Haluaisin monistaa leikkimielessä paperirahaa, siis en tietenkään yritä ostaa niillä mitään. Miten onnistuis saada niistä kaksipuolisia? Mulla on skanneri/tulostin.
Rahan kopiointi
Miten sais
121241
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
"Rikoslaki
6 § (24.8.1990/769)
Väärän rahan hallussapito
Joka ilman hyväksyttävää syytä pitää hallussaan väärää tai väärennettyä rahaa, on tuomittava väärän rahan hallussapidosta sakkoon tai vankeuteen enintään kuudeksi kuukaudeksi."
Varsinaisiin rahanväärennyspykäliin hankkeesi ei sovi, koska niissä on aina mukana se, että väärennys on tarkoitus myös käyttää.
Ja minä kun juuri prittasin semmosen paperin, jonka tekstissä muun muassa sanottiin jotta että "tämä on yksi euro".
Kyllä sun kelpais lähtee lukeen lakia. Olethan jo miltei lakimies kun osaat noi pykälätkin.
juuri , oli oikeudenkäynti rahanväärennöksestä. Taisi olla mainintaa , että kaikenlainen rahan kopiointi on laissa kiellettyä. Eli omaankäyttöönkin vaikkapa leikkirahaksi on rikollista.
Laki ei tunne leikkimielellä väärentämistä.
Tämän asian neuvominen on rikokseen yllyttämistä. En suosittele.
niin että sinulla on kaksi kuvaa jotka haluat tulostaa paperin eripuolelle. No lähes kaikissa tulostimissa on ajureissa maininta kaksipuoleisesta tulostuksesta, ei muuta kuin kokeilemaan, se että kuvat sattuu juuri kohilleen paperissa vaatii varmaan pikkasen kokeilemista.
Että nykyisin kaikki värikoneet on rekisteröity, ja jokainen kone jättää oman yksilöllisen koodinsa tulostukseen, jonka perusteella jokainen kone voidaan jäljittää.
Kopiopaperiessakin on oma salainen leimansa, jota ei silmin nää. Niiden kautta voi myös jäljittää.
saat leikkirahaa laillisesti
Tehdä pokeriin huonolaatuisia paperilappusia mitä huomaa heti ettei ne ole oikeita saati sitten rahantarkistuskoneet.
Kaikenlainen rahan kopiointi on kielletty. Vankeinhoitolaitos tuntee kuitenkin useita tapauksia joissa tätä ei ole uskottu.
Tämä tulostin sanoi ettei suostu tulostamaan rahaa! No unohdan koko jutun.
Entäs jos tulostimen ohjelmistossa on asetus, että rahan tulostusyritys raportoidaan jonnekin? Selvästikin rahan kopioimisen estäminen on ollut suunnittelijoiden mielessä. Enpä ihmettelisi kotiin soittamista.
Onnea ja hyviä unia.