Ovien kätisyys

Kuinka määrittelen oikein oven kätisyyden? Jos avaan oven oikealla kädellä ja saranat jäävät sisäpuolella (ulkopuolelta katsottuna) oikealle, onko silloin oikeakätinen ovi? Voin siis kurkistaa oven vasemmalta puolelta sisälle.
83458
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Jos ovessa on kahva oikeassa ruenassa, eikö olekin luontevinta avata se vasemmalla kädellä?

Sama juttu, jos kahva vasemmassa reunassa ovea, on luontevinta avata se oikealla kädellä.

Kätisyys muuttuu kulkusuunnan mukaan.

Äänestä

miten sen nyt sanoisi.. kuvittele että olet poistumassa ovesta ulos, mikäli saranat jää oikealle ja vasen puoli avautuu niin silloin puhutaan vasenkätisyydestä.

Äänestä

Seisot oven aukeavalla puolella,jos saranat ovat vasemmalla puolella ja kahva oikealla joudut tarttumaan ripaan vasemmalla kädellä on kyseessä vasenkätinen ovi.Eikä kätisyys muutu jos samasta ovesta kuljetaan vastakkaiseen suuntaan ja käytetään oikeaa kättä.Se määrää kätisyyden kummalle puolelle ovi aukeaa vetäessäsi sitä itseäsi kohden.

Äänestä
  • Juuri näin se menee.

    Äänestä

oven auki, kummalla puolella on saranat=kätisyys

Äänestä

päin mihin ovi aukeaa (ja suomessa ulko-ovi aukeaa ulos päin).
Itse aukaisen oman vasenkätisen oven sisäpuolelta oikealla kädellä kun taas ulkopuolella pitää käyttää vasenta kättä, koska se on helpompaa. Toisessa ovessa, joka on oikeakätinen, teen päin vastoin.
Sinun ovi on oikea kätinen.
Teeppä huvikses testi kummalla kädellä aukaiset sen sisäpuolelta

Äänestä

auki ovi ja saranat ovat oikealla, on ovi oikeakätinen. Jos saranat ovat vasemmalla, on ovi vasenkätinen.
Kätisyys siis määritellään tavallisissa ovissa oven sisäpuolelta, aina.
Komeroiden ovet määritellään päinvastoin.

Äänestä
  • Esimerkkini on Kanadasta, mutta eiköhän standardi ole sama kaikkialla. Kysy kaupassa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


??= kirjoitti:

Kuinka määrittelen oikein oven kätisyyden? Jos avaan oven oikealla kädellä ja saranat jäävät sisäpuolella (ulkopuolelta katsottuna) oikealle, onko silloin oikeakätinen ovi? Voin siis kurkistaa oven vasemmalta puolelta sisälle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu