Kaason/bestmanin lahja?

Aika ja raha loppu

Hei mitä mieltä olette siitä, kuinka kaason tai bestmanin tulisi muistaa hääparia? Olen sivusta seurannut läheisiäni kaason tai bestmanin roolissa ja sanon, että huh-huh ei oo kovin helppoa ja halpaa hommaa sekään.
Ensin on maksettu polttarit ja kaiken maailman polttarikansiot. Koko hääviikko kuluu (omilla bensoilla tietenkin!) kaiken maailman koristehärpäkkeiden ja booliviinojen kuskaukseen hääpäivän kuskauksista puhumattakaan.
Olisiko kohtuullista, että esimerkiksi joku polttarikansion kasaaminen/ valokuvaus häissä/ videointi tms. riittäisi kaasolta tai bestmanilta häälahjaksi hääparille?
Tästä asiasta tuli niin suuri riita kaveriporukassa, joten haluaisin kuulla muidenkin mielipiteitä!

4

4539

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lahja on vapaaehtoinen

      Lahjahan on aina lahja, ja se annetaan, jos tuntuu oikealta. Omille kavereille on kutsun väliin laitettu lappu, jossa lukee "lahjasta ei saa ottaa stressiä, sitä ei edes tarvitse antaa"... palautetta on tullut tosi paljon, kaikki positiivisia.

      Eli: jos kaaso tai bestman kokevat antaneensa lahjansa työnä, bensoina, polttareina, niin sittenhän se lahja on annettu. Ei lahjaa voi ruveta vaatimaan. Lahja on lahja.

    • lahjaton..

      niin suuret lahjat kuin kulissit tai roolit edellyttävät. Sitten toiset antavat lahjoja, jotka vastaavat heidän todellisuutta, oma tekemät lahjat tai sopivan rennot muistamiset.

    • la.ra

      Mulla on vähän huono omatunto, kun ei ole "kunnon" lahjaa, eli aion antaa "vain" valokuvakehyksen hääkuvaa varten. Olen kuitenkin laittanut häiden järjestelyyn useamman sata euroa sekä muistanut vuosipäivät, synttärit ja joulut.

      Minulla on sikäli onnellinen tilanne, että tiedän, ettei hääpari minulta mitään ihmeitä odota. Itse asiassa morsiamen äiti nimenomaan kielsi ostamasta mitään superkallista, koska olen laittanut itse häihin jo niin paljon rahaa ja aikaa.

      Kaaso tai bestman voi mielestäni hyvällä omallatunnolla laittaa pienemmän lahjan kuin mitä rivivieraana hommaisi. Jo ihan siksi, että ei kertakaikkiaan ole aikaa, ja sen hääpari (toivottavasti) tunnustaa ja tietää. Yleensähän kaasoiksi ja bestmaneiksi valitaan juuri ne ihmiset, jotka tunnetaan läpikotaisin ja joille voi puhua mistä vain.

      Mielestäni tuo videointi on oikeasti todella hieno idea, mutta kannattaa varmistaa ettei siihen ole jo värvätty ketään tai otettu jopa kallista ammattilaista. Polttarit ovat mielestäni asia erikseen, ja polttarikansio ikään kuin kuuluu polttarien hintaan, joten se on ehkä vähän kuin ei olisi lahjaa ollenkaan.

      Kaveriporukassa asiasta on turha riidellä, mielestäni välit hääparin kanssa on se asia, joka ratkaisee.

      • sehän kerätään koko polttar...

        Kaaso ja Bestman suunnittelevat polttarit, kysyen myös muulta polttari porukalta mielipidettä.ja mitä valokuviin ja albumiin tulee, niin kuvat maksaa noin 12 centtiä kipale, joten ei sekään omaisuuksia maksa.
        Eikö jokainen lähempi auta myös hääjärjestelyissä, tarkoitan siskot, äidit, veljet ja isät, eivät Kaasot ja Bestmannit siellä yksin ole, apua saa jos osaa avata suunsa.
        Eihän ole tarkoitus Kaasoja ja Bestmanneja tappaa työllä, ennen häitä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2195
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      64
      791
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      706
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      511
      693
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      630
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      595
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      570
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe