lattiamatsku

Mitkä matskut sopivat vesikiertoiseen lattiaan? Ainakaan laminaatti ei kestä yösähköllä varaavaa lattialämmitystä (lämmönvaihtelu) ja jotkut parketit eivät kestä yli 28 asteen lämpötiloja. Kertokaa kokemuksistanne.

Meillä olisi harkinnassa parketti vaikka itse mielisin meidän lapsiperheelle pinnaltaan kovempaa ja hankintahinnaltaan edullisempaa laminaattia. Kaakelit tietysti kosteisiin tiloihin.
3380
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Valmistajat kyllä yleensä lupaavat laittaa lähes tulkoon kaikkia pintoja ainakin vesikiertoiseen lattialämmitykseen. Meillä oli vähän vaikeuksia yhden huoneen lämpöjen kanssa, kun parketti tuntui heikentävän lämmitystehoja... no säätäminen jatkuu ensi talvena.

Äänestä

Suosittelen lattiaan laattaa, kestää kovaakin kulutusta ja markkinoilla on tosi runsaasti väri vaihtoehtoja.. Toimii ainakin meidän kolmilapsisessa perheessä..

Äänestä

erittäin hyvin vesikiertoisen lattialämmityksen kanssa. Samoin on asia sähkölämmitteisissäkin.
Nykyisin laatat ovat yösähköllä varaavissa lattioissa 10-15 cm paksuja ja ne eivät päivän aikana oikeastaan edes ehdi jäähtymään niin paljoa, että lämpöpikkejä tarvitsee pelätä. Nykyisin on myös sellaisia termostaatteja saatavana, etteivät ne päästä lämpöä tuon 28 asteen päälle. Sehän on jo kiusallisen kuuma lattia.

Kannattaa kysyä, että laminaatin runko on HDF-levyä, eikä MDF (ns vanhan ajan kovalevy) tai lastulevy, joita vielä löytää kaikkein halvimmista laminaateista.

Lautaparketeista pyökki on sellainen, joka ei pidä suurista lämmönvaihteluista.

Reilusti liian kuiva huoneilma on yleisesti syynä rakoiluun tms eikä lattialämmitys, ellei sillä oikein korvenneta lattioita. Paksut peittävät matot lattialämmityslattioilla ovat haitallisia lattian päällysteelle, sillä lämpö muhii niiden alla ja aiheuttaa ongelmia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vesi-lattialämmitykseen kirjoitti:

Mitkä matskut sopivat vesikiertoiseen lattiaan? Ainakaan laminaatti ei kestä yösähköllä varaavaa lattialämmitystä (lämmönvaihtelu) ja jotkut parketit eivät kestä yli 28 asteen lämpötiloja. Kertokaa kokemuksistanne.

Meillä olisi harkinnassa parketti vaikka itse mielisin meidän lapsiperheelle pinnaltaan kovempaa ja hankintahinnaltaan edullisempaa laminaattia. Kaakelit tietysti kosteisiin tiloihin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu