pumppu?

mikä pumppuhaulikko ois hyvä ku alottelen just metsästystä ja ois hyvä et se ois luotettava,kestävä,ja erityisen halpa?
121491
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

nimenommaan just pumppuavanhaalikon. GAMOn ilmakivvääriit ovat luotettavimpia ja kestävimpiä jote valithe niistä.

Äänestä

jos ei tähän voi vastata kunnolla niin jättäkää vastaamatta ku en siedä ku jokku heittelee noita vitsejä!! .

Äänestä
  • Remington 870

    Äänestä

niin kysyisin sitä et olisko Benellin nova hyvä ja onko se luotettava ja haluaisin että tähän vastattaisiin kokemuksella eikä mitään kuultuja puheita!.

Äänestä
  • Mie en oo kuullu pahhoo sannoon benellin novasta vuo enkä muistakkoo novista. Kaip siitännii tulloo haalit ulos piipun oikiasta piästä.

    Äänestä

  • Rauhoitu poika. Savolaisasiantuntijat kyllä vastaavat sinullekin.

    Äänestä

Joku jo mainitsikin ko aseen. Montaa erilaista en oo kokeillu, mut remingtonin 870 pumppu mul on ollu nytten koht 8v ja ei oo pahaa sanottavaa :) Siis varmast joku päällekkäispiippuinen vois olla parempi lentoonampumisessa mut pumppua nimenomaan kysyit...

Siit en sit tiiä et onko se "erityisen halpa" mut kohtuuhintainen se ainakin on helpost. Eli sellanen osta jos et muuta keksi...

Äänestä
  • se ois kyl varmaan hyvä ja jos haluatte tietää ettisin alle 500€ pumppua.

    Äänestä

  • kim-erik kirjoitti:

    se ois kyl varmaan hyvä ja jos haluatte tietää ettisin alle 500€ pumppua.

    nii kestöö koko elämä läpi ee tartte uutto ostoo ikinä. Suasittle vaekka Remingttonnii.

    Äänestä

Jos vasta Aloittelet metsästystä, niin suosittelen ennemmin päällekkäispiippuista! Ei sillä, että olisi jotain pumppuja vastaa, mutta jos haluat oppia/osua kunnolla niin... Nyt muutama remington jorma oksentaa potkupukuunsa! Mutta kukin tablaa tyylillään!!!

Äänestä
  • ottaa päällekkäis piippunen jos meinaa metältä saaliin kans tulla kotii. Ainakii sorsametäl päällekkäispiippunen paras. Ja sil saa radal kiekotkii alas.

    Äänestä

  • silimat kirjoitti:

    ottaa päällekkäis piippunen jos meinaa metältä saaliin kans tulla kotii. Ainakii sorsametäl päällekkäispiippunen paras. Ja sil saa radal kiekotkii alas.

    Joo, aloittelijan ase kannattaa hankkia harkiten. Aseita on paljon tarjolla, ostaminen on helppoa, mutta virhevalinnan myynti tuskallista.
    Monilla aloittelijoilla on kummallien käsitys ammunnasta. Melko pian huomaavat, että pummu on hyvä ja välttämätön fillaristille, mutta haitta tarkoile ja nopeille laukauksille.
    Päällekkäispiipuista tai puoliautomaattia suosittelisin.
    Päällekkäispiipuisissa ei niin merkillä ole väli, mutta puolareissa kannattaa pysyä erossa turkinpippureista ja halvoista italialaisista.
    Hyvä Benellin käytetty puolari on ensiase, jolla vielä pappanakin metsästät. Sama koskee myös monia muita. kokeile asetta ja osta vain hyvin poskelle nouseva toimiva ase.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kim-erik kirjoitti:

mikä pumppuhaulikko ois hyvä ku alottelen just metsästystä ja ois hyvä et se ois luotettava,kestävä,ja erityisen halpa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu