Lonely Planet China

Paras kaveri

juuri päättyneellä Kiinan omatoimi matkalla: Helsinki - Peking - Shanghai - Hangzhou - Xiamen - Guangzhou - Zhuhai - Macao - Hong Kong - Helsinki. 3 viikoa, majoitus hostelleissa, matkustus junalla, linjaautolla ja laivalla.

6

1152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hui Lai Lee

      Guangzhousta, entäs Shanghaista.
      Itse olin kesäkuussa Guangzhoussa ja rakastuin ruman kauniiseen kaupunkiin...moni asia jäi ihmetyttämään mm. miksi kaikissa asuintaloissa oli kalterit ikkunoissa.Shanghaihin olen menossa kesällä -08,onko kovin kallis kaupunki.Kolme viikkoa oli varmaan sinunkin mielestäsi älyttömän lyhyt aika, mutta uskon ,että hieno reissu sinulla on ollut :).

      • Shanghaista

        Kalterit ovat suojaksi murtovarkaita vastaan :-)


      • enemmän

        Jos laittaisin järjestykseen niin seuraavasti:
        1. Hangzhou
        2. Shanghai
        3. Xiamen
        4. Zhuhai
        5. Guangzhou
        Pekingiä on vaikea laittaa riviin - pääkaupunki ja erittäin paljon nähtävää sekä kaupungissa että lähistöllä.
        Lisäksi - mistä kukin tykkää? Järjestys saattaa olla jokaisella erilainen.
        Macao ja Hong Kong on niin länsimaiset, että en vertaile manner Kiinan kaupunkeihin. Shanghai on kaunis ja moderni kaupunki - Aasian Pariisi. Halvalla saa toreilta pikkupuoteista. Tinkiminen: suosittelen tarjota eniten kolmannes heidän kysytystä hinnasta. Kiinan muurilla kysyttiin t-paidasta 15 euroa. Tarjosimme 3 euroa. Myyjä piti hintaa pilkkana. Tekimme lähtöä ja myyjä juoksi perään myydäkseen kyseisen t-paidan 3 eurolla. Tavarataloissa länsimainen tuote on yhtä kallis tai jopa kalliimpi kuin Suomessa.
        Suosittelen lämpimästi Shanghain ohella poiketa Hangzhoussa - 2 päivää ja paikallisten suositusten mukaan myös Shaoxingissa - 1 päivä. Guangzhousta emme tykänneet. Saattaa olla, että niin monta kaunista kaupunkia jo takana ja matkaväsymys vaikutti.
        Meille 3 viikkoa oli jo hitusen pitkä aika. Samalla tavattiin Hangzhoussa Ruotsin suomalainen, kuka oli matkustanut ympäri Kiinaa jo 14 kuukautta. Hänen sanojensa mukaisesti Kiina on niin suuri ja kaunis maa, moni paikka vielä katsomatta, että kotiin ei pääse vielä niin pian. Kysymykseen - riittääkö rahat - hän kertoi olevansa englannin kielen opettaja ja tarvittaessa ansaitsee työllä lisää.
        Parhaat ostosmahdollisuudet mielestämme oli Shanghaissa.
        Jos meidän reittimme tuntuu pitkältä, suosittelen Hong Kongin ja Macaon matkaa erikseen. Macaosta saa päiväviisumin Kiinan puolelle. Sitten vaan kävellen rajan ylitse Zhuhai-in ja illalla takaisin - kaunis kaupunki muuten. Viisumeita esimerkiksi Guangzhouhun saa myös Hong Kongin hotelleista.
        Vaikka ostokset Kiinassa on halpoja verrattuna em. Hong Kongiin, niin valitettavasti laatu on myös huonompaa.
        Mitoista. Meikäläisen vaatekoko M vastaa XL-n Kiinassa. Suositeltava aina kokeilla. Heidän kehon rakenne on meikäläisiin verrattuna erilainen ja yleensä vaatekappaleen ylle vedettynä huomasimme virheet parhaiten. Monessa paikassa ei annettu lupaa kokeilla vaatteita.
        Kokonaisuudessa oli väsyttävä, mutta erittäin hieno reissu. Suosittelen lämpimästi.


      • Hui Lai Lee

        En oikein usko,että kerrostalojen ikkunoista mennään noin vain sisään, olivat aika korkeitakin. :)


      • kerrostalosta
        Hui Lai Lee kirjoitti:

        En oikein usko,että kerrostalojen ikkunoista mennään noin vain sisään, olivat aika korkeitakin. :)

        Murtovarasapinat kiipeilee usein ensin katolle ja sielta koyden varassa ikkunoista asuntoihin. Kalterit ovat todellakin murtovarkaita varten, tietysti niihin on myos hyva ripustaa kalsarit kuivumaan.


      • laittaa
        kerrostalosta kirjoitti:

        Murtovarasapinat kiipeilee usein ensin katolle ja sielta koyden varassa ikkunoista asuntoihin. Kalterit ovat todellakin murtovarkaita varten, tietysti niihin on myos hyva ripustaa kalsarit kuivumaan.

        kuivumaan niin, että ne ovat kaikkien nähtävinä.
        Vanhassa kaupunkissa kaikki kodin askareet hoidettiin katulla: ruuan laitto ja ruokailu, pyykin pesu, naaman pesu,...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1014
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      868
    3. 62
      863
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      45
      834
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      48
      771
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      684
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      31
      639
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      577
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      570
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      526
    Aihe