Olen entisöimässä vanhaa pöytää. Pientä jonka kanteen on tehty erivärisillä puu-lastuilla, varmaan jokun hieno nimi, shakkilauta alusta. Olen hionut pinnasta lakan pois. Mutta pöydän jalat on maalattu. Onko se vanha maali hiottava kokonaan pois, vai riittääkö pelkkä pinnan karhentaminen. Ajattelin maalata ne jalat. Samaten ajattelin maalata sen shakkilaudan ympäryksen. Keskustan lakkaan, niin kuvio tulee vielä näkyviin.
Pöytä on tehty joskus 30-40 vuotta sitten. Onko maalillä väliä. Siis huonekalumaalia ajattelin ostaa. Mutta vesiohenteista vai liuotin? Vanhasta maalista ei ole mitään tietoa.
vanhan maalin poisto
Nimetön
1
570
Vastaukset
- pintakäsittely
ostat maalikaupasta semmosta myrkkyä kuin : nitro morse , sillä saa vanhat pois ,, tai jos vanha maali ei irtoile , niin silloin riittää karhennus jos maalaat vesiohenteisella ,
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271813
- 1211335
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1401130- 491029
Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni571007- 131960
Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v247944Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.
Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?77806Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.
Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu58799Pridekulkue kiellettävä?
Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla179780