Olen käynyt kerran viikossa laulutunneilla puolisen vuotta mutta nyt on taukoa. Viimeinen laulutunti meni surkeasti kun jostain syystä koko ajan tuntui rinnasta irtovana kirkasta limaa ja en lopulta enää vain hallinnut ääntäni kun se jotenkin käheytyi heti.
Tätä on nyt jatkunut muutaman kuukauden, enkä pysty enää laulamaan kunnolla "normaalisti" enkä osittain klassisella tekniikalla jota olen opetellut. Tuntuu että heti ääni lähtee hallinnasta ja ja kurkusta/rinnasta irtoaa limaa ja pitää rykiä koko ajan ja ääni käheytyy todella nopeasti enkä pysty laulamaan kovaa ja voimakkaasti. Mistähän moinen yhtäkkiä on saanut alkunsa?
Samaa tapahtuu kun puhun normaalisti, pitää rykiä koko ajan ja ääni heittelee ja pettää kuin olisi kova flunssa. Olen 24-vuotias nainen.
Laulamisesta
2
1027
Vastaukset
- Kokeile ilman
Saattaa olla tai sitten vaihda laulun opettajaa.Mut jotain allergiaa saattaa olla kyseessä.Kokeileppa juoda lämmintä ennen kuin avaat äänesi ja alat laulamaan liian kylmä juoma tekee tuollaisen reaktion eli limaa tulee kurkkuun lämmintä kun juot niin ei tule.
- wildwoodflower
Sun äänihuulet saattavat olla vaan rasittuneet. Itselläni todettiin tässä kevättalvella, että äänihuulet ovat rasittuneet ja turvonneet - etenkin oikea - keskeltä niin, että korkeita ääniä laulaessa ne falskasivat etu- ja takaosasta. Siis ääni vuosi eikä sitä pystynyt hallitsemaan. Äänilepo auttoi. Mikäli ääntä ei lepuuta, saattaa syntyä kyhmyt, mikä onkin sitten huonompi juttu.
Äänen hallitseminen saattaa olla vaikeaa myös polyypin takia. Aiemmin parisen vuotta sitten minulla oli flunssan myötä tullut polyyppi. Sekin meni ohi levolla - onneksi!
Yksi syy saattaa sitten olla se, että sua närästää eli vatsahappoa nousee kurkkuun. Se ärsyttää äänihuulia ja aiheuttaa limaisuutta.
Kandee mennä lääkäriin, joka laittaa lähetteen etiäpäin nenä-kurkku-korvalääkärille. Ensihoito kuitenkin on, ettet rääkkää ääntäsi, jos laulaminen tuntuu pahalle. Ja liman rykimisen sijaan kannattaa vaikka juoda kulauttaa vähän vettä, että kurkku selviää :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi422998SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1742974Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj872906- 1282280
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2012105Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä151963Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li351707Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön3931612Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi501579- 871061