RANKATAAN MATKANJÄRJESTÄJÄT

Nyt olisi sitten tarvetta kuulla hyvää sekä huonoa näistä matkanjärjestäjistä:

Tjareborg
Finnmatkat
Aurinkomatkat

Mietimme parhaillaan millä toimistolla lähdemme Turkkiin.

Kaikkea kommenttia saa heittää!
Ei kuitenkaan mitään turhaa tietoa!

KIITOS!
327260
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 32

Vanhimmat

tähän asti kaikki toiminut oikein hyvin!

Äänestä

Kaikkia kolmea en ole käyttänyt

1. Aurinkomatkat
2. Detur
3. Finnmatkat

Äänestä
  • siis noita kolmea olen käyttänyt, mutta Tjäreborgia en

    Äänestä

  • jermu69 kirjoitti:

    siis noita kolmea olen käyttänyt, mutta Tjäreborgia en

    Mitä olet mieltä näistä kolmesta? Hyviä ja huonoja puolia, mites tuo Deturin lentoyhtiö? Ei ole finnair?

    Äänestä

Onko joku syy siihen että listalta puuttuu SUURIN Turkin matkojen järjestäjä Detur?
Mielipiteitä on monia, mutta meidän porukan mielipide on että esim. aurinkoisten lomalle lähdetään suurin odotuksin mutta välillä jouduttiin pettymään. Detur lomille ollaan menty odottavalla asenteella ja joka kerta ollaan yllätytty positiivisesti!
Tämä meidän porukan mielipide.

Äänestä
  • Halusin näiden kolmen toimiston arvosteluja, koska Detur ei lennä Finnairilla ja perheessä on lentopelkoinen, joka ei sostu astumaan muiden, kuin finnairin koneeseen.

    Kiitos kysymästä :o)

    Äänestä

  • TOP 3 kirjoitti:

    Halusin näiden kolmen toimiston arvosteluja, koska Detur ei lennä Finnairilla ja perheessä on lentopelkoinen, joka ei sostu astumaan muiden, kuin finnairin koneeseen.

    Kiitos kysymästä :o)

    Olen käyttänyt noita kaikkia matkatoimistoja Turkin matkoillani. Detur on ainoa, josta voisin sanoa jotain negatiivistä: nimittäin lentoajat.
    Ne on ihan kamalat. Lennot ovat yöllä, ja siinä menee yksi lomapäivä ihan hukkaan. Ja Deturin 3* hotellit ovat aika surkeita verrattuna muiden samaa luokkaa oleviin. En lähde enään ikinä Deturilla.

    Äänestä

  • saimi5 kirjoitti:

    Olen käyttänyt noita kaikkia matkatoimistoja Turkin matkoillani. Detur on ainoa, josta voisin sanoa jotain negatiivistä: nimittäin lentoajat.
    Ne on ihan kamalat. Lennot ovat yöllä, ja siinä menee yksi lomapäivä ihan hukkaan. Ja Deturin 3* hotellit ovat aika surkeita verrattuna muiden samaa luokkaa oleviin. En lähde enään ikinä Deturilla.

    tykkään itse Deturin matkoista. Meille lapsiperheenä yöllä matkustaminen on sopinut paremmin, kuin se, että joutuu useita tunteja odottelemaan huoneen luovutuksen jälkeen.

    Ainakin kesäkuussa tullessa kone oli Finnairin vanhaa kalustoa ja viime kesäinenkin oli ihan asiallinen (olen myös tosi lentopelkonen). Olemme olleet Deturin 3* samassa huoneistohotellissa jo monena vuotena ja ainakin se on hyvä. Eihän siellä hotellissa kumminkaan paljoa aikaa vietä, vaikka lapsiperhe matkustaa.

    Aiemmin olen käyttänyt vain Aurinkomatkoja ja silloinkin Italiaan ja ihan asiallinen sekin oli.

    Äänestä

  • Meillä kaikki matkat tehty Deturilla ja aina onnistuneita. Viimeisin reissu huippuhyvä, otettiin vähän parempi hotelli. Mutta aina on hyvin toiminut.

    Äänestä

  • planet earth kirjoitti:

    Meillä kaikki matkat tehty Deturilla ja aina onnistuneita. Viimeisin reissu huippuhyvä, otettiin vähän parempi hotelli. Mutta aina on hyvin toiminut.

    Tarkoitan siis, että kaikki Turkin matkat on tehty Deturilla (itseasiassa yksi Egyptinkin matka). Milloin on haluttu parempi hotelli, se on saatu (viisi tähteä eli Marriotin Renessaince Turkissa).

    Äänestä

Detur tekee matkoja Turkkiin ja on edullisin. Sitten on myös vielä Nazar. Olen ollut Deturin matkoilla neljä kertaa ja aina olen saanut mitä on luvattu. Täällä on paljon parjattu Deturia mutta minä olen ollut tyytväinen. Olen ollut muaalla maailmassa Tjäreborgin ja Aurinkomatkojen järjestämillä matkoilla, ihan Ok nekin myös.
Nazar tekee hyvin pitkälle näitä All Include- matkoja. Ne ovat ainakin perheellisille tai rentoa lomaa haluaville varamsti parhaimpia vaihtoehtoja.
Itse olen ollut Marmariksella vaatimattomissa huoneistohotelleissa. Kuitenkin suurimman osan lomaa haluan viettää hotellin ulkopuolella. Huoneistohotelleissa on enemmän tilaa kuin tavallisessa yhden huoneen hotellissa ja huoneistohotelleihin saa viedä myös juomaa ja ruokaa. Vaikka ulkona tuleekin yleensä syötyä, on ihan kiva viedä esim. hedelmiä, jugurttia ja olutta jne. huoneeseen. Tavallisissa hotelleissa saatetaan olla todella tarkkoja ettei huoneisiin viedä mitään juomaa tai ruokaa.
Jokaisella matkan järjestäjällä on näitä eri vaihtoehtoja. Huono loma tai opas ovat yleensä pikemminkin huonoa tuuria tai omaa asennevammaa, kuin jonkun tietyn matkan järjestäjän huonoa palvelua. Ai niin Alanyassa olin todella hyvälaatuisessa hotellissa (oli ensimmäinen kerta Turkissa) ja voin sanoa että palvelu oli sen mukaista, aivan loistavaa. Oli todella hinnan arvoinen matka!

Äänestä
  • Kiitos vastauksestasi! Detur olisi kyllä mukava kokea, mutta tosiaan perheessä yksi arkajalka lentokoneiden suhteen. Saisinko siis vielä lentokoneista/yhtöistä mielipiteitä? Eli siis Deturin käyttämistä lentoyhtiöistä.

    Kiitos!

    Äänestä

  • TOP 3 kirjoitti:

    Kiitos vastauksestasi! Detur olisi kyllä mukava kokea, mutta tosiaan perheessä yksi arkajalka lentokoneiden suhteen. Saisinko siis vielä lentokoneista/yhtöistä mielipiteitä? Eli siis Deturin käyttämistä lentoyhtiöistä.

    Kiitos!

    Pegasus, Middle East, Atlas, Turkish airlines. Kaikkein hienoin oli Middle Eastin kone ja palvelu upeaa. Muut ovat aivan tavanomaisia, ja palvelu yhtä neutraalia kuin Finnairilla ;)
    Koneet ovat ihan toista kuitenkin kuin esim. 80-luvulla. korvat menivät aina lukkoon, näissä koneissa ei ole mennyt. Kun menimme Alanyaan Pegasoksella, oli mukana lentopelkoinen ystäväni. Oli hänen ensimmäinen kertansa koneessa! Matkan jälkeen hän ei ole pelännyt.
    Hyvää matkaa, oli järjestäjä sitten mikä tahansa noista aiemmin mainituista!! :)

    Äänestä

  • asiallista palvelua kirjoitti:

    Pegasus, Middle East, Atlas, Turkish airlines. Kaikkein hienoin oli Middle Eastin kone ja palvelu upeaa. Muut ovat aivan tavanomaisia, ja palvelu yhtä neutraalia kuin Finnairilla ;)
    Koneet ovat ihan toista kuitenkin kuin esim. 80-luvulla. korvat menivät aina lukkoon, näissä koneissa ei ole mennyt. Kun menimme Alanyaan Pegasoksella, oli mukana lentopelkoinen ystäväni. Oli hänen ensimmäinen kertansa koneessa! Matkan jälkeen hän ei ole pelännyt.
    Hyvää matkaa, oli järjestäjä sitten mikä tahansa noista aiemmin mainituista!! :)

    Kiitos vastauksestasi! Olen kuullut ennen vain huonoa Deturin koneista.

    Äänestä

  • TOP 3 kirjoitti:

    Kiitos vastauksestasi! Olen kuullut ennen vain huonoa Deturin koneista.

    Kyllähän kaikki koneet tarkastetaan ennen lentoa, ainoa suurempi ero suomalaiseen koneeseen on kai se että näissä ulkomaalaisissa koneissa lentoemot puhuvat englantia ja turkkia. Mielestäni matkafiilikseen pääsee jo kivasti mukaan kun kuulee turkin kieltä ja näkee turkkilaisia lehtiä edessä olevassa selkänojassa.
    Olen kuitenkin sitä mieltä että kannattaa valita mikä parhaalta tuntuu, pääasia että menee lomalle ja kohdehan on joka tapauksessa sama oli sitten Finnairin tai muun lentoyhtiön kone. =)

    Äänestä

Aurinkomatkat=kallein(Finnair)
Träjeborg=halvin=huonoin ja epäluotettavin
Finnmatkat=keskihintainen=PARAS esim. nopein lento Phukettiin.

Äänestä
  • Onko sinulla sitten antaa esimerkkejä esim. tjaren epäluotettavuudesta jne? =)

    Kiitos!

    Äänestä

  • TOP 3 kirjoitti:

    Onko sinulla sitten antaa esimerkkejä esim. tjaren epäluotettavuudesta jne? =)

    Kiitos!

    Olen ollut kerran Aurinkomatkojen ja pari kertaa Tjäreborgin matkassa, eikä kummastakaan löydy mitään moitittavaa. Tjäreltä ollaan saatu halvimmat matkat, mutta mitään epäluotettavuutta en ole havainnut. Opaspalveluja en ole sen kummemmin kaivannut, kentällä huseeraamista lukuunottamatta, hyvin on homma hoitunut.

    Puolentoista kuukauden päästä jälleen Tjäreborgin mukana Alanyaan

    Äänestä

On edullinen ja olin tyytyväinen hotelliin, koneisiin ja matkaoppaisiin yhtä lukuunottamatta, joka oli ilmeisesti itse loman tarpeessa ;-)Kysy siltä lentopelkoiselta, koska se on kuullut Deturin käyttämien lentoyhtiöiden koneiden tippuneen alas? Turkish airlinesilla lähden taas lentoon 8.8.! (en mitenkään halua väheksyä kenenkään lentopelkoa)

Äänestä
  • 1. Nazar, kokeiltu kerran ja hyväksi havaittu (lentää Finnairin koneella yhdessä AM ja TakeOff kanssa, mutta edullisempi)
    2. Aurinkomatkat, käytin ennen (kallis muihin verrattuna, mutta tuttu turvallinen)
    3. TakeOff, matka tilattu syksyksi ( todella edullinen ja lentää myös AM ja Nazar kanssa samalla koneella, kaikkein edullisin, ei oppaan palveluita hotellilla muutakuin soittettaessa Helpille. On AM ja Finnairin perustama halpayhtiö)

    Äänestä

Aurinkomatkat on hyvä toimisto. JOS jokin menee matkalla pieleen, löytyy ainakin toimistolla kapasiteettia keskustella asioista, ja pyrkivät toimimaan asiakkaansa parhaaksi. Kokemusta siitäkin puolesta on!
Älkää ihmeessä menkö deturilla! Viimeaikaiset uutiset lentojen pitkistä viivästymisistä, oppaiden surkeasta ammattitaidosta, ja toimiston flekmaattisuudesta korjata "epäkohtiaan" palautteesta huolimatta osoittaa huonoa ammattitaitoa maksavaa asiakasta kohtaan. Olimme deturin kautta 3krt turkissa matkalla ja se kolmas kerta osoitti että EI tarvitse enää "toimiston turkkilaisesta suuruudesta" huolimatta sitä käyttää.
Finnairilla asiantunteva lentohenkilökunta,ja aurinkomatkat on osa finnairia. Homma Toimii,hyvää lomaa teille!

Äänestä

ollaan käyty aasiassa ja turkissa aikaisemmin ja aina finnmatkoilla.
parhaimmat hotellit LAPSIPERHEILLE- siinä syy.
ja tykätty ollaan.

Äänestä
  • matkoilla parikin kertaa molemmat suuntautuivat tosin Egyptiin, mutta ei valittamista, oppat hoitivat hommansa hyvin käytiin retkillä! Lentoyhtiönä Airfinland nykyään ainakin Egyptin lennot ovat Finnairilla!
    Airfinlandin lento oli kerran 11 tuntia myöhässä, mutta siitäkin tiedotettiin heti eikä viidestoista päivä! Meidät vietiin heti toiseen hotelliin jossa saatiin sapuskat ja kaikki ilmaseksi! Airfinlandin myöhästyminen ei tietenkään ollut Deturin vika, sillä kone oli hajonnut! Mulla ei ainakaan ole moittimista Deturin suhteen
    Aurinkomatkojen matkat ovat olleet sitä mitä on luvattu!

    Finnmatkoilla esim Kyproksella ei ollutkaan Suomenkieltä taitavaa retkiopasta! Muutenkin sillai hälläväliä meininkiä!

    Tjäreborgia en ole käyttänyt! (enkä käytä) :D

    Äänestä

  • jussik-1 kirjoitti:

    matkoilla parikin kertaa molemmat suuntautuivat tosin Egyptiin, mutta ei valittamista, oppat hoitivat hommansa hyvin käytiin retkillä! Lentoyhtiönä Airfinland nykyään ainakin Egyptin lennot ovat Finnairilla!
    Airfinlandin lento oli kerran 11 tuntia myöhässä, mutta siitäkin tiedotettiin heti eikä viidestoista päivä! Meidät vietiin heti toiseen hotelliin jossa saatiin sapuskat ja kaikki ilmaseksi! Airfinlandin myöhästyminen ei tietenkään ollut Deturin vika, sillä kone oli hajonnut! Mulla ei ainakaan ole moittimista Deturin suhteen
    Aurinkomatkojen matkat ovat olleet sitä mitä on luvattu!

    Finnmatkoilla esim Kyproksella ei ollutkaan Suomenkieltä taitavaa retkiopasta! Muutenkin sillai hälläväliä meininkiä!

    Tjäreborgia en ole käyttänyt! (enkä käytä) :D

    kannattaa varata aina myöhästymisiin muutama tunti aikaa...,ei niitä lutettavimpia yhtiöitä tuon suhteen..

    Äänestä

Éi mitään kielteistä Aurinkomatkoista.

Äänestä
  • - Tjären matkoilla on opaspalvelut olleet todella huonot. Oppaat nuoria ja kun hotelleilla tulee ongelmia, ei meinaa saada apua.

    - Aurinkoiset ihan ok mutta mitä tulee hintaan, niin me olemme todenneet että hinta/laatu suhde muihin verrattuna ei ole kohdallaan.

    - Nazar. koetettu kerran. Homma toimi kohtuullisesti, mutta vähän epäilevällä kannalla oltiin.

    - Detur on ollut hyvä ja edullinen. Joku sanoi että aurinkomatkoilla on kapasiteettiä keskustella kohteessa ongelmista mutta kuulimme kyllä viime lomalla että nimenomaan DETURILLA on Alanyassa kokenein ja pisimpään kohteessa työskennellyt henkilökunta!

    - Finnmatkat. Hyvä myös! Hotellit perheille suunnattuja. Deturin kanssa meillä ykkössijalla.

    Äänestä

  • nämä meillä kirjoitti:

    - Tjären matkoilla on opaspalvelut olleet todella huonot. Oppaat nuoria ja kun hotelleilla tulee ongelmia, ei meinaa saada apua.

    - Aurinkoiset ihan ok mutta mitä tulee hintaan, niin me olemme todenneet että hinta/laatu suhde muihin verrattuna ei ole kohdallaan.

    - Nazar. koetettu kerran. Homma toimi kohtuullisesti, mutta vähän epäilevällä kannalla oltiin.

    - Detur on ollut hyvä ja edullinen. Joku sanoi että aurinkomatkoilla on kapasiteettiä keskustella kohteessa ongelmista mutta kuulimme kyllä viime lomalla että nimenomaan DETURILLA on Alanyassa kokenein ja pisimpään kohteessa työskennellyt henkilökunta!

    - Finnmatkat. Hyvä myös! Hotellit perheille suunnattuja. Deturin kanssa meillä ykkössijalla.

    on eroja. kannattaa vertailla, ennenkaikkea sitä mitä matkaltaan haluaa. olen käyttänyt aurinkomatkoja kohta 30 v. aina on toiminut,joskus järjestelyt paremmat kuin tilatut, eikä ole väliä onko ollut äkkilähtö vai normivaraus. deturia en käytä, tjäreä voisi kuvitella, varsinkin kun heidän kohdevalikoima on suht hyvin kasvanut. domina travelilla olen ollut kolme kertaa, ei mitään valittamista. finnmatkat on kaikkein huonoin, tilat norm.hintaisen matkan ja päälle tulee vielä lähes satasen verran kaikenmaailman lisämaksuja, riittää jo kun sanoo virkailijalle päivää, niin se on 7 egee. ja äkkilähdöillä niillä ei ole mitään takuita, kaikki muuttui tuin myötä, huonommaksi. on totta, että aurinkoiset kallimmasta päästä, mielestäni satsaus silti kannattaa. hyviä lomia kaikille!

    Äänestä

  • jeru kirjoitti:

    on eroja. kannattaa vertailla, ennenkaikkea sitä mitä matkaltaan haluaa. olen käyttänyt aurinkomatkoja kohta 30 v. aina on toiminut,joskus järjestelyt paremmat kuin tilatut, eikä ole väliä onko ollut äkkilähtö vai normivaraus. deturia en käytä, tjäreä voisi kuvitella, varsinkin kun heidän kohdevalikoima on suht hyvin kasvanut. domina travelilla olen ollut kolme kertaa, ei mitään valittamista. finnmatkat on kaikkein huonoin, tilat norm.hintaisen matkan ja päälle tulee vielä lähes satasen verran kaikenmaailman lisämaksuja, riittää jo kun sanoo virkailijalle päivää, niin se on 7 egee. ja äkkilähdöillä niillä ei ole mitään takuita, kaikki muuttui tuin myötä, huonommaksi. on totta, että aurinkoiset kallimmasta päästä, mielestäni satsaus silti kannattaa. hyviä lomia kaikille!

    veloitettu päivän sanómisesta finnmatkoilla. Yleensä aina pyrimme käyttämään finnmatkoja jos vaan mahdollista. palvelu pelaa, oppaat osaa ja on laadukasta palveluja, hyvät hotellit ja ei niin kallis kuin aurinko.deturilla viikko jää aina vajaaksi, hotellikapasiteettia on mutta...kokemusta on tästäkin.

    Äänestä

  • jeru kirjoitti:

    on eroja. kannattaa vertailla, ennenkaikkea sitä mitä matkaltaan haluaa. olen käyttänyt aurinkomatkoja kohta 30 v. aina on toiminut,joskus järjestelyt paremmat kuin tilatut, eikä ole väliä onko ollut äkkilähtö vai normivaraus. deturia en käytä, tjäreä voisi kuvitella, varsinkin kun heidän kohdevalikoima on suht hyvin kasvanut. domina travelilla olen ollut kolme kertaa, ei mitään valittamista. finnmatkat on kaikkein huonoin, tilat norm.hintaisen matkan ja päälle tulee vielä lähes satasen verran kaikenmaailman lisämaksuja, riittää jo kun sanoo virkailijalle päivää, niin se on 7 egee. ja äkkilähdöillä niillä ei ole mitään takuita, kaikki muuttui tuin myötä, huonommaksi. on totta, että aurinkoiset kallimmasta päästä, mielestäni satsaus silti kannattaa. hyviä lomia kaikille!

    Netin kautta varattuna olisi myös lapsilta veloitettu viisumaksu matkasta Egyptiin, mutta toimistossa käymällä sain sen pois, maksu kun on passi-, eikä henkilökohtainen. Niillä joilla se "sisältyy hintaan" ei saa pois, eikä ole kohtaa jossa sitä kysyttäisiin, mutta itse tulostamassani erittelyssä se näkyi omana rivinään ja kun kävin jälkikäteen tekemässä retkivarauksen, sain viisumimaksut poistettua, näin hyvin voidaan palvella Finnmatkojen toimistossa Tampereella.

    Äänestä

1) Finnmatkat
2) Finnmatkat
3) Finnmatkat
Aina saatu hywää palvelua, ei voi moittia. Mennä kesänä kun puolisoni joutui sairaalaan, ni matkatoimistosta soitettiin, että onko kaikki ok ja pärjtäänkö, vai tarvitaajo opasapua.Ei mitään nrgatiivista sanottavaa, päinvasitoin

Äänestä

Olemme lähdössä lokakuussa Alanyaan Deturin matkalle, jäin vähän miettimään oliko Deturin valinta viisasta (lähinnä lentokoneiden suhteen), mutta onnekseni huomasin, että positiivisia matkakokemuksia on paljon. Matkustaneet olemme kyllä paljon lähinnä vähän "tunnetuimmilla" yhtiöillä, mutta Detur ja Turkki ovat meille uusia tuttavuuksia. Ja voin kyllä todeta, että JOKAISESSA on omat hyvät ja huonot puolensa. Onko kenellekkään Blue Wave-huoneistohotelli tuttu ? entä retket ? mitä kivaa kannattaa Alanyassa tehdä ja mihin tutustua ?

Äänestä

Finnmatkoilla parhaat hotellit ja alennukset lapsiperheille. Aina on kaikki toiminut hyvin ja oppailta on saanut neuvoja tarvittaessa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


TOP 3 kirjoitti:

Nyt olisi sitten tarvetta kuulla hyvää sekä huonoa näistä matkanjärjestäjistä:

Tjareborg
Finnmatkat
Aurinkomatkat

Mietimme parhaillaan millä toimistolla lähdemme Turkkiin.

Kaikkea kommenttia saa heittää!
Ei kuitenkaan mitään turhaa tietoa!

KIITOS!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu