Pentax Optio M30 versus Casio Exilim EX-Z60

Elikkä olisi tarvetta pienikokoiselle aina mukana kulkevalle digi-kameralle. Silmiini osui tuo Pentaxin M30 ja hintaa on vain 229€. Löytyy kuitenkin kuvanvakaimet, akut yms.

Kamera tulee lapsiperheen käyttöön jolla otettaisiin kuvia siellä sun täällä. Lähinnä kameran pieni koko on tärkeää koska iso mötikkä jää helposti kaappiin. Lisäksi nuo kriteerit täyttäisi myös Casio Exilim EX-Z60 jonka hinta näytti olevan 219€.

Joten jos jommasta kummasta on kokemusta niin olen kiitollinen vastauksista.
Spekuloidakin saa, asiallisesti, roskaa ei jaksa kukaan lukea.
3484
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Nyt on mennyt markkinointi kikat läpi, joten parempi korjata ennen kuin tulee tehtyä isompi virhe. Eli kummassakaan kamerassa ei ole oikeaa kuvanvakainta. Akku kestokaan ei kovin hyvä ole CIPA 230 kun esimerkiksi Fujin F31fd saa otettua yli 500 kuvaa. Tuota kameraa pitäisi saada jo alle 200€ helposti.

http://www.trustedreviews.com/digital-cameras/review/2007/04/02/Pentax-Optio-M30/p1

Casio Z60 taas on vielä huonompi akkukesto ainoastaan CIPA 180. Kuvanlaadussa kumpikaan näistä kameroista ei loista. Tätäkin pitäisi saada jo alle 200€.

http://www.photographyblog.com/reviews_casio_exilim_ex_z60.php

Käy katsomassa alla oleva keskustelu:

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000009&conference=4500000000000182&posting=22000000028001164

Sieltä löytyy saman hintaryhmän paremmat kamerat, löytyy isommat kennot, paremmat linssit, oikea kuvanvakaaja jne. Kannattaa käydä tutustumassa ja jos ei meinaa kaupasta saada niin verkkokauppa.com. Canonit ovat helppoja, mutta jos haluaa vielä kuvanvakaimen niin Nikon L5. Fuji F20 on pieni, kohtalaisen helppo ja kuvanlaadussa voittaa kyllä kaikki Casiot ja Pentaxit.

Äänestä
  • Kiitokset asiallisesta vastauksesta. Huomasin juuri että Canon ixus 800 maksaa nettianttilassa enää 299€ ja sen nyt luulisi olevan toista luokkaa kuin nuo 2 edellä mainittua?

    Äänestä

  • kamerakeijo kirjoitti:

    Kiitokset asiallisesta vastauksesta. Huomasin juuri että Canon ixus 800 maksaa nettianttilassa enää 299€ ja sen nyt luulisi olevan toista luokkaa kuin nuo 2 edellä mainittua?

    http://www.dpreview.com/reviews/canonsd700is/

    Canonia on varmasti helpompi käyttää kun Fujia, joten hyvä vaihtoehto.

    http://www.dpreview.com/reviews/FujifilmF30/page11.asp

    Pieleen et kyllä valitse ostat sitten kumman tahansa. Akkukesto ei ole kovin kummoinen tuossa Canonissa(CIPA 240), mutta jos näyttää siltä että tarvitset uuden niin osta se vaikka tuolta.

    http://www.digitarvike.fi/products.php?g1=9f8131&g2=a3f0dc&g3=767ae4

    19,90€ toimitus, joten ei ole paha hinta. Muistikortiksi joku high speed 1Gt kortti riittää. Tässä pari esimerkki korttia:

    http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=16780
    http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=12862

    Fujiin menee sitten se hieman kalliimpi xD muisti. Jos tulee vielä jotain kysyttävää niin eiköhän niihin vastaus löydetä. Kannattaa myös ostaa pieni kameralaukku, tilata ei kannata sillä parhaiten sen saa sovitettua liikkeessä paikan päällä n. 10-15€.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kamerakeijo kirjoitti:

Elikkä olisi tarvetta pienikokoiselle aina mukana kulkevalle digi-kameralle. Silmiini osui tuo Pentaxin M30 ja hintaa on vain 229€. Löytyy kuitenkin kuvanvakaimet, akut yms.

Kamera tulee lapsiperheen käyttöön jolla otettaisiin kuvia siellä sun täällä. Lähinnä kameran pieni koko on tärkeää koska iso mötikkä jää helposti kaappiin. Lisäksi nuo kriteerit täyttäisi myös Casio Exilim EX-Z60 jonka hinta näytti olevan 219€.

Joten jos jommasta kummasta on kokemusta niin olen kiitollinen vastauksista.
Spekuloidakin saa, asiallisesti, roskaa ei jaksa kukaan lukea.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu