Löytyykö netistä kivoja ja nuorekkaita virkkaus- ja neulemalleja? Blogeissakin tuntuu olevan pääasiassa vain kuvia valmiista töistä, mutta ei varsinaisia ohjeita. Eli jos joku tietää hyviä sivustoja, kerrotko! :)
neule- ja virkkausmalleja netissä?
6
3151
Vastaukset
- vaikka kuinka
Täältähän niitä vinkkejä on löytynyt:
http://www.novita.fi/
http://www.garnstudio.com/
http://www.ullaneule.net/
Marjutilla on hyvä linkkilista, josta pääsee myös eteenpäin: http://www.katajala.net/marjut/neuleet/linkit.shtml
Jos ulkomaankieliset kelpaavat, niin sitten vain googlettamaan sanoilla
knitting free pattern
On niissä blogeissakin muuten aika usein ohjeita tai ohjelinkki, pitää vain osata löytää ne, vaatii välillä vähän kekseliäisyyttä. Tai jos blogissa sanotaan neuleen nimi, kannattaa kokeilla, löytyisikö sillä ohjetta (osa on toki kaupallisia, mutta moni tekee ilmaisista).
Se on sitten eri asia, mitä pitää kivana ja nuorekkaana, mutta netissä on ihan kaikenlaisia ohjeita, ehkä sieltä löytyvät myös "ne oikeat"!- ei alkukysyjä
kiitos sain monta hyvää nettiosoitetta. Kirjoitin kaikki ylös.
- tiinav
Lisätäänpä listaan vielä
Tekstiiliteollisuuden mallit:
http://www.tekstiiliteollisuus.fi/fi/466
(joista suurin osa on julkaistu Modassa)
sekä SoneraPlazan Ellien neuleohjeet:
http://plaza.fi/ellit/kasityot/neuleohjeet/naiset/
(eli vanhat Pirkka-lehden mallit ja uusia malleja Modasta)
- erilaisiin virkkausohjeisiin
- Anonyymi
Novitalla vain bisnestä. Kaikki ohjeet ovat omalle sisäpiirille.. Mitä apua on piirroksista, onko numerot silmukoita,kerroksia, senttejä? Kun kudotaan, kudotaan silmukoita, kudotaan kerroksia, ei numeroita tietokoneen tekemään kaavioon.
Ja varokaa neulojat Kotilieden "kuvakaappauksia", joihin on lonkalta vedetty ohjeet. Ei kannata tuhlata aikaa ja kallista lankaa, josta tulee vain hyödytöntä purkujätettä.
Muutenkin ihmetten "sunnuntaineulojia/-kutojia", jotka kehtaavat julkaista äärettömän tökeitä tekeleitään.
Suomessa on vain yksi taitava ja kauniiden neuleiden mallistaja - NIINA LAITINEN . Hän opastaa kerros kerrokselta ja silmukka silmukalta työn etenemisen. Novitan Petäjä ja Metsänen ja muut muka ohjeistajat ovat jämähtäneet omiin vanhanaikaisiin tökeröihin töppösiinsä. Ei tyyliä, ei makua, ei vastuullisuutta, ohjeista kaikki vain pelkkää rahastusta ja Novitan mainosta.
Ja Novitan langat, täynnä roskia,takkuja, solmuja sekä huonoa kertaamista. Kiitti mulle riitti.
Olen tottunut kutoja. Viime vuonna tein n.100 paria reiluvartisia kohoneuleisia, monivärisiä kuviosukkia sekä 16 islantilaisvillapuseroa. Suuri sukuni kiitti, ja muutama maksoi lankojen hinnan ja hyvin kelpasivat hyväntekeväisyyteenkin.- Anonyymi
Minulle sentään sukulaiset raaskivat maksaa vaivanpalkkaakin neulomisista, kun aikaa niihin kuitenkin menee. Eivät ole niin röyhkeitä että ilmaiseksi teettäisivät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23745159Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12125963SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32315654Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16310782Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229697Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369311Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla848456Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!307923Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426814Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2216476