Onko yleistä että ristiäiset järjestetään kirkossa? Ja kirkon jälkeen ruokailu ja kakkukahvit jossain juhlapaikalla? Mieheni on kastettu kirkossa, mutta minut kotona. Meidän koti on pieni ja aika hankala juhlien järjestämisen kannalta, joten se ei käy. Äitini ehdotti mun syntämäkotoa, mutta en haluaisi kasata sille siivous jne. paineita. Ruokaa haluaisin tarjota siksi että miehen sukulaiset tulee kaukaa. Aika vaikeeta tää miettiminen!
Kirkossa vai missä...
6
1129
Vastaukset
- meillä tehtiin
Esikoinen kastettiin kirkossa ja kaffetilaisuus siinä lähellä seurakunnan tiloissa. Toinen lapsemme kastettiin kirkossa ja kaffetilaisuus piti ola meillä kotona (omakotitalo), mutta meille tuli just edellisenä päivänä vesivahinko, joten äkkinäisesti vaihdettiin kaffetilaisuus mieheni äidin luokse (kerrostalokaksio).
Ehkä teillekin olisi helpoin vaihtoehto tuo kirkko seurakunnan tilat ruokailuun ja kahvitteluun.
Tietääkseni se on yhtä yleistä, että ristiäiset järjestetään joko kirkossa tai kotona (tai jonkun läheisenne kotona). Ja yleensä siihen liittyy jotain suolaista sekä kakkua, mutta kun teiltä tulee kaukaakin porukkaa, niin tuo ruoka on järkevä vaihtoehto. Kannattaa muuten kutsuessa jo mainita, että on ruokailu, sillä useimmiten ruokailua ei ole ristiäisissä tai ainakaan se ei ole oletuksena kenelläkään.- SariJohannaLiisa
Niin maksaako tuo kirkon tilojen "lainaaminen" sille kahvittelulle?
- molemmin päin
Molemmat on ihan tavallisia tapoja. Kummityttö sai nimensä kirkolla tuossa toukokuussa juuri tilanpuutteen vuoksi. Tässä tapauksessa kirkolta löytyi tarkoitukseen erinomaiset seurakunnan tilat keittiöineen. Pappikin saatiin raahattua toiselta paikkakunnalta, kun se oli kastettavan äidille tärkeä henkilö synnyinseuduilta.
- bvnbnv
Me vuokrattiin kirkkosali 50e ja kahvit oli sen yhteydessä olevassa ruokailutilassa, ei tarvinnut kesken vaihtaa paikkaa. Helppoa, ssitiä, tilavaa ja juhlavaa. Voihan miettii pääkirkkoo, kappelii tai pienempää srk salia.
- ;;;;;;;;;
Heippa!
Me järjestettiin omien vanhempieni luona kotikunnalla, koska niin monet asiat puolsivat sitä (kaikilla lyhyt matka, isot tilat ja riittävästi istumapaikkoja riittävästi astioita). Kirkko ei ollut missään vaiheessa vaihtoehtona, koska kotiristiäiset tuntuivat heti omimmalta. Ja niin ne olivatkin: hetki oli kaunis, tunnelmallinen ja herkkä.
Itse olin äitiä auttelemassa muutamaa päivää ennen sen mitä vauvalta pystyin ja kaikki sujui hyvin. Ajattelin vain, että jos äitisi sitä itse ehdottaa, niin kyllä hän varmasti juhlaa mielellään valmisteleekin =) - puolensa
Meillä kaste oli kirkossa ja kastekahvit seinän takana seurakuntasalissa. Erittäin kätevää ja seurakuntahan antaa tuon tilan ilmaiseksi. Tietenkään vanhoissa kirkoissa tällaista tilaa ei löydy heti seinän takaa. Mutta kirkossa on aina oma hieno tunnelmansa ja onhan kaste juuri seurakunnan jäsenyyteen liittymistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2383609- 603310
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I892807Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk412615Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve972302Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro331999Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä931981Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva411854Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1031775Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli691103