Jätänkö aina hotellihuoneen avaimen respaan, kun poistun lomani aikana huoneestani jonnekin ulos?
Eka kertaa matkalle lähtevänä en tiedä, mikä on käytäntö.
hotellihuoneen avain
12
6613
Vastaukset
- zumbalee
Useissa hotelleissa on nykyään sellainen korttiavain, jota käytetään mm. ruotsinlaivoilla. Sitä ei tarvitse jätttää respaan.
Nykissä juuri käydessäni teimme niin, että kun lähdimme pidemmäksi aikaa kaupungille, jätettiin avain respaan, mutta jos käytiin vaan kulman takana syömässä, pidettiin avain mukana.
Turvallisempaa se avain on jättää sinne respaan, inhottavaa jos huoneen avain hukkuu johonkin, tai vaikka varastetaan. Muistathan , että kaikki arvokas kannattaa pistää tallelokeroon. - jos majoitut
huoneistohotelliin (toki silloinkin, kun tavallinen hotelli), kannattaa myös tarkistaa respan aukioloajat! Esimerkiksi Kreikassa on paljon huoneistohotelleja, joissa vastaanotto on vain rajoitetusti auki. Silloin voipi kohtuullisesti ketuttaa, jos avain on respassa, ja respa aukeaa seuraavan kerran ties milloin!
- olen.....
Enpä ole viimeiseen 15 vuoteen jättänyt kuin yhdessä pikku hotellissa, jossa oli vanhahko iso avain ja vielä paaaaljon isompi avaimenperä, olisi tarvinnut reppu olla sen kantamiseen. Muuten olen pitänyt aina itse mukana. Ja nykyiset hyvin yleiset muoviläpyskät onkin helposti mukana kulkevia.
- jo*^*el
juttu.Aina olen pitäny mukana.
- respassa
on signaali kerrossiivoojalle huoneen tyhjenemisestä.
Onhan niitä ovenkahvalappujakin.
Pikkuhotskuissa ei ole merkitystä.
Siivoilevat oman ohjelmansa tai ovenkahvalappujen mukaan.- avain tai läpyskä
Kiitos kaikille asiallisista vastauksista.
- respaan
avain tai läpyskä kirjoitti:
Kiitos kaikille asiallisista vastauksista.
Minä olen jättänyt aina respaan, jos meen rannallekin minnekä sen avaimen tai kortin lykkäät, kaikki on tallessa respassa,eikä tarvi varoa että ne hukkuu.
- tede
respaan kirjoitti:
Minä olen jättänyt aina respaan, jos meen rannallekin minnekä sen avaimen tai kortin lykkäät, kaikki on tallessa respassa,eikä tarvi varoa että ne hukkuu.
Luxorissa otimme korttiavaimen mukaan ,vaikka kävimme monta tuntia muualla. Meillä rahat ja avaimet kulki rahavyössä.
- Matkaaja..
Varsinkin sähkölukolla varustetut avaimet ovat kuulemma kalliita, jos sellaisen hukkaa. Toiseksi vakuutus ei korvaa mitään huoneesta pöllittyä, jos olet hukannut avaimen, siinä kun lukee yleensä hotellin nimi ja huoneen numero.
- tyyliin ku ei oo ennekää vi...
omaa toheluutta se on sitte kun viedään jotain ja tää ei oo ees harvinaista
- Anonyymi
Skandigissa saa uuden avaimen jos hukkaa 0€
- Anonyymi00012
pesuhuonern latialta lähettää hätälinkkiä , alkasosastosaunat Viro Navigointikoko yö pekkaatehdä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1381319
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä38889Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad30633Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46597- 14590
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä26568- 24541
Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30536Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver17533Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17513