Olen käynyt kerran viikossa laulutunneilla puolisen vuotta mutta nyt on taukoa. Viimeinen laulutunti meni surkeasti kun jostain syystä koko ajan tuntui rinnasta irtovana kirkasta limaa ja en lopulta enää vain hallinnut ääntäni kun se jotenkin käheytyi heti.
Tätä on nyt jatkunut muutaman kuukauden, enkä pysty enää laulamaan kunnolla "normaalisti" enkä osittain klassisella tekniikalla jota olen opetellut. Tuntuu että heti ääni lähtee hallinnasta ja ja kurkusta/rinnasta irtoaa limaa ja pitää rykiä koko ajan ja ääni käheytyy todella nopeasti enkä pysty laulamaan kovaa ja voimakkaasti. Mistähän moinen yhtäkkiä on saanut alkunsa?
Samaa tapahtuu kun puhun normaalisti, pitää rykiä koko ajan ja ääni heittelee ja pettää kuin olisi kova flunssa. Olen 24-vuotias nainen.
Laulamisesta
2
1036
Vastaukset 2
- Kokeile ilman
Saattaa olla tai sitten vaihda laulun opettajaa.Mut jotain allergiaa saattaa olla kyseessä.Kokeileppa juoda lämmintä ennen kuin avaat äänesi ja alat laulamaan liian kylmä juoma tekee tuollaisen reaktion eli limaa tulee kurkkuun lämmintä kun juot niin ei tule.
- wildwoodflower
Sun äänihuulet saattavat olla vaan rasittuneet. Itselläni todettiin tässä kevättalvella, että äänihuulet ovat rasittuneet ja turvonneet - etenkin oikea - keskeltä niin, että korkeita ääniä laulaessa ne falskasivat etu- ja takaosasta. Siis ääni vuosi eikä sitä pystynyt hallitsemaan. Äänilepo auttoi. Mikäli ääntä ei lepuuta, saattaa syntyä kyhmyt, mikä onkin sitten huonompi juttu.
Äänen hallitseminen saattaa olla vaikeaa myös polyypin takia. Aiemmin parisen vuotta sitten minulla oli flunssan myötä tullut polyyppi. Sekin meni ohi levolla - onneksi!
Yksi syy saattaa sitten olla se, että sua närästää eli vatsahappoa nousee kurkkuun. Se ärsyttää äänihuulia ja aiheuttaa limaisuutta.
Kandee mennä lääkäriin, joka laittaa lähetteen etiäpäin nenä-kurkku-korvalääkärille. Ensihoito kuitenkin on, ettet rääkkää ääntäsi, jos laulaminen tuntuu pahalle. Ja liman rykimisen sijaan kannattaa vaikka juoda kulauttaa vähän vettä, että kurkku selviää :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 731203
Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔801084Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta
https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen241055Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t126930Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!
Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m6888- 59819
Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???
LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.72701Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok132672Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast50642Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.80622- 48537
Miten sinä voit?
Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua90520- 25512
- 36485
Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen
Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t11480- 109460
- 43457
Moottoripyöräonnettomuus
Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää38425- 18403
On kyllä tosi surullista
jos kaivattuni (nainen) luulee palstan tyhmien viestien olevan multa. 😔Ei ole mitään syytä, miksi kirjoittaisin sellais68397