Tyttöäni kovasti odottelen kääntyväksi selältä kyljelleen. Koliikki on takana ja nyt enemmän pystytään olemaan jo lattialla. Ihmettelen vaan kun ei edes oikein yritä kääntyäkään ja jos yritän hieman itse avittaa niin vetää itsensä taakse päin C-muotoiselle kaarelle. Päätä kyllä kääntelee puolelta toisella ja seuraa ja juttelee ja hymyilee. Mihinkään ei vielä oma-aloitteisesti tartu eikä leluja heiluttele ja toinen käsi aika paljon nyrkissä.
Ei kai tässä tartte vielä huolestua, kun ikää on vasta 3 kk ja 1 vk, eihän?
Ei kai tässä tartte vielä huolestua, kun ikää on vasta 3 kk ja 1 vk, eihän?
Vastaukset 2
Vanhimmat
ei=) yleistä on että jotkut vauvat kääntyvät vasta joskus 6kk ikäsenä,jotkut aikasemmin ja jotkut myöhemmin! en myöskään huolestuisi tuosta ettei tartu esineisiin.noihin juttuihin kun on vielä tutkasti aikaa=)
jokainen lapsi kehittyy omaa tahtiaan. meillä kääntyi jo mahalleen alle 2 kk iässä. kyllä hän sieltä kääntyy kun on valmis..!!=)