Connemara ja Cliffs of Moher

Gaillimh

Heippa hei,

Olisi tarkoitus käydä katsomassa Connemaraa(Twelve Bens, Kylemore Abbey, j.n.e) ja Cliffs of Moher. Kannattaisiko tutustua paikkoihin bussiretkellä? Onko kokemuksia? Vai kenties mennä omatoimisesti vuokra-autolla?

Terv. Éire reissaajat

5

901

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puffin

      Moi! Oon ollut vuokra-autolla reissaamassa Moherin kallioilla. Moherin kallioista sen verran että on todella mykistävä mesta. Minulle vähän liian pelottava. Siellä on aidattu alue, sekä sitten rohkeita varten sellainen yksityisalue ilman aitaa, jonne ei saisi mennä mutta monet perinteisesti menevät.

      Upea paikka on, mutta tunnelmaa latistaa idyllin ympärille rakennettu rahastus-imperiumi. Autopaikasta joutuu maksamaan jne. Irlantihan ei ole mikään kovin halpa paikka.

      Vuokra-auto on ihan hyvä systeemi Irlannissa, kunhan muistat että liikenne on päinvastainen kuin meillä. Minun mielestäni mihin tahansa ajeli, aina oli mielenkiintoista, sillä minä ainakin pidän kyseisestä aavan vihreästä luonnosta. Kaverini mielestä vihreät nummet vähän kyllästyttivät.

    • ihan hyvä

      Minulla on kokemusta bussiretkistä ko. paikoissa ja ihan hyviä olivat. Ei tarvitse stressata ajamista ja kylmällä säällä voi huoletta siemaista Irish Coffeet halutessaan. Aikataulut olivat sopivat ja opastava bussikuski kertoi sekä asiaa että hyviä juttuja koko matkan.

    • Kissus

      Moherylle ei joudu maksamaan mitään parkki- tms. maksua kun menee sinne lomasesongin ulkopuolella. Itse kävin siellä tammikuussa ja ilmaista oli. Hyvää oli myös se, että tuolloin ei paikalla ole laumoittain muita turisteja ja maisemia saa ihailla aivan rauhassa.

      • eikä meinata.

        Enpä lähtisi siihen vasemmanpuoleiseen hulluun liikenteeseen omalla enkä lainatulla autolla.


    • Pekkoman

      Tultiin elokuun alkupuolella viikon autoilureissulta Irlannista: alkuun vasemmanpuoleinen liikenne kummastutti, mutta siihen tottui. Paikalliset tosiaan ajelevat aika kovaa, mutta hyvin pärjättiin. Moher on komea, mutta hieman turismin pilaama. Connemara jää ensi reissuun, nyt kiertelimme etelää.
      Hyvä maku jäi Irlannista ja ihmisistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      181
      2386
    2. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      183
      1974
    3. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      173
      1831
    4. Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!

      Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys
      Maailman menoa
      119
      1645
    5. Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."

      The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise
      Tv-sarjat
      31
      1575
    6. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      116
      1416
    7. Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle

      Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su
      Perussuomalaiset
      171
      1175
    8. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      170
      1145
    9. Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän

      Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c
      Perussuomalaiset
      77
      1113
    10. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      60
      1080
    Aihe