tuntee yleensä vasta rv 20 tietämillä sikiön liikkeet. Tämä on minulle ensimmäinen raskaus ja ensimmäiset liikkeet tunsin viikon 14 alussa! Olihan se melkoinen yllätys. Tuon jälkeenkin onnistuin muutaman kerran nuo pikku potkut tuntemaan (se oli lähinnä just sellasta kuplintaa tai hivelyä niinku monesti kuvaillaan), mut se vaati aina pitkällään oloa ja rauhottumista. Nyt rv17 noita liikkeitä tuntuu jo istuallaankin ja ovat muuttuneet vähän erilaiseks. Sellasta muljahtelua ja värinää ja pieniä töytäisyjä. Tarkkaile masusi tuntemuksia etenkin illalla nukkumaan mennässä tai heti aamulla -tai ylipäätään silloin kun olet pitkällään- ne kyllä sitten erottaa muista mahan murinoista! :)

    • LA 16.12

      Itse olen tuntenut liikkeitä nyt pari viikkoa, eli raskausviikolta 18-19 saakka. Kyllä sen sitten huomaa, että mikä on sikiön liikehdintää ja mikä ei... :)

    • vm-1984

      ekasta tunsin 15 viikolla ja kunnon potku tuli uuden vuoden lahjana viikolla 16.
      nyt toisen kanssa olen viikolla 11 ja pieniä liikkeitä tuntuu jo.. isompia ootellessa =)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      360
      6531
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      48
      3856
    3. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      21
      1405
    4. Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset

      Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard
      Maailman menoa
      12
      1147
    5. Olisitko tältä

      seisomalta valmis seksuaaliseen kanssakäymiseen hänen kanssaan?
      Ikävä
      98
      1051
    6. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      162
      928
    7. Yllätä mut ja laita viestiä

      Whatsapissa. Uskallatko vielä?
      Ikävä
      52
      920
    8. Huomasin kyllä

      Mitä tästä pitäisi ajatella?
      Ikävä
      56
      876
    9. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      17
      869
    10. Tämä kikka tekee lihapullista entistä maukkaampia - Tämä "ihmeaine" löytyy keittiön kaapista

      Lihapullat ja ruskea kastike on arkiruokien kunkku! Paistatko itse lihapullat pannulla vai uunissa? Näin saat ruoasta v
      Ruoanlaitto
      9
      847
    Aihe