Minkälainen sää lokakuun lopulla?

p.ekka

Nii että tietääkö joku kannattaako Lissaboniin matkata lokakuun lopulla vai onko sielläkin jo syksyisen sateista silloin?

3

3920

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sateen "riski" kasvaa siirryttäessa kesästä syksyyn, mikä Portugalissa tapahtuu virallisesti syyspäivän tasauksen aikaan.

      Lissabon ei kaiken kaikkiaan ole mitenkään erityisen sateinen, keskimääräinen vuotuinen sademäärä lienee jossakin 600 mm:n tienoilla, mutta vuosien välillä on suuria heittoja.

      Lissabonissa voi olla kaunis aurinkoinen, lämmin sää keskitalvella, marraskuussa, lokakuussa, mutta siellä voi sataa, myös kesällä, vaikka kesäkausi onkin suhteellisen kuiva. Kulunut kesä on ollut Portugalissa tavallista sateisempi, niinpä metsäpalot eivät ainakaan vielä ole saaneet samaa laajutta kuin viime vuosina. Toki pahin, elokuu, on vielä edessä.

      Itse aion käydä Lissabonissa juuri lokakuussa. Silloin yöt saattavat olla jo hieman viileämmät, kenties 14-15 C, päivällä päästään pariinkymmeneen tai vähän yli, jopa 25 C:een.

      Jos sataa, Lissabonissa on sadepäivän varalta paljon nähtävää sisätiloissa.

      Matkaan vain ja Lissaboniin! Euroopassa ei ole missään takuita sateettomuudesta lokakuussa.

      • Anna-Anna

        Olimme Lissabonissa viime lokakuussa. Viikkoon sisältyi sellaisia päiviä, jolloin kuljimme teepaidoissa, sellaisia, jolloin villatakki oli tarpeen ja myös sateenvarjolle oli käyttöä. Oma kokemukseni oli se, että kaikki oli mahdollista. Edellisessä viestissä olevat päivä- ja yölämpötilat kuulostavat tutuilta myös.

        Meidän lomaviikosta on päiväkirja kuvineen osoitteessa www.kartalle.vuodatus.net. Hyvää matkaa!


      • Anna-Anna
        Anna-Anna kirjoitti:

        Olimme Lissabonissa viime lokakuussa. Viikkoon sisältyi sellaisia päiviä, jolloin kuljimme teepaidoissa, sellaisia, jolloin villatakki oli tarpeen ja myös sateenvarjolle oli käyttöä. Oma kokemukseni oli se, että kaikki oli mahdollista. Edellisessä viestissä olevat päivä- ja yölämpötilat kuulostavat tutuilta myös.

        Meidän lomaviikosta on päiväkirja kuvineen osoitteessa www.kartalle.vuodatus.net. Hyvää matkaa!

        Oikea nettipäiväkirjan osoite on

        www.Lissabon.vuodatus.net Edellinen ei avaudu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      240
      45281
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      176
      10821
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9691
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8498
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      2850
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2202
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      32
      1485
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1470
    Aihe