B-vitamiini pistoksina

ystäväni koki eräänlaisen hermoromahduksen ja nyt saa B-vitamiinia pistoksina?
Aivotoiminnassa oli jotain häikkää, näky mangeettikuvissa, nyt kuvataan uudelleen.

MIKSI saa B-vitamiinia pistoksina?
82684
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Onko hänellä pernisiöösi anemia? Eli b12-vitamiini ei imeydy mahasta, puutos aiheuttaa hermoston toiminnan rappeutumista, siis myös aivotoimintojen, hoitamattomana johtaa lopulta kuolemaan. Mutta säännöllisin pistoksin helposti hoidettavissa, pistoksia ei edes tarvi kovin usein, ehkä parin kolmen kk:n välein. Toki alkuvaiheessa varmaan useammin.

Googlaa lisää vaikka pernisiöösi anemia (tai pernicious anemia), tai B12-vitamiini (vitamin b12)

Äänestä
  • Syitä varmaan on erilaisia. Minulta on poistettu ohutsuolesta se osa, josta B12 imeytyy, joten ei imeydy...siispä pistoksena 3kk välein. Ja tuo pernisiöösi anemia minullakin oli crohnin taudin seurauksena.

    Äänestä

B12 määritetään verikokeella. Alhainen määrä voi ainakin altistaa ystäväsi kokemalle ja aiheuttaa neurologisia ongelmia. Myös esim. masentuneilla suositellaan määritystä.

Äänestä
  • oli psyykisellä puolella.
    Tiedän useita muitakin jotka savat B-vit pistoksia syytä eivät ole osaneet sanoa sen vain päätti lääkäri.

    Äänestä

  • romahdus kirjoitti:

    oli psyykisellä puolella.
    Tiedän useita muitakin jotka savat B-vit pistoksia syytä eivät ole osaneet sanoa sen vain päätti lääkäri.

    Kukahan lääkäri noin innokas on määräämään pistoksia ? missä ? Minulla on ollut se käsitys, ettei kovin vähällä määrätä vaikka olisi verikokeet selvästi alakanttiin. Puute saattaa joskus jopa aiheuttaa psyykkisiä ongelmia joten ei pitäisi olla mikään huono idea hoitaa se pois.

    Äänestä

  • ostakaa nyt kaikki monivitaa kaupasta ja b-vitaa vielä lisäksi c-vitaaa myös ja syökää säännöllisesti joka päivä niin ri tartte valittaa täälä puutoksista

    Äänestä

  • b12-vitamiinin arvo saadaan verikokeella, mutta syy miksi vitamiiniarvo on alhaalla, pitää selvittää. Varsinkin vegaaneilla on riski alhaisiin ko. vitamiiniarvoihin, minkä vuoksi heidän pitäisikin kiinnittää huomio b12 saamiseen joko ruokavalion tai lisäravinteiden kautta.

    Alhainen vitamiiniarvo voi johtua myös vatsan limakalvon atrofiasta, minkä vuoksi gastroskopia kannattaisi tehdä tämän toteamiseksi. Atrofia saattaa aiheuttaa pernisiöösin anemian, jota hoidetaan b12-piikeillä.

    Äänestä

  • kaunis bodaripoika kirjoitti:

    ostakaa nyt kaikki monivitaa kaupasta ja b-vitaa vielä lisäksi c-vitaaa myös ja syökää säännöllisesti joka päivä niin ri tartte valittaa täälä puutoksista

    Kun puhutaan b12 puutoksesta, aina ei auta sen saanti ravinnosta tai edes purkista. Joskus se ei yksinkertaisesti imeydy. Piikitys on ainoa ratkaisu estää puutos silloin. Siinä ei me naiset auta. On mentävä lääkäriin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


miksi saa kirjoitti:

ystäväni koki eräänlaisen hermoromahduksen ja nyt saa B-vitamiinia pistoksina?
Aivotoiminnassa oli jotain häikkää, näky mangeettikuvissa, nyt kuvataan uudelleen.

MIKSI saa B-vitamiinia pistoksina?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu