olen lähdössä gs:lle24.5.03 miten on sään laita ko.ajankohtana ,ja millanen hotelli mahtaa olla Erma ,niin ja vaihdanko rahaa valmiiksi tai missä kannattaa vaitaa ...kiitos
bilgaria,golden sands
jorkki
5990
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
TIEDÄ!
huomenna olen lähdössä juuri tuonne paikkaan ja just samaan hotelliin, palaan viikon päästä,
kerron sitten vaikka minkälaista oli :)
Ilmat ovat iltaisin viileät päivällä lämminta ota iltaa varten vaikka villapaita. Rahanvaihto suorita Bulkarian pankissa. Älä vaihta rahanvaihto kopeissa äläkä kadulla niissä ne lupaa paljon antavat vähän. Itseäni huijattiin siinä kukkaiskadun rahanvaitopisteessä. Ottavat mitä ihmeellisempiä palkkioita, vaikka kyltissä lukee no comission. Kukkaiskadulla on kauppan yhdeytessä rahanvaihtoa , myös normaalipankki kukkaiskadun päässä. Ja siitä 100m pääkadun varrella ovat luotettavia. Tulen itsekin sinne, mutta kesäkuulla. Käyn joka kesä. Tiedän paljon kaikenlaista hyvää ja huonoa! Tosiaan hotelli erma kyllä siinä pärjää. Vaihda aluksi burgasin lentokentällä matkalaukkuja odottaessa rahaa vaikka 50€ ei tarvitse paikanpäällä hötkyillä. Hyvää lomaa!
Muuten hyvä kirjoitus, mutta ihan vaan noin niinkuin muistin ja tietämättömyyden varmistamiseksi kerron sinulle, että tämä sinun mainostamasi "kukkaiskatu" on Sunny Beachilla, ei Golden Sandsilla. Oletkohan käynyt kummassakaan.
Sitäpaitsi jotain pääkatua ja sen varrella olevia pankkeja ei ole Golden Sandsilla, vaan nekin ovat Sunny Beachilla. Et silleen.
Niinpä niin tulipahan erehdys vakava. Kultahiekalla oli ennen bulgarian pankki mutta nyt taitaa olla disko. Hotelli Mimosan ja uima-altaan välissä on kauppa siinäkin oli pankki. Nämä vaihtelevat vusittain. Varnassa on ainakin siitä katetraalista 200-300m torille päin aivan oikea pankki hyvä kurssi myös. vieressä on rahan vaihtopiste ei siinä kannata vaitaa on huijattu. hotellit ovat turvallisia vaihtopaikkoja. Olen käynyt kulthiekalla 6 kertaa ollut 3viikkoa kerralla albenassa 2 kertaa. Sunny biitsillä 11 kertaa ja myös monessa muussa paikassa. Menen myös kesäkuussa sannylle. On tietenkin ihmisiä jotka tietävät enemmän. Varmasti tiedän bulgariasta mielestäni paljon hyvää ja ei hyvää. Anteeksi kömmähdys!
Kannattaa vaihtaa rahaa hotellin aulassa, hyvä kurssi ja helppo vaihtaa.Ainakin hotel preslavissa oli viime kesänä. ET SILLEEN