Pönttö on nyt ollut yli 2 kk häkissä, eikä tilanne ole edistynyt sitten mihinkään. Naaras kököttää pöntössä, mutta munia ei ole. Se siis istuu yhtenään siellä, mutta mitään ei sinne tee. Koiras kärkkyy pesän ulkopuolella ja välillä syöttää naarasta pesäkololla. Mikä siis neuvoksi, eikö naaras nyt todellakaan ole tekemässä niitä poikasia, vai mistä ihmeestä kiikastaa. Olen hyvin turhautunut. En ole varma, onko pariskunta paritellut, mutta ainakin ovat yrittäneet.
Vastaukset 6
- -M-
Ihan ensimmäiseksi kysy iseltäsi MIKSI niiden pitäisi ylipäätään pesiä? Undulaatit eivät todellakaan ole mitenkän harvinaisia tipuja joiden kantaa erityisesti tarvitsisi kasvattaa ja lintu itse ei millään tavoin sitä pesintää tarvitse...
Jostain syystä tuntuu nykyään olevan tapana että jokaiselle lintuparille tökätään pönttö ihan vaan tavan ja huvin vuoksi hetkeäkään miettimättä onko siihen tarvetta tai onko pariskunta pesintään ylipäätään edes sopiva.
Mutta joka tapauksessa ota nyt se pönttö muutamaksi kuukaudeksi pois ja anna lintujen välillä rauhoittua. Jos tarkan harkinnan jälkeen edelleenkin olet sitä mieltä että juuri tällä pariskunnalla on jotain erityistä annettavaa undulaatikannalle ja olet selvillä pesityksen itsellesi tuomasta vastuusta, niin kokeile uudeleen vaikka ensi keväänä ja aloita valmistelu hyvissä ajoin esim ruokkimalla lintuja monipuolisesti ja huolehtimalla riittävästä valaistuksesta häkissä.- Nely
Tietysti se pitää paikkansa, että niitä ei tarvitsisi pesittää, mutta, nämä linnut sattuvat olemaan ainoita, mitkä ovat nyt meillä, eli meillä on siis vain 2 lintua ja olisi kiva saada niitä vähän enemmänkin. Ja olen kyllä hyvin tietoinen siitä, mitä tämä pesitys tuo tullessaan, kun meillä jo aiemmat linnut muutamia vuosia sitten tekivät poikaset. Tämä vain on vähän kummallista, kun nämä taas eivät tee, vaikka molemmat ovat hyvin innostuneita pöntöstä.
- tyukile
aikaa ja aikaa. mutta jos mitään ei tapahdu niin turhaa lintuja rasittaa. muista kalkin tarve, ota myös huomioon jos muna jumissa.
- SerpeNTiina
Nely kirjoitti:
Tietysti se pitää paikkansa, että niitä ei tarvitsisi pesittää, mutta, nämä linnut sattuvat olemaan ainoita, mitkä ovat nyt meillä, eli meillä on siis vain 2 lintua ja olisi kiva saada niitä vähän enemmänkin. Ja olen kyllä hyvin tietoinen siitä, mitä tämä pesitys tuo tullessaan, kun meillä jo aiemmat linnut muutamia vuosia sitten tekivät poikaset. Tämä vain on vähän kummallista, kun nämä taas eivät tee, vaikka molemmat ovat hyvin innostuneita pöntöstä.
jos sitten tulee poikasia ja ne taas tulevat siihen ikään,että pesimisvietti vie,niin onkin vaikeaa jos parit ovat vaikka äiti ja poika tai sisko ja veli.
Varmasti toki huolehdit,että ei sukurasitetta tule ja sairaita yksilöitä.Eiköstä vaan?
- Pamsu
No.. kannattais ootaa viel vähän aikaa.. jos ei viel sillonkaa oo munii, niin kannattaa ottaa pönttö pois.. koska meiän undut teki munii jo viikos
- helppiii
Onko ihan normaalia että undut ei oo muninu vaik panin pesäpöntön sunnuntaina ja nyt on torstai?????Vastatkaa pliis ja kiitos jo etu käteen kaikille jotka vastaa..
:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 53897
Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan64647- 55640
Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan
Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli43572Olen luovuttanut
Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik31542En välitä sinusta yhtään
Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.32508Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"
Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk5503- 75457
- 37436
- 33425