Olisko netissä olemassa yhtään sivustoa mistä löytäs linuxin eri jakeluiden tehovaatimukset? Kun olisi aikomus asentaa linux vähän vanhempaan koneeseen ja tarvis tietää että paljonko koneesta pitäs löytyy tehoja.
Linuxin tehovaatimuksista???
Micro_Byte
151378
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Linux-jakelut toimivat yleensä mukavasti sellaisessa koneessa, jossa äkspee pyörii nikottelematta. Ominaisuuksia karsimalla kaikista jakeluista saa kevytkäyttöisen. Se vaatii kylläkin taitoa ja kykyä valita oikeat ohjelmat.
Jonkin vanhan nuhapumpun valjastaminen Linxille on lähinnä harrastus. Ei siitä kunnon työpöytäkonetta saa. Johonkin erityistehtävään saattaa sopia hyvinkin.
Jakeluiden sivuilta pitäisi löytyä tehovaatimukset. Tosin ne tarkoittavat lukuja, mitä tarvitaan graafisella asennusohjelmalla. Tekstiasennuksessa vaatimukset ovat selvästi pienemmät.
Yksi kokeilun arvoinen voisi olla Xubuntu. Riippuu millainen kone sulla on.
Ne lienee keveimmät, silti menettämättä graafista "kauneuttaan". :)
Itse suosin kumpaakin. Tosin "emo"-Ubuntunkin saa muokattua kevyemmäksi, esim. oletuksena olevan Gnomen tilalle esim. Xubuntusta tuttu Xfce tai sitten icewm.
kone on semmonen vuoden nolla (1997) windows 95:sta pyörittävä kone...
lähinnä kaiken laiseen virittelyyn,... yms.
Pentium II - 233-megahertsiä, keskusmuisti 160 Mt, näytönohjain joku ATIn 4 Mt:n muistilla, kiintolevyllä tilaa n. 3 Gt.
...ei mikään super-tietokone.
Vastaavaan masiinaan olen asentanut uusimman ZenWalkin ja toimii ihan kivasti:
Pentium Pro 200 MHz @233 MHz
128 MB EDO-RAM
nVidia TNT 16 MB PCI
8 GB HDD
Kiintolevytilasi on niukahko, joten joudut joko tinkimään /home -osion koosta tai sitten osioimaan pelkät / - ja swap-osiot. Swap- osion ei tarvitse olla kovin suuri, 128 MB riittää ihan hyvin, koska jos kone joutuu sivuttamaan runsaasti, se on jo muutenkin käyttökelvoton.
Samantasoisella koneella tässä puppyllä kirjoitan ja en voi olla kuin tyytyväinen, kerrassaan hieno järjestelmä.
Suosittelen.
voisihan sitä puppy linuxia kokeilla...
mutta mites se puppy linux ladataan ku on toi puppylinux.com aika sekavan näkönen.
päädyin etsimään sitä download-sivulta, mutta kun en tiedä mikä noistä pitäisi ladata.
tuo puppy-linux kyllä pyörii ihan samalla raudalla kuin mitä w98:a voisi ajaa. itseasiassa puppy kyllä käynnistyy nopeammin kuin 98 ja on monipuolisempikin.
mutta jos siis koneessa voi ajaa win-98:a, niin siinä voi ihan varmasti ajaa myös puppyä.
xubuntu on käytössä yllättävänkin raskas jakelu, eli ei se ihan museokoneilla toimi nopeasti.
joo niiden sivut on aina ollut melko sekavat.
jos lataat tämän version:
ftp://ibiblio.org/pub/linux/distributions/puppylinux/puppy-2.16-seamonkey-fulldrivers.iso
niin siinä on mukana varmasti kaikki tarpeellinen.
se on live-cd, eli voit kokeilla suoraan rompulta jakelua ennen sen asentamista koneellesi.
siitä on myös uudempi vaihtoehto jakelussa:
ftp://ibiblio.org/pub/linux/distributions/puppylinux/puppy-2.17-nolzma-seamonkey-fulldrivers.iso
suosittelisin silti lataamaan sen 2.16-version kun se on ollut jakelussa pidempään niin varmasti on enemmän virheitäkin saatu korjattua.
tai tietty voit ladata nuo molemmat ja testata kumpi olisi parempi. molemmat niistä toimii suoraan rompulta, eli vasta siinä vaiheessa kun haluat koneellesi asentaa, teet sen.
Olen nyt päättänyt asentaa tän puppy linux 2.16:n...
mutta kun olen tähän asti ollut vannoutunut windows-mies ni kysympä miten tämä asennus pitäisi hoitaa. kun klikkasin tota kuvaketta "install" työpöydällä niin tuli auki vain joku pakettien hallinta. jotenka asennetaanko itse käyttöjärjestelmä jostain muualta vai pitääkö kaikki (tarpeelliset) pakettien hallinassa näkyvät paketit asentaa koneelle.
Itse asentaminen käynistyy Menu -> Setup -> Puppy universal installer.
Lisäksi levy jolle asennetaan, pitäisi olla osoituna ensin. Sen saa tehtyä esim. Gparted ohjelmalla jonka saa käyntiin System valikosta.
Kannattaa tehdä pieni, parinsadan megen swap-osio ja toinen osio jolle asennetaan sitten itse järjestelmä.
Ei ehkä onnistu ensimmäisellä kerralla niin että saat asennettua järjestelmän joka käynnistyy, mutta muutaman kerran kokeilulla, homma toimii.
Tekemällä oppii kuten sanotaan, aikaahan tuossa asennuksessa menee vain muutama minuutti joten se kokeilu ei niin paljoa haittaakaan.
Onnea matkaan !
kerrottu minimikokoonpanovaatimukset
Asensin ZenWalkin alle minimisuosituksen, toimii ihan hyvin, vaikka ei Pentium III -prosessoria sattunutkaan olemaan mukana matkassa. Pentium Pro hoitaa hommat ihan joo, ei tulenpalavan sukkelasti, mutta kuitenkin. ;)
Asensitko uusimman zenwalkin, mikä ikkunointijärjestelmä, paljonko koneessasi muistia?