Miksi eivät pesi?!

Nely

Pönttö on nyt ollut yli 2 kk häkissä, eikä tilanne ole edistynyt sitten mihinkään. Naaras kököttää pöntössä, mutta munia ei ole. Se siis istuu yhtenään siellä, mutta mitään ei sinne tee. Koiras kärkkyy pesän ulkopuolella ja välillä syöttää naarasta pesäkololla. Mikä siis neuvoksi, eikö naaras nyt todellakaan ole tekemässä niitä poikasia, vai mistä ihmeestä kiikastaa. Olen hyvin turhautunut. En ole varma, onko pariskunta paritellut, mutta ainakin ovat yrittäneet.

6

508

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      Ihan ensimmäiseksi kysy iseltäsi MIKSI niiden pitäisi ylipäätään pesiä? Undulaatit eivät todellakaan ole mitenkän harvinaisia tipuja joiden kantaa erityisesti tarvitsisi kasvattaa ja lintu itse ei millään tavoin sitä pesintää tarvitse...
      Jostain syystä tuntuu nykyään olevan tapana että jokaiselle lintuparille tökätään pönttö ihan vaan tavan ja huvin vuoksi hetkeäkään miettimättä onko siihen tarvetta tai onko pariskunta pesintään ylipäätään edes sopiva.

      Mutta joka tapauksessa ota nyt se pönttö muutamaksi kuukaudeksi pois ja anna lintujen välillä rauhoittua. Jos tarkan harkinnan jälkeen edelleenkin olet sitä mieltä että juuri tällä pariskunnalla on jotain erityistä annettavaa undulaatikannalle ja olet selvillä pesityksen itsellesi tuomasta vastuusta, niin kokeile uudeleen vaikka ensi keväänä ja aloita valmistelu hyvissä ajoin esim ruokkimalla lintuja monipuolisesti ja huolehtimalla riittävästä valaistuksesta häkissä.

      • Nely

        Tietysti se pitää paikkansa, että niitä ei tarvitsisi pesittää, mutta, nämä linnut sattuvat olemaan ainoita, mitkä ovat nyt meillä, eli meillä on siis vain 2 lintua ja olisi kiva saada niitä vähän enemmänkin. Ja olen kyllä hyvin tietoinen siitä, mitä tämä pesitys tuo tullessaan, kun meillä jo aiemmat linnut muutamia vuosia sitten tekivät poikaset. Tämä vain on vähän kummallista, kun nämä taas eivät tee, vaikka molemmat ovat hyvin innostuneita pöntöstä.


      • tyukile

        aikaa ja aikaa. mutta jos mitään ei tapahdu niin turhaa lintuja rasittaa. muista kalkin tarve, ota myös huomioon jos muna jumissa.


      • SerpeNTiina
        Nely kirjoitti:

        Tietysti se pitää paikkansa, että niitä ei tarvitsisi pesittää, mutta, nämä linnut sattuvat olemaan ainoita, mitkä ovat nyt meillä, eli meillä on siis vain 2 lintua ja olisi kiva saada niitä vähän enemmänkin. Ja olen kyllä hyvin tietoinen siitä, mitä tämä pesitys tuo tullessaan, kun meillä jo aiemmat linnut muutamia vuosia sitten tekivät poikaset. Tämä vain on vähän kummallista, kun nämä taas eivät tee, vaikka molemmat ovat hyvin innostuneita pöntöstä.

        jos sitten tulee poikasia ja ne taas tulevat siihen ikään,että pesimisvietti vie,niin onkin vaikeaa jos parit ovat vaikka äiti ja poika tai sisko ja veli.
        Varmasti toki huolehdit,että ei sukurasitetta tule ja sairaita yksilöitä.Eiköstä vaan?


    • Pamsu

      No.. kannattais ootaa viel vähän aikaa.. jos ei viel sillonkaa oo munii, niin kannattaa ottaa pönttö pois.. koska meiän undut teki munii jo viikos

    • helppiii

      Onko ihan normaalia että undut ei oo muninu vaik panin pesäpöntön sunnuntaina ja nyt on torstai?????Vastatkaa pliis ja kiitos jo etu käteen kaikille jotka vastaa..
      :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      85
      7156
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7089
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6235
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5424
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      90
      5345
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5235
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5130
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4615
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3565
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      301
      3430
    Aihe