En nyt tiedä sitten,onko tuo otsikko harhaanjohtava, mutta onko täällä sellaisia, jokta ovat itse alusta loppuun rakentaneet niin pitkästä tavarasta tai talopaketista pienen talon? Alle 100neliötä siis (onko edes pieni, taitaa nykyään kuitenkin olla).
Kuinka pitkään vei, millaisia hintoja? Ei tonttia mukaan laskuihin.
Olemme rakentamassa haja-asutusalueelle pientä taloa n.95neliötä. Olisi mahdollisuus saada puutavara suht.halvalla suoraan mettästä ja itse teemme kaiken muun, paitsi tietenkin ammattilaisten työt: sähkö jne. Tarvikkeet ja tuotteet tulee olemaan keskitasoa, ei mitään kaikista kalleinta, muttei huonointakaan.
Kuinka pitkään vei, millaisia hintoja? Ei tonttia mukaan laskuihin.
Olemme rakentamassa haja-asutusalueelle pientä taloa n.95neliötä. Olisi mahdollisuus saada puutavara suht.halvalla suoraan mettästä ja itse teemme kaiken muun, paitsi tietenkin ammattilaisten työt: sähkö jne. Tarvikkeet ja tuotteet tulee olemaan keskitasoa, ei mitään kaikista kalleinta, muttei huonointakaan.
Vastaukset 4
Vanhimmat
peruskustannukset samat kuin 300 neliöisissä.
Se kannattaa muistaa. Tekniikka on sama, rakensit millaisen "tönön" tahansa!
Puutavaran säästö on pieni (vaikka puu on tällä hetkellä kallista), kaikki muu ratkaisee hinnan. Siksi Talopaketit Ovat Keksitty ;) Millainen bisnes, myyt kuoren muttet sisältöä...
Vanhempani rakensivat eläkepäivien talon n. vuosi takaperin(105 neliötä) puoliksi itse sählittynä/puoliksi teetettynä ja hintalappu oli kuulemma noin 165 000 euroa.
Me rakennamme taloa, jossa reilusti puolet enemmän neliöitä, mutta budjetti ylittyy (!) 220 000euroon. Ja meillä materiaali talossa että sisuksissa paljon laadukkaampi!
Joten olettaisin, että jos päädyt rakentamiseen. Tee kerralla talo, jossa haluat loppuelämäsi viettää!
että melkein kannattaa ottaa talopaketti vai? vähentää töitä ja hinta ei kummoisemmin kovempi ole? mun loppuelämä sujuu kyllä hyvin alle sadan neliön talossa.
talopakettia ja ne puut voi polttaa takassa. Ja jos sisähommat onnistuu niin tekée ne itse.
Hyvä esimerkki on että nykyään jos itse tekee savotan ja vie puut tievarteen niin yhtiöt maksaa siitä vähemmän kuin suoraan pystyyn ostetuista puista. Katso vaikka kantohintataulukosta jos et usko.
Eli ei se oma työ tosiaan aina kannata. Mutta monet tekee liikunnan ilosta tai eivät päästä koneita metsää tallaamaan.
Kyllä se vaivannäkö kuitenkin loppupelissä paökitaan. Ainakin meidän tuttavapiirissä ne, jotka ovat kehdanneet puut hommata ja muutenkin rakentaneet itselleen suht tavallisia taloja, ovat talonsa huomattavan huokealla tehneet. Toki ne talopaketit omansa ottavat ja työstä maksattavat hinnoissaan.
Ja aivan turhaa rakentaa liian suurta taloa omaiin tarpeisiinsa nähden. Jokainen liika neliö maksaa sitten asuinkustannuksina ym. Ne on sitten ihmiset erikseen, jotka myyntiin tekee hulppeita linnoja.
Ei kannata lähteä massan mukaan ja markkinamiesten vouhauksiin...