Matiakselle Koti
TPP
81130
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Näkisin että tämä on tällä palstalla täysin sääntöjen vastainen linkki, eli eri tuotteiden ja toimittajien mainostarkoituksessa tekemä sivu ja tulen ehdotamaan sen poistamista. On kyllä erittäin harmillista jos näille keskustelupalstoille rupeaa ilmestymään nänkin räikeästi mainostavia kotisivulinkkejä. Että kehtaavat! Ilmoittivat kuitenkin myös nimensä.
niin anteeksipyyntöni. Kaikkia ei voi tietenkään miellyttää.
Tero
Ota vaan kuule se palkokasvi pois sieltä hengitystiehyeistäsi (so. herne pois nenusta) ja jatka palstan selaamista.
Minä ymmärrän mainostamisella sellaisen toiminnan että myyjä tai valmistaja esittelee tuotettaan tai palveluaan myynnin edistämistarkoituksessa.
Mielestäni ei ole mainostamista, jos kerron että olen ostanut tuotteen "X" ja olen siihen tosi tyytyväinen ja annan vielä WWW-osoitteen valmistajan kotisivuille, jotta muutkin voivat siihen tutustua.... Mielestäni se on kokemusten vaihtamista, jota tällä forumilla pyritään harjoittamaan.
kenenkäs myyjiä sitä itse ollaan, joilla noin pirun heikosti menee että kalsonkit repee - muutamasta logosta kotisivunkulmassa - siinä sivuilla on sentään tuikitarpeellista asiaa aloitteleville rakentajille, jos ja kun sivuilla viellä pysytellään totuudessa - ei todellakaan ole syytä itkeä muutamasta pikku logosta.
Olen kriittisen viestinkirjoitajan kannsa aivan samaa mieltä, teidän arvostelijoiden mielipiyteistä poiketen, koska ette näköjään ole huiomanneet lainkaan kaikkia tuolla kotisivulla esiintyviä linkkejä toimittajien, eli yritysten sivuille. Niistä löytyy hyvin seikkaperäista esittely-, rakenne-, mainos- ja markkinoititietoa. Voi jopa pyyträä tarjouksia.
Käykääpä tekniikkaruudussa klikkamassa näitä linkkeja niin tiedätte mitä tarkoitan. Niistä pääse siis näille tuoteesittely- ja markknoititarkoituksiin tehdyille sivustolle. Nämä ovat:(Tämä on pelkkä lainaus aluperäiseltä kotisivulta, yritysnimet korvattu X:llä)
"Lämmitys -> XXXXXXXXXXXXX"
"Porareikä -> XXXXXXXXXXXXXXX"
"Ilmastointi LTO -> XXXXXXXXXXXXX"
"Lattialämmitys -> XXXXXXXXXXXXXX"
Jos näistä olisi pelkästään maininta olisi se eri asia vaikka sekin on mainontaa), mutta nyt nämä ovat aitoja likkejä.
Pitäisi nyt kyllä vähän tarkemmin vaivautua edes tutustumaan sivustoihin ennenkuin rupeaa kirjoitta aivan mitä sylki tuo suuhun.
- Että muutama pikku logo -.
Laitapa lasit päähän ja katso vähän tarkemmin mitä kaikkia näiden linkkien takaa löytyy.
Opettelisit myös sen verran tietotekniikan perusteita, että tajuaisit mitä alleviivattu teksti tarkoittaa (= Linnki jollekin toiselle sivulle tai sivustolle).
Tällaisia mainoksia ja tuote-esittelyjä sisältäviä kotisivuja voi hyvinkin olla muualla (kiinnostaa varmaan monia, niin myös minua koska rakennan omaa taloa), mutta linkkejä niihin ei saisi olla näiltä keskustelufoorumeilta. Ovat muuten kohta täynnä tällaista mainontaa kunhan muutkin rakennnusfirmat keksivät, että voivat tehdä kimppasivun tai sivuja eri tavartoimittajien kanssa joita sitten voi kytkeä jonkun yksittäisen rakantajan nimen taakse.
Rajanveto on mielestäni kirjattu selkeästi näiden keskustelusivujen ehtoihin joten minusta niitä pitäisi ehdottomasti kuinnioittaa.
Karsitaanhan vähän sitten niitä linkkejä.
Tero
ja jatkaisi verhojen välistä naapurien kyttäystä, ja kauppakeskuksessa nuorten kamaluuden päivittelyä toisten samanlaisten kevyeesti henkisesti häiriintyneiden kyttäreiden ja saivartelijoiden kanssa.