majoitus pohjois-dublinissa

ttiina

Hei, olemme varanneet huoneiston Drumcondrasta. Onkohan rauhallinen alue,olen kuullut kahdenlaista tietoa pohjois-Dublinista? Majoitus on Mellbourne avenuella, pääkadulta 5 min. kävely,josta bussit ajavat.

4

775

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Varo sitä

      Mainitsemastasi alueesta en tiedä, mutta minua on parillakin matkalla varoitettu kadusta nimeltä Summerhill, joka on Liffeyn pohjoispuolella ja O' Connell streetistä itään.

    • Dublin 4ever

      Hei,

      asuin itse Drumcondrassa valiaikasti kuukauden. Ei tuo kummoinen alue ole mutta ette varmaan siella paljon aikaa vieta, koska ei siina ole muuta kun pari kauppaa, take awayta ja muutama pubi.

      Ei kuitenkaan ole pahin paikka ja yhteydet keskustaan on hyvat. Ja onhan siella paaministeri Ahernen paikallispubikin : ).

      En siis pelannyt kadulla kavelessa.

      • Liput ostettu

        Parnell Streetistä olen kuullut varoiteltavan ja tuo Summerhill näkyy olevan sen jatkeena. Meilläkin on tulevalla matkalla majoitus pohjoiskaupungissa, joten tietääkö joku kertoa miten turvatonta Dublinissa ylipäätään on erityisesti iltaisin? Uskaltaako O'Connell Streetiä tallustaa sillan yli iltamyöhällä lainkaan? Keskustelussa joku sanoi, etteivät eteläkaupungin taksit tajua pohjoisen osoitteista ja päin vastoin, faktaa vai fiktiota?


      • voit
        Liput ostettu kirjoitti:

        Parnell Streetistä olen kuullut varoiteltavan ja tuo Summerhill näkyy olevan sen jatkeena. Meilläkin on tulevalla matkalla majoitus pohjoiskaupungissa, joten tietääkö joku kertoa miten turvatonta Dublinissa ylipäätään on erityisesti iltaisin? Uskaltaako O'Connell Streetiä tallustaa sillan yli iltamyöhällä lainkaan? Keskustelussa joku sanoi, etteivät eteläkaupungin taksit tajua pohjoisen osoitteista ja päin vastoin, faktaa vai fiktiota?

        Kyllä minä O'Connellia olen tallustellut iltamyöhälläkin enkä ole tuntenut oloani yhtään epämukavaksi. Majapaikka oli melko lähellä tuota Summerhilliä, ja paikallinen oppaamme sanoi nimenomaan, että lähistöllä voitte liikkua (normaalia varovaisuutta noudattaen tietysti), mutta nimenomaan Summerhillille ei ole asiaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      102
      2605
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      101
      1647
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1505
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      14
      1226
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      21
      1017
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      963
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      45
      911
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      119
      886
    9. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      334
      814
    10. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      813
    Aihe