Tietääkö joku sellaista kotikäyttöön ilmaista toimisto-ohjelmaa joka toimis myös Win95:llä vanhemmissakin (486 ja vanhemmat Pentiumit) koneissa eikä vaadi IE:tä asennetuksi? 602pcsuite vaatii IE:n , Open Office on aika lupaava mutta raskas ja vaatii Win98:n, Easy Office myös vaatii IE:n. Mites Sot-Office, millaiset vaatimukset koneelle, käyttikselle ja selainympäristölle? En tarvis kuin teksturin ja taulukkolaskennan.
Ilmaiset toimisto-ohjelmat
...
3242
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
On hieman kutistunut tarjonta.
Abiwordiakaan en löytänyt.
Staroffice 5.2 toimisi 95:ssä ilman IE:tä, jos sen vielä jostain löytää. Oikeastaan se tappaa IE:n, jos sille antaa hallinnan.
Open office on hieman raskas jos muistia ja tehoa on vähän, mutta olen saanut sen toimimaa 100 MHz:n penassa 40 MB:n muistilla, 95 systeemillä aivan siedettävästi.
Mielestäni vain englantilainen versio on käyttökelpoinen.
On aivan hävytöntä, että kaikki ohjelmat vaatii IE:n, AutoCadista satelliittinavikointiin saakka, vaikka ohjelmalla ei nettiin mitään asiaa ikinä olisi, eikä sitä turvallisuus syistä saisi käyttääkään.
Tuo netti-integrointi on tosiaan mennyt noissa ohjelmissa vähän liiallisuuksiin ja monikaan ohjelman tekijä ei ota huomioon sitäkään että kaikki eivät halua käyttää IE:tä. Niin, Star Office 5.2-cd kyllä löytyy, pitää kaiketi kokeilla sitä. Epäröin ensin sitä koska yritin aikoinaan asentaa ja se tyssäsi milloin mihinkäkin juttuun, kaikenlisäksi virheilmoitukset tulivat saksankielisinä (!!!) vaikka itse ohjelma onkin englanninkielinen versio. :) No mutta täytynee kokeilla uudemman kerran.
Olen asentanut Starofficen lukuisiin koneisiin, mutta kaikki on kylläkin olleet 100 MHz tai nopeampia pentiumeja käyttöjärjestelmä on vaihdellut w95-XP ja linux. Kaikissa toiminut.
Yleisesti ottaen ohjema alkaa kyllä olla vanhahko, lähinnä nettiominaisuuksiltaan ja Ms-yhteensopivuudeltaan.
Tukee kyllä vuoteen 2000 saakka.
Hauskin tapaus tuon IE:n palvonnan osalta oli se, kun kerran asensin Mc-Affeen diagnostiikkaohjelman. Asennuksessa se kaipasi IE:tä, mutta kun minulla oli IE-4 asennettuna W95:ssä en asiaan kiinnittänyt parempaa huomiota.
Asennuksen jälkeen vain huomasin, että IE 4 oli vaihtunut IE 3:ksi. Temppu, joka MS:n mukaan ei ollut mahdollinen.
Mielestäni MS:ä pitäisi boikotoida jo pelkästään sen vuoksi, että muidenkin valmistajien ohjelmat on sidottu aina johonkin IE-versioon, vaikka niitä ei mitenkään voida internetissä käyttääkään.