Mielipiteitä

Mitäpä ootte mieltä Lappeenrannan jäähallista?
Itse jos saisin päättää niin räjäyttäisin ilmaan ja rakentaisin uuden. On se niin ruma ja ahdas. Jopa niin ahdas et jos matsin aikana syttyisi tulipalo niin veikkaisin et ruumiita olisi ja paljon.
7600
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kyllä se ihmismäärä ehtii sieltä pois vaikka ikkunasta

Äänestä
  • kaljapuolella on kuitenkin ahdasta
    Lisää hanoja ja tilaa baariin. Muuten halli on oikein asiallinen ja viihtyisä

    Äänestä

  • Ei siellä ole ikkunoita.
    Mutta ei siellä kyllä tulikaan pääse syttymään kun se läjä on pelkkää betonipaskaa koko möykky.

    Äänestä

Jos joukkue pelaa noin paskasti kuin viime aikoina on tehnyt, niin ne muutamat katsojat ehtivät kyllä tulipalossa ulos ilman mitään ongelmia. Halli on sellainen kuin kaikki hallit olivat joitakin vuosikymmeniä sitten, useimmat hallit on sittemmin remontoitu nykyajan vaatimuksia vastaaviksi. Eli enemmän kaljahanoja ja huvituksia. Kyllä siellä edelleen lätkästä kiinnostunut yleisö viihtyy, satunnaisemmille katsojille voi Kisapuisto olla vähän karu.

Äänestä

Jäähallin kunto vaikuttaa suoraan SaiPan käytettävissä olevaan budjettiin ja tätä kautta menestykseen.

On varmaan päivänselvää, että jos voisi valita, asioisi lähes kuka tahansa otteluja seuraava mieluummin vaikkapa Helsingin Hartwall Areenalla, jossa palvelut pelaa kuin Lappeenrannan katetulla tekojääradalla?

Korkeatasoisempi jäähalli tarjoaisi jääkiekon ystäville paremman elämyksen, ja otteluihin saattaisi tulla sellaisiakin ihmisiä, jotka eivät yleensä peleissä käy. Ihmiset käyttäisivät oheispalveluja enemmän kuin nykyään, kun palvelut olisivat helposti ja vähin ruuhkin saavutettavissa myös erätaukojen aikana.

Joku voisi tietysti kysyä, että miksi Lappeenrannan kaupungin pitäisi kustantaa kaikki tämä. Hyvä kysymys sinänsä, mutta toisaalta mitä Lappeenranta olisi ilman SaiPaa? Tätäkin sopii miettiä..

Eikä kysymys ole nyt siitä, että pitäisi välttämättä rakentaa uusi ja hieno jäähalli. Nykyisenkin parantelu riittäisi vallan mainiosti, kunhan se tehtäisiin kunnolla.

Äänestä
  • En kylläkään haluaisi mitään hehtaari hallia niinkuin areena. Ei sielä ole minkäänlaista tunnelmaa kun yleisöä on niin vähän. Koskien alku kautta. Lappeenrannassahan on hyvä fiilis kun halli saadaan täyteen mut muita tiloja kylläkin voisi laajentaa et mahtuisi edes liikkumaan erätauolla. Tauolla on päätettävä et meneekö vessaan ja ehkä tupakallekkin jos meinaa ehtiä takaisin erän alkuun. Siihen syssyyn on turha haaveilla enää makkarasta tai oluesta. Joku näistä asioista jää aina pois jos tosiaan haluaa peliä katsoa.

    Äänestä

Jos halli rakennetaan jollain muulla kuin veronmaksajien rahoilla, niin siitä vaan!
Kaupungilla ei ole varaa edes palkata esim: pelastuslaitoskelle henkilökuntaan ! Tai sairaalaan henkilökuntaa , niin miten sillä olisi rahaa osallistua hallin rahoituseen!

Tuen kyllä nuoriso urheilua ! Mutta ei kaikkien tarvitse pelata lätkää!

Tässäkin kylässä on paljon muitakin kohteita jotka tarvitsevat rahaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jamo kirjoitti:

Mitäpä ootte mieltä Lappeenrannan jäähallista?
Itse jos saisin päättää niin räjäyttäisin ilmaan ja rakentaisin uuden. On se niin ruma ja ahdas. Jopa niin ahdas et jos matsin aikana syttyisi tulipalo niin veikkaisin et ruumiita olisi ja paljon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu